Ulož.to, Del.icio.us a další: 10 nejznámějších doménových hacků

0

Jak fungují domény

Určitě všichni víte, co to internetové domény jsou a proč vznikly. Jde o hierarchický systém zástupných adres, které odkazují na IP adresy serverů. Kupříkladu největší český web Seznam.cz má skutečnou adresu <a href=”>77.75.76.3. Pokud ji zadáte do prohlížeče, zobrazí se vám stará známá stránka se psem vedle vyhledávače. Jistě ale uznáte, že pamatovat si číselnou kombinaci není pohodlné. Stejně jako v telefonních seznamech máte k číslům přiřazeny i názvy kontaktů, domény přiřazují názvy k IP adresám.

Každá taková adresa se skládá z doménových řádů. Nejvyšší doména prvního řádu (tzv. TLD – top level domain) je buď generická (gTLD), nebo obsahuje národní kód země (ccTLD). Mezi národní patří například cz (Česko), sk (Slovensko) nebo de (Německo), ke generickým řadíme com (pro komerční organizace), org (neziskové organizace) nebo net (pro organizace starající se o sítě). Použití je samozřejmě libovolné. Na adrese končící na .com můžete mít web neziskové organizace a stejně tak si můžete zaregistrovat adresu .de a provozovat na ní české stránky. Všechny TLD jsou pevně dané, nikdo si nemůže sám od sebe vymyslet vlastní.

Dělení doménových řádů
Dělení doménových řádů 

K tomu slouží doména druhého řádu. Každá firma si může zaregistrovat unikátní alfanumerickou adresu, pokud je ještě volná. Na příkladu Seznamu jde o ono www.seznam.cz. V registru .cz může existovat pouze jedna doména pojmenovaná jako seznam. Ale zároveň může existovat i seznam.sk nebo seznam.com a přitom mohou patřit jiné firmě.

Nakonec existuje ještě doména třetího řádu, která je podřazená tomu druhému. Zůstaneme-li u Seznamu, jde například o pocasi.seznam.cz. Zde už je jasné, že spadá pod Seznam, ale zároveň je na něm běží jiný web, než je hlavní stránka seznam.cz.

 

Nejvyšší domény s libovolným názvem

Organizace ICANN, nejvyšší správce doménového prostoru, loni definitivně ustoupil a dovolil firmám zarezervovat si TLD dle vlastního výběru. Přihlásit se mohl kdokoliv, ale cenové podmínky byly hodně přísné. Registrace takové domény totiž bude stát 185 000 USD a roční udržovací poplatek dalších 25 000 USD. ICANN nakonec obdržel 1930 žádostí z 60 zemí světa včetně jednoho z Česka. O adresu .unicorn se přihlásila stejnojmenná společnost.

ICANN teď také musí posoudit, kdo a jestli dané domény může získat. O 231 domén si totiž řeklo více subjektů najednou, vzniklo celkem 731 překrytí. Velký zájem byl o domény .book nebo .app. Rekordmanem je Google, který si podal žádosti na 101 domén. Takový Apple chce naopak jen .apple. O tom, kdo doména nakonec získá, rozhodne ICANN pravděpodobně v průběhu jara. Na podzim by první domény měly být aktivní.

10 nejznámějších doménových hacků

Doménový hack si s výslednou adresou hraje tak, aby ji zkrátil nebo nějak ozvláštnil. Za příklad si opět vezmeme Seznam. Místo „korporátní“ adresy seznam.cz by mohla fungovat i kratší sezn.am (doména .am patří Arménii). Tu však Seznam nevlastní a vlastně jí ani nepotřebuje.

Jiné weby si o doménový hack přímo říkají, ale také jej nepoužívají. Typickým příkladem je profesní síť LinkedIn. Běží na adrese linkedin.com, ale pěknější indickou linked.in si zaregistroval nějaký doménový spekulant s vidinou velkého výdělku.

 

Známý je také případ nového filehostingu Mega, nástupce Megauploadu. Provozovatelé si zabrali krátkou gabonskou adresu me.ga, ale tamní správce národní domény nakonec kvůli obavám z pirátství registraci zrušil. Hned poté doménu získal další mazaný spekulant. Tzv. „Megaupload 2.0“ teď proto běží na složité novozélandské mega.co.nz.

My se ale podíváme na skutečně funkční a známé doménové hacky.

1. uloz.to

 • komu patří TLD: Tongo
 • co na ní běží: souborové úložiště Uložto

Populární české souborové úložiště je typickým příkladem, jak doménový hack použít i v našem jazyce. Web sice běží i na adrese ulozto.cz nebo ulozto.net, ale většina si už pamatuje jen tu nejkratší. Ukazovací zájmeno a zároveň tonžská doména .to se do češtiny nebo slovenštiny výborně hodí. Používá ji například i Seznam u své poštovní služby. Adresa napis.to vás přesměruje na email.seznam.cz.

2. youtu.be

 • komu patří TLD: Belize
 • co na ní běží: videoportál YouTube

Ač je oficiální adresou této služby youtube.com, podobu s belgickou národní zkratkou Google využívá u sdílení odkazů na videa. V sociálních sítích, především na Twitteru, se každý ušetřený znak cení zlatem.

3. goo.gl

 • komu patří TLD: Grónsko
 • co na ní běží: zkracovač URL od Googlu

Google má v zásobě ještě jeden zkracovač. Funguje jako samostatná služba, vložíte do ní odkaz, který má třeba 150 znaků a Google jej smrskne na 12. Například goo.gl/DTmNZ vás přesměruje k místu na mapě, kde sídlí naše redakce.

Vlastní zkracovače má i například Facebooku (fb.me) či Twitter (t.co), ale ty se používají jen pro interní potřeby daných sítí, nemůžete je použít, k čemu chcete.

4. del.icio.us

 • komu patří TLD: USA
 • co na ní běží: záložkovací služba Delicious

Delicious byl před lety nepostradatelný pomocník při procházení zajímavých stránek na webu. Pokud jste narazili na užitečný odkaz, vložili jste jej do systému, opatřili štítkem a mohli jej sdílet se svými přáteli. Dnes už umí se záložkami pracovat každý prohlížeč a sdílí se hlavně na sociálních sítích. Přesto Delicious stále funguje a má miliony uživatelů.

5. oran.ge

 • komu patří TLD: Gruzie
 • co na ní běží: zkracovač adres operátora Orange

Mobilní operátor původem z Francie, který působí i v sousedním Polsku nebo Slovensku, na svých stránkách používá úsporných adres oran.ge. Zcela nepochopitelně je ale musíte nechat zkrátit ručně (tedy zkopírovat do zvláštního zkracovače a odtamtud vyjmout) a funguje je na vybraných webech (slovenský portál ignoruje). Dobrý nápad zabíjí nedomyšlenost.

O tyto nové domény je největší zájem
O tyto nové domény je největší zájem 

6. instagr.am

 • komu patří TLD: Arménie
 • co na ní běží: sociální síť pro sdílejí fotografií

Služba pro sdílení (často pomocí filtrů upravených) čtvercových fotografií už svoji zkrácenou URL aktivně nikde nevyužívá. Sice stále funguje a můžete si jej dát třeba na vizitku (např. instagr.am/standajanu), ale vždy dojde k přesměrování na plnou adresu instagram.com. Arménskou doménu ale standardně nasadila služba statigr.am, která nad Instagramem staví vlastní webovou fotogalerii.

7. redd.it

 • komu patří TLD: Itálie
 • co na ní běží: diskuzní fórum

Reddit je kult.  Jsou to zprávy, diskuze, chaty a slouží ke sdílení textů, obrázků i videí. Tak trochu Itálie, podobně jako využívaná doména. V podsekcích (kategoriích) Redditu si každý najde, co jej baví. A že se jedná o velkou komunitu. Podle loňských čísel na web zavítá přes 40 milionů uživatelů měsíčně. Ti zhlédnou 3,5 miliardy stránek a při každé návštěvě tam stráví přes čtvrt hodiny.

8. pep.si

 • komu patří TLD: Slovinsko
 • co na ní běží: web Pepsi

Populární kolové nápoje Pepsi určitě každý z vás zná. Věčný konkurent Coca-Coly se dobře přizpůsobil také novému internetovému prostředí. Pepsi rozjelo několik známých online kampaní, buduje si silnou značku na sociálních sítích a její dravost potvrzuje i využití doménového hacku pep.si.

9. about.me

 • komu patří TLD: Černá Hora
 • co na ní běží: online profily

About.me podobně jako Ulož.to využívá TLD jako zájmeno, v překladu znamená O.mně. Jde o užitečnou službu pro ty, kteří nechtějí udržovat svou osobní webovou prezentaci, ale nechají si raději vlastní stránku vygenerovat. Na About.me stačí vybrat pěknou velkou fotografii, stručný popis a připojit odkazy na své profily v sociálních sítích.

10. who.is

 • komu patří TLD: Island
 • co na ní běží: vyhledávač v registru domén

Celá článek se týká domén, proto musíme poslední bod uzavřít stylově. Registry domén, které uchovávají informace o tom, kdo je vlastní, kdy je registroval atd. nesou obecné označení Whois (who is?, kdo je?). Jedna ze služeb, jež v těchto databázích umí vyhledávat, sídlí na adrese who.is.

Takový nástroj se hodí vždy, když si potřebujete ověřit, kdo za webem stojí, jestli nemá podezřelého majitele. Pokud vyhledáte who.is/whois/cnews.cz, dozvíte se, že náš web skutečně patří vydavatelství Extra Publishing, že domény pochází z roku 2010 a že byla zaregistrována přes systém Zoner Softwaru.

Tip: Přehledný seznam dalších doménových hacků najdete na en.wikipedia.org/wiki/Domain_hack.

Ohodnoťte tento článek!