U:fon ukázal cenovou revoluci. Takhle má vypadat tarif, milí operátoři

0

Mobilkom (síť U:fon) je stále v pozici nenápadného čtvrtého mobilního operátora, kvůli kterému musíte používat „ty divné telefony a modemy“ nekompatibilní s GSM/UMTS (využívá technologie CDMA2000 EV-DO Rev. A). Kvůli tomu nemohl nikdy pořádně konkurovat O2, T-Mobilu ani Vodafonu, přestože jeho nabídky hlasových i datových tarifů byly mnohdy výhodnější.

Teď ovšem U:fon rozjíždí akci, která vás donutí nad jeho sítí uvažovat. Operátor přišel s novým tarifem Volání za korunu, v rámci kterého… budete volat na korunu. Tarif stojí 200 Kč na měsíc a je v něm už 100 volných minut do všech sítí. Jinak hovor do libovolných pevných i mobilních sítí stojí korunu za minutu, SMS je za 1,50 Kč. Volání do dalších zemí Evropy a USA stojí také jen 1 Kč za minutu (na pevnou linku)! Volání na mobil je vedeno podle standardního ceníku.

Hovory za korunu se týkají těchto zemí (zóny 0 a 1): Andora, Belgie, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Gibraltar, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Španělsko, Švédsko, USA, Vatikán a Velká Británie.

 

U:fon tím v podstatě zabil svůj starší tarif Unifon za 290 Kč na měsíc. V něm máte volání a SMS do vlastní sítě zdarma a 30 volných minut do ostatních sítí. Po jejich vyčerpání voláte za 2,90 Kč na mobilní linky v ČR a za 0,90 Kč na pevné. SMS je za 1,90 Kč.

Z Unifonu je možné na Volání za korunu bezplatně přejít. Pokud je zákazník bez závazku, jde to okamžitě. Se závazkem až po jeho ukončení. Na druhou stranu Unifon nabízí lepší tarifikaci 60+1, nový tarif má méně výhodnou 60+30. A zůstává ona výhoda bezplatného volání a psaní v rámci sítě.

Teď ty horší zprávy

Pokrytí

Zatímco s hlavní trojkou operátorů se dovoláte i v tom největším zapadákově (až na výjimečná stínění), CDMA od U:fonu je dostupná jen asi pro 90 % populace. K tomu je ale potřeba modemu a externí antény. Mobily jsou na tom se signálem hůř (okolo 80 %). Pro datovou síť třetí generace by to byly zajímavé hodnoty, pro spolehlivé hlasové spojení je to nepříjemnou překážkou. Zde najdete mapku pokrytí.

Telefony

Vinou CDMA vám bude SIM karta s U:fonem v běžném telefonu k ničemu. Zapomeňte na podporu iPhonu, špičkových Androidů, prostě všech GSM telefonů, ať už jsou hloupé nebo chytré. CDMA2000 EV-DO Rev. B vyžaduje zvláštní přístroje, které jsou sice za hubičku, ale funkčně jsou skoro deset let pozadu. Můžete psát, telefonovat, ale více raději nechtějte. U:fon má v nabídce i modemy a stolní přístroje.

S tarifem Volání za korunu nabízí model Aiji AM110 (připomíná legendární Sony Ericsson K750i) za 290 Kč, ale tarif by mělo být možné koupit i s ostatními telefony nebo využít ten, který už vlastníte. U:fon už totiž využívá asi 100 000 lidí.

Má U:fon smysl?

Navzdory horšímu pokrytí a omezené nabídce telefonů si U:fon místo na trhu určitě zaslouží. Pokud se nacházíte v místě dobrého signálu a na telefon nemáte žádné velké nároky, určitě je nový tarif velkým lákladem. A pokud voláte do zahraničí, minutová sazba za korunu nemá chybu.

Paradoxně bude U:fon více než zákazníky O2, T-Mobilu a Vodafonu lákat spíš uživatele VoIP operátorů. Nabízí podobné ceny a řadu stolních přístrojů do domácností i firem. A ti, kdo se naučili VoIP používat na svém mobilu, budou osvobozeni od datových tarifů operátorů a ještě zvláštních poplatků za volání. Stačí si pořídit ještě jeden malý telefon a pro odchozí hovory využívat jej. Pokrytí bude lepší, než jaké nabízí operátoři ve svých 3G sítích.

Kdyby se Mobilkomu podařilo v nadcházející aukci volných frekvencí získat lukrativní kmitočty, s podobnou stavbou tarifů by mohl být vážnou hrozbou pro hlavní trojku operátorů. Takhle je jen příjemný zpestřením pro pár procent obyvatelstva.

Kompletní ceník

U:fon – ceník od 28. 5. 2012

Ohodnoťte tento článek!