Údajné specifikace levných Radeonů R7 260X a R7 240: mají čipy Bonaire a Oland

0

Částečně asi i díky odloženému fyzickému vydání Radeonů řady Volcanic Islands, které AMD představilo již 25. září (septembra), je tentokrát okolo (staro)nových karet nadstandardní množství různých úniků a zpráv o domnělých specifikacích. Dnes máme pro změnu pro příznivce levnějších karet, na internetu se totiž objevily data o kartách Radeon R7 260X a R7 240.

Nejprve k levnější kartě, neboť k těm jsme toho zatím mnoho nevěděli, a ukazuje se, že právě lowend v generaci Volcanic Islands projde inovací. V kartě je totiž nové GPU Oland, které zatím desktopu vůbec nebylo (mělo by se ale asi jednat o ekvivalent čipu Mars používaného v grafikách pro notebooky).

Radeon R7 240 má mít 320 stream procesorů (jde pochopitelně o architekturu GCN, výrobní proces je 28nm), 20 texturovacích a 8 rasterizačních jednotek. Na lowend je velmi pozitivní přítomnost 128bitové paměťové sběrnice a u této karty i osazení rychlých pamětí GDDR5 na 4,6 GHz v kapacitě 1 GB (ale již víme, že na trh jdou i „zkriplené“ modely s DDR3). Cenou za širší sběrnici je, že karta používá slot PCI Express jen v režimu ×8 (aby se ušetřily kontakty na čipu), což ale stěží bude problémem. Naopak jde asi o dobrý kompromis. Radeon R7 240, na kterém byl snímek GPU-Z pořízen, má jádro taktováno na 780 MHz.

Údajné specifikace Radeonu R7 240 (PCOnline)
Údajné specifikace Radeonu R7 240 (PCOnline) 

Pokud je čip Oland totéž, co Mars, měl by mít fyzicky 384 stream procesorů. Mám-li hádat, v plné konfiguraci se zřejmě objeví na silnější lowendové kartě Radeon R7 250, kde také asi poběží na vyšší frekvenci, dost možná přes 1 GHz.

 

Radeon R7 260X je již modelem přeznačeným: podle GPU-Z se v něm skrývá čip Bonaire, který debutoval letos v Radeonech HD 7790, v 28nm rodině tak představuje cosi jako půlgeneraci a asi má částečně blízko k novému GPU Hawaii. Tato karta nicméně není bez zajímavosti: dle AMD na ní má fungovat nová technologie TrueAudio, která jinak vyžaduje kartu s čipem Hawaii. Klíčem může být právě to, že je čip Bonaire o něco mladší než Tahiti, Pitcairn a Cape Verde, takže v sobě již může mít blok DSP, na kterém akcelerace zvuku TrueAudio údajně běží.

Údajné specifikace Radeonu R7 260X (PCOnline)
Údajné specifikace Radeonu R7 260X (PCOnline)

Radeon R7 260X má tedy obsahovat 896 stream procesorů, kterým přes 128bitovou sběrnici slouží 2 GB (asi ale budou i 1GB verze) paměti GDDR5 o dosti vysokém taktu 6,5 GHz efektivně. Jádro je zřejmě taktováno na 1100 MHz. Specifikace berte s rezervou, před vydáním se může GPU-Z plést a jde pochopitelně o informace z neoficiálního zdroje (což alespoň v oblasti grafických karet nese slušné riziko omylů a podvrhů).

R7 260X a další přeznačené karty generace Volcanic Islands (R9 280X, R9 270X) mají prý na trh jít 8. října (októbra). O Radeonech R7 240 a R7 250 v tomto směru informace zatím nemáme – buď jejich vydání AMD přilepí k dražším kartám, nebo proběhne později.

Zdroje: VideoCardz, PCOnline

Ohodnoťte tento článek!