Ukázka Office 2013: vyzkoušejte si cloudovou kancelář budoucnosti

0

Když se podíváte na Microsoft Offfice 2010, napadne vás, že jde o pěkné desktopové aplikace. Ony jsou. Při prvním pohledu na jejich nástupce si už ale budete jasně vědomi toho, že tentokrát nemáte tu čest s obyčejnými samostatnými programy. Office 2013 musíte brát především jako službu, resp. její část. Právě proto je považujeme za nejzajímavější verzi za celá léta. Před pěti roky jsme byli oslněni Ribbonem. Tentokrát jsme ale svědky přerodu mnohem větších rozměrů. Nějaké uživatelské prostředí je ve výsledku to poslední, co vás na novince upoutá. (Bude to nicméně první věc, k níž upřete oči.) Pozornost musíme směřovat ke službě, nikoli výhradně k aplikacím.

Klasické kancelářské programy nyní přichází jakou součást něčeho většího. Microsoft nám chce prodat cloudovou kancelář, kde nezáleží na tom, jaké zařízení máte u sebe. Se svými dokumenty můžete pracovat na svém domácím počítači, tabletu, dokonce i v telefonu. Flash disky nebo jiná podobná úložiště řešit nemusíte, protože dokumenty máte v cloudu. Můžete je upravovat přímo z prohlížeče, ze svých běžných desktopových programů, případně z telefonu – přinejmenším to platí pro Windows Phone. Líbí se vám tato vize budoucnosti? Cloud v tomto případě zastupuje hlavně další služba ze širokého portfolia redmondského giganta.

 

SkyDrive byl v průběhu minulého roku postupně přetvářen tak, aby se z něj stalo jedno velké úložiště pro uživatele produktů od Microsoftu. A podle všeho se pro tuto roli opravdu hodí. Windows 8 sem budou ukládat přinejmenším systémová nastavení, Office zase dokumenty. A to nemluvíme o aplikacích pro Metro, které mohou cloudovou jednotku využívat také. Sám Microsoft se všemožně snaží, abychom se na SkyDrive spoléhali. Pokud přistoupíte na hru nových Office, nic jiného vám v podstatě ani nezbude. Vyhýbat se cloudu bude věcí minulosti.

Office 2013 Customer Preview

 

Office Customer Preview: stáhněte si ukázku nové kanceláře

Nastínili jsme si, jak vlastně máme brát nová Office. Produkt by měl být dokončen v průběhu tohoto roku, na trh se ale pravděpodobně dostane až v tom příštím. Aktuálně mu proto můžeme říkat Office 15, přestože kódové jméno bude s největší pravděpodobností později nahrazeno tradičním ročníkem, rozpracovaný kancelářský software pro osobní počítače bude známý jako Office 2013. Tuto písničku ostatně všichni známe. Veřejná ukázka se nakonec nenazývá Consumer Preview, nýbrž Customer Preview. Buď jak buď, jde o betaverzi. Pokud se budeme bavit o desktopových aplikacích, dnes dostáváte příležitost si vyzkoušet:

  • Word
  • Excel
  • PowerPoint
  • OneNote
  • Outlook

Kromě nových funkcí si budete moci osahat především nové prostředí. Styl Metra se zde promítá v každičkém ovládacím prvku. Ergonomie je navíc uzpůsobená dotekovému ovládání, takže ani na tabletu si nebudete připadat jako úplní mimoňové. Vlastně se na takovém zařízení některé aplikace budou nejspíš ovládat lépe. Nechť souboj dotekových obrazovek a myší započne.

Jestliže prahnete po tom, abyste si zkusili nová Office v akci, v první řadě přejděte na adresu office.com/preview a klepněte na zelené tlačítko Sing up. Zdarma si můžete vyzkoušet službu Office 365 Home Premium, to jen tak pro pořádek. Klepněte na Try Now a pokračujte dále, průvodce vás protáhne celým procesem. Asi netřeba připomínat, že budete potřebovat účet u Microsoftu. Po přihlášení skončíte ve webovém dashboardu, kde máte pěkný přehled nad celým využívaným produktem. Office 2013 můžete nainstalovat až na pět zařízení, můžete si dokonce vybrat mezi 64bitovou a 32bitovou variantou.

K tomu bych dodal jen to, že sám Microsoft opět doporučuje držet se té 32bitové. Spokojit se musíte s anglickým jazykem, v čeština ukázka k dispozici není.

 

Instalace Microsoft Office 2013

V dashboardu vyberte instalaci (zelené tlačítko Install) a pak se kochejte z velké části automatizovaným instalačním programem. Velmi pozitivním faktem je, že samotné aplikace, s Wordem v čele, můžete začít používat již během několika minut, což jistě potěší každého, kdo si pamatuje na nekonečné časy instalace předchozích verzí Office. Část instalace se totiž nově dokončuje později na pozadí. Prvním vyrušením z letargie bude pár dotazů, k nimž patří to, jaké pozadí byste v uživatelském prostředí rádi vídali.

Tip: Agavy: další příklady využití doplňků pro Microsoft Office 2013

Podíváte se také na pěkné uvítací video a dozvíte se, jak moc je důležitý SkyDrive. Na to ale stejně budete muset přijít sami, teprve potom cloud oceníte naplno. Již během instalace se dozvíte, že nová Office 2013 pracují ve Windows 7 a Windows 8. Pokud máte Vistu nebo prastará XP, budete muset nejdřív upgradovat, do té doby si kancelářský software nevyzkoušíte. Microsoft samozřejmě nedoporučuje ani tak Windows 7, jako spíše Windows 8. To má být nejlepší systém, pro který nová sada do kanceláře primárně vzniká. S aplikacemi pro Metro v Sedmičkách prostě nepochodíte.

Instalace Office 2013 Customer Preview

Instalace Office 2013 Customer Preview Instalace Office 2013 Customer Preview Instalace Office 2013 Customer Preview Instalace Office 2013 Customer Preview

Instalace Office 2013 Customer Preview

Instalace Office 2013 Customer Preview Instalace Office 2013 Customer Preview  Instalace Office 2013 Customer Preview Instalace Office 2013 Customer Preview

Office 2013: nic pro Windows XP nebo Windows Vista

Přelomový Ribbon tentokrát ustupuje trochu do pozadí. Pokud hledáte nějakou funkci, přirozeně se stále budete probírat kartami, avšak pás můžete minimalizovat. Pak se objeví jen v případě potřeby a po použití se opět elegantně odporoučí, přesně po vzoru Průzkumníka z Windows 8. Interakce se dostává na vyšší úroveň, dotekové obrazovky můžete využívat k přibližování a oddalování napříč dokumenty, presentacemi a aplikacemi. A dál, kdybyste měli nutkavou potřebu si do textů a obrázků čmárat a vepisovat poznámky, tak to všechno můžete. Dotekový displej je požehnáním.

Ručním psaním můžete dokonce odpovědět na e-mail, Outlook ho převede na digitální text. K podobným hrátkám budete ovšem potřebovat stylus. Pakliže vlastníte alespoň dotekovou obrazovku, oceníte přinejmenším jeden z ovládacích prvků. OneNote obsahuje kruhovou nabídku příkazů, v níž se můžete plynule pohybovat úrovněmi a s vybranou částí dokumentu můžete touto cestou provést ledajaké úpravy. Spadá se i obyčejné hýbání s velikostí písma. Microsoftu se ale opravdu povedlo prostředí odladit tak, abyste si nestěžovali, pokud myš z ruky nepustíte ani ve spánku.

Word 2013 Preview

Každá aplikace obsahuje takovýto splashscreen Word 2013 Preview Excel 2013 Preview Excel 2013 Preview Excel 2013 Preview

Excel 2013 Preview

PowerPoint 2013 Preview PowerPoint 2013 Preview Krize identity: Outlook 15, nebo 2013? Outlook 2013 Preview Outlook 2013 Preview

Outlook 2013 Preview

Outlook 2013 Preview Outlook 2013 Preview Outlook 2013 Preview Outlook 2013 Preview Outlook 2013 Preview

OneNote 2013 Preview

 

Řeči to nebyly plané. Většina aplikací funguje v desktopovém režimu, existují ovšem dvě výjimky. OneNote a Lync budou dostupné také pro Metro. Podle všeho si je ale ve veřejné ukázce Office 2013 nevyzkoušíte. OneNote již můžete stahovat z Windows Store. S prázdnou ve finále odejdou rovněž majitelé Windows 7. Microsoft vás varoval, že bude nejlepší, abyste měli Windows 8. Ještě pro vás máme malé upřesnění týkající se Windows RT. Jak asi víte, tento operační systém bude obsahovat Office 2013, konkrétně v něm najdete Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Zřejmě jde o konečnou podobu výčtu.

Office 365 chtějí do domácností

Protože Office 2013 budou součástí většího celku, je dost obtížné rychle vyjmenovat všechny funkce. Většinu si jich necháme na pozdější dobu, pro začátek by ale bylo dobré vypíchnout nejzajímavější a základní informace. Desktopový kancelářský software pod uvedenou značkou spadá pod balík služeb Office 365. Všemocné cloudové řešení nabízí webové aplikace, desktopové aplikace, tedy Office 2013, a také úložiště (především SkyDrive). Velký důraz je kladen na sdílení obsahu a na možnosti spolupráce. Můžete tak s kolegy upravovat dokumenty a pořádat videokonference. Pokud si službu Office 365 předplatíte, máte k dispozici vždy aktuální Office (2013) pro počítač, Office Web Apps nevyjímaje.

Samostatný kancelářský balík bude firma nabízet i nadále, z trhu jen tak nezmizí. Zatímco popisované portfolio cílí především na firmy a organizace, o tom nelze pochybovat, domácí uživatelé jistě rádi řadu funkcí oželí. Když budete potřebovat textový editor nebo nástroj na tvorbu presentací, Office 2013 vám nabídnou své služby. Tento samostatný kancelářský software je ale budete moci propojit s bezplatným účtem Microsoft Account, takže využijete aspoň některé cloudové funkce, především úložiště SkyDrive.

Současně nicméně není pochyb o tom, že Microsoft chce, abychom se místo kupování jednorázové licence k počítači i doma naučili předplácet si Office 365. Název základního plánu to říká výstižně: Office 365 Home Premium. Za své peníze v tomto případě kromě aplikací Office 2013 dostanete ještě 20 GB velké cloudové úložiště. Situace trochu připomíná Windows 8, kde se distribuční model pomalu mění. Rádi bychom viděli také Windows za předplatné. Kancelářská sada Office 2013 navíc podobně jako chystaný operační systém zálohuje do cloudu nastavení.

V editaci lze pokračovat z místa, kde jste skončili na jiném počítači Office můžeme používat i v telefonech Komunikace na sto způsobů Skype se stává součástí Office

Při přechodu na jiné zařízení se to projeví mj. v tom, že budete moci pokračovat v úpravách dokumentu, kde jste skončili jinde. Jak jste asi pochopili, tuto výhodu ztratíte, pokud nebudete přihlášeni ke svému účtu. Ve chvíli, kdy přijdete k cizímu počítači, bez příslušných programů, si zde budete moct v rámci předplatného Office 365 dočasně nainstalovat desktopové aplikace Office 2013. V nich posléze můžete upravit dokumenty a po restartu počítače nebude po programech ani památky. Alternativně se můžete na cizím počítači pustit do úprav přímo v prohlížeči ve webových Office Web Apps. Dočasná instalace plnohodnotných Office ale zní nanejvýš zajímavě.

Office 365, Office 2013, Office Web Apps …

Značka Microsoft Office nyní obsahuje služby, produkty a chce uspokojit jak domácnosti, tak firmy. Obojí se přitom snaží nalákat do cloudu. Některé funkce, které Redmondští nyní odhalili, se domácností prakticky netýkají. Přesto bychom měli alespoň letmo zmínit, že se kancelářské služby rozrůstají o Skype. V komunikační aplikace Lync, jenž právě domácí uživatele příliš zajímat nemusí, již Skype využívá k hovorům, videokonferencím a podobným formám komunikace. Celosvětově používaný a uznávaný komunikátor se tak stává nedílnou součástí integrovaného celku kancelářských služeb Microsoftu.

Firemní sektor bude dále zajímat služba Yammer, která si rovněž našla cestu k Office. Dramatické proměny se týkají cloudu, předplatného a sociálních funkcí. Pokud chcete být u začátku nové éry, navštivte office.com/preview. O aplikacích z Office 2013 budeme ještě hovořit v následujících dnech a týdnech. Prozatím si je ale můžete vyzkoušet na vlastní kůži, včetně výhod cloudu. Kancelář od Microsoftu má obrovské ambice. Zvážíte do budoucna, zda si předplatíte Office 365? Nebo si zakoupíte jednorázově Office 2013? Či se svěříte do spárů Google Docs?

Ohodnoťte tento článek!