U:fon posiluje a stane se také dalším virtuálním operátorem

0

Air Telecom, nový vlastník mobilní sítě U:fon, si pochvaluje růst počtu uživatelů. Služby údajně prodává třikrát rychleji než za dob krize předchozího majitele (MobilKom). Nejprodávnější jsou pevné linky (63 %), mobilní internet (25 %) a mobilní hlasové tarify (12 %). Firma letos přijme 60 nových lidí, otevřela další pobočky a také rozšiřuje počet prodejen.

Problém U:fonovy mobilní sítě vždy vyplýval z použité technologie. Místo GSM totiž běží na CDMA2000 (EVDO Rev. A). Ta má výhodu ve snazším pokrývání, neboť síť běží na frekvencích 410–430 MHz, jež mají daleký dosah. Zároveň ale CDMA potřebuje nové modemy a hlavně telefony. A dostupné modely telefonních přístrojů neuspokojí náročnější uživatele, proto je U:fon vhodný hlavně kvůli mobilního internetu a jako náhrada pevné linky či vysílačky.

 

To by se ale mělo změnit. Air Telecom dnes oznámil, že „už brzy“ zavítá také do mobilních sítí GSM. Nebude přitom jen přeprodejcem, ale plnohodnotným virtuálem s vlastním systémem a nabídkou tarifů, pouze využije cizí infrastrukturu. Čí, to zatím nevíme. Už dnes funguje jako virtuál v pevných sítích (které patří Telefónice), ale v GSM by dle mého skromného odhadu mohl využívat sítě Vodafonu. V roce 2010 totiž právě červený operátor nabízel svým klientům datovou síť od U:fonu, teď by se karta mohla obrátit.

Na začátku měsíce jsme spekulovali o dalších virtuálech, může jich klidně být i přes deset. U:fon má určitě výhodu v tom, že není nováček, v oboru už má letité zkušenosti.

Zdroj: Tisková zpráva

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Komu relane vadi limit 550MB/s v notebooku alebo PC? Jedine v serveroch serveroch a ozajstnych pracovnych staniciach to je limitujuce. Je super namerat u SSD v benchmarku rychlosti  na urovni priepustnosti SATA 6Gb/s ale v reale to bezny smrtelnik nevyuzije, lebo uzke hrdlo je inde. Na to aby sme to v relae vedeli ako-tak  vyuzit potrebujeme minimalne dve taketo rychle disky a kopu dat. Ani jedno a ani druhe nieje beznou vecou v 99% pripadov a este dlho nebude. Tu uz narazame na limit nie hardverovy ale datovy. Co, ze budeme ma ultra rychle rozhrania, ked nebudeme mat data, ktore by sme cez ne prenasali. Takze plakat  nad limitom SATA 6Gb/s mozme tak jedine pri benchmarkoch.

    To 800BM/s SSD v tom ultrabooku sa bude flakat a je tam zbytocne. Dobre je len z pohladu marketingu.