Udělejte si přehled v mobilních grafikách

0

V současnosti máme na výběr v zásadě dvě hlavní možnosti: buď využít varianty, kdy je grafika integrovaná přímo do čipsetu, anebo si koupit notebook, kde je grafický procesor oddělený, diskrétní. Při výběru notebooku bych osobně dal přednost spíše druhé variantě – s diskrétní grafikou jsou například 3D výpočty rychlejší, na druhou stranu je toto řešení samozřejmě dražší.

Je nasnadě, že konečné rozhodnutí závisí na tom, k jakému účelu chceme notebook používat – pro hry či náročné 3D aplikace bychom rozhodně měli sáhnout po řešení s diskrétní grafikou, kdežto máme-li notebook především pro psaní textů či posílání mailů, stačí grafika integrovaná.

Zorientovat se v nabídce je obtížné

V obou oblastech dominují různé firmy. V integrovaných řešení vévodí jednoznačně Intel se svým zařízením Graphics Media Accelerator (GMA), dedikované grafické karty jsou zase doménou především společností Nvidia a ATI. Intel GMA lze nalézt ve velkém množství čipsetů, například v procesoru Atom. Svá integrovaná řešení mají pochopitelně také ATI (která je dnes součástí společnosti AMD) a Nvidia, osazovanými počty ale Intelu rozhodně nekonkurují.

Trh s mobilními grafickými kartami nabízí poměrně bohatý výběr z velkého množství modelů. Z hlediska prodejů si hlavní podíl dlouhodobě drží integrované řešení umístěné v čipsetu, které značně převyšuje počty dedikovaných grafických karet. Zorientovat se v tomto množství, kdy se jednotlivé modely liší svým výkonem jenom nepatrně, je pro koncového uživatele poměrně složité.

 výsledky testu 3Dmark06

Výše uvedená tabulka, která byla sestavená na základě údajů z této stránky, ukazuje výkonnostní parametry vybraných modelů grafických karet. Jejím cílem nebylo nic jiného, než přehledně zobrazit, jaký je rozdíl v řešeních současných nejvýznamnějších hráčů na trhu, firem Nvidia, ATI a Intel. Zatímco Intel vede co prodejů svých integrovaných akcelerátorů, za grafickými procesory společností Nvidia a ATI výkonnostně zaostává. Co do výkonu se akcelerátory Intelu ocitají v zadních pozicích. Jedná se o řešení pro ty uživatele, kteří nepotřebují pracovat s náročnými 3D aplikacemi typu Maya, Softimage či 3D studio MAX, neprovozují příliš náročné 3D hry, a svůj notebook používají spíše pro kancelářské či komunikační aplikace.

Šest výkonnostních tříd

Pojďme se nyní podívat na to, kam jednotlivé grafické akcelerátory pro notebooky zařadit. Žebříček mobilních grafických karet najdete na této stránce. Je sestaven v pořadí od těch nejvýkonnějších modelů až po ty výkonnostně nejslabší. Můžete si tak vyhledat, kam grafická karta vašeho notebooku patří. Server notebookcheck.net zařazuje jednotlivá GPU do šesti výkonnostních tříd.

1. High-endová třída

Tyto grafické procesory nabízejí nejlepší schopnost vykreslení třírozměrných scén. Zvládají náročné hry ve vysokém rozlišení, a to při vysokém nastavení detailů renderingu. Spotřeba energie je u těchto procesorů značná, tyto procesory tedy běží na větších noteboocích s krátkou dobou výdrže baterií.

Zástupci: ATI Radeon HD 5000 Series, NVIDIA GeForce 500 Series, NVIDIA GeForce GTX 480M SLI, ATI Mobility Radeon HD 4870, NVIDIA GeForce GTS 360M

2. Střední třída

Tyto grafické karty jsou schopné zvládat všechny současné hry, ale nikoli všechny s vysokým nastavením detailů. Obzvláště náročné hry mohou být spuštěny pouze v nastavení s nízkými detaily. Zástupce této třídy lze nalézt v noteboocích s dlouhou dobou provozu na baterie.

Zástupci: ATI Mobility Radeon HD 4830, ATI FirePro M5800, NVIDIA Quadro FX 2700M

3. Střední až nízká třída

Jedná se o low-endové grafické karty pro uživatele, kteří chtějí hrát hry. Nové hry na těchto grafických kartách mohou běžet, ale pouze s nízkým nastavením detailů a středním rozlišením. Spotřeba energie těchto karet (u moderních verzí v této třídě) znamená dobrou životnost baterie.

Zástupci: AMD Radeon HD 6370M, NVIDIA GeForce 310M

4. Pro hry vhodné jenom zřídka

Některé moderní hry se dají s těmito grafickými kartami hrát, ale pouze ty nenáročné. Tyto grafické karty stále nabízejí dostatek výkonu pro kancelářské aplikace a prohlížení videa. Integrované grafické karty obyčejně nabízejí nejlepší čas fungování notebooku na baterie.

Zástupci: Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 4500M

5. Low-endové grafické karty

Na těchto grafických čipech plynule poběží jenom některé starší hry. Sdílená paměť grafických jader v této kategorii poskytuje výhodu menší produkce tepla a vyšší životnosti baterie. Pro kancelářské, internetové, zpracování obrázků a video úkoly jsou tyto grafické čipy stále použitelné s některými omezeními.

Zástupci: Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 3150, Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 950

6. Pro hry zcela nevhodné

Tyto grafické karty pro notebooky nejsou vhodné pro hry. Jestliže na nich jsou hry spuštěny, potom poběží s  chybami a velmi nízkou obnovovací frekvencí. Kancelářské či internetové aplikace oproti tomu nejsou pro tyto GPU problémem.

Zástupci: SIS Mirage 3+ 672MX, Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 600

NVIDIA GeForce

Grafické akcelerátory pro hry

Celý obor s grafickými čipy se vyvíjí velmi dynamicky – nejnovější hry jsou zpravidla mnohem náročnější na výkon GPU, proto jsou vyvíjeny stále nové grafické akcelerátory. Staré typy grafik (například Intel GMA 500) tak ve srovnání s nejnovějšími produkty firem Nvidia nebo ATI dosahují výkonu v jednotkách procent.

Informace o výkonu jednotlivých grafických karet při použití ve hrách lze najít na této stránce. Z těchto tabulek jsme sestavili kratší výběr, zaměřili jsme se na několik typů grafických karet, tak jak budou pracovat s hrami Mafia 2 (která byla uvedená v roce 2010), Crysis z roku 2007 a Quake 4 z roku 2005.

Seznam ukazuje mobilní grafické karty seřazené dle přibližného výkonu (od nejvýkonnějších až po ty nejslabší). Pole obsahují hodnoty „frames per second“ (fps), Jestliže je framerate dostatečné pro plynulé hraní (více než 25 fps), je pole vybarvené zeleně. Jestliže framerate není dostatečné a hra poběží trhaně, je pole vybarvené červeně. Políčka „low“, „med“, „high“ a „ultra“ označují nastavenou úroveň detailů.

Mobilní grafické karty ve hrách

Závěr

Oproti dřívějším dobám se v současnosti objevuje více notebooků vybavených grafickými kartami ATI, společnost Nvidia však samozřejmě má stále co nabídnout, zejména v kategorii absolutního high-endu. Po prostudování údajů a grafů ze stránek www.notebookcheck.net je na každém, po jakém notebooku nakonec sáhne. Grafika je pouze jednou z jeho částí, a na rozdíl od stolních počítačů si nelze všechno sestavit přesně podle svých představ.

Ohodnoťte tento článek!