Ulož.to nabízí očkovaným uživatelům kredit na stahování

22
Ulož.to nabízí kredit pro očkované2
Ulož.to nabízí kredit pro očkované
-
Zdroj: Depositphotos

Pandemie nemoci COVID-19 se stále velmi šíří a podíl očkovaných dvěma dávkami v populaci je aktuálně 61,6 %. Stahovací server Ulož.to spustil vlastní motivační kampaň „Očkuj se s Ulož.to“ a nabízí každému očkovanému uživateli 20 GB kreditu. Kapacitu lze i násobit.

Zatímco loni některé společnosti monitovaly lidi, aby zůstali doma a virus nešířili, nyní je příležitost rozdávat bonusy za očkování. Pokud jako registrovaný uživatel služby Ulož.to nahrajete platný QR kód z očkování, Ulož.to vám přičte kredit ve výši 20 GB. Jeho platnost bude 6 měsíců. Lze použít i více QR kódů od rodiny či přátel a získat tak desítky gigabajtů kreditu.

Více: O2 TV zpřístupňuje lidem v karanténě Pornhub TV nově ve všech tarifech

Server uvádí, že po ověření QR kódu nedochází k uchovávání dat z QR kódu. Ulož.to kontroluje pravost a například zadáním známého QR kódu o vakcinaci Adolfa Hitlera žádné gigabajty nezískáte. Pro zadání QR kódu můžete navštívit stránku uloz.to/ockovani.

Ulož.to a kredit pro očkované
Ulož.to a kredit pro očkované

Využijete akci očkování za gigabajty od Ulož.to?

„Rozhodli jsme se odměnit všechny zodpovědné lidi, kteří svým očkováním přispívají k poražení pandemie Covid-19. Věříme, že tato pozitivní motivace k očkování přispěje ke zvýšení celkové proočkovanosti obyvatel. Zároveň bychom rádi inspirovali i další firmy a podnikatele v České republice, aby se k této formě motivace přidali. Lidé mají rádi odměny a pokud bude seznam dárků, slev a benefitů pro očkované dlouhý, může skutečně jít o podstatný motivační impuls“ říká Jan Karabina, výkonný ředitel Ulož.to cloud.

Uložto ve svém FAQ uvádí, že uživatelem nahraný QR kód očkovacího certifikátu je dekódován do textového formátu. U získaných informací je pak ověřen digitální podpis pomocí aktuálních veřejných klíčů získaných z veřejného API Ministerstva zdravotnictví ČR. Po ověření je z certifikátu vytvořen digitální podpis a všechny informace o certifikátu jsou smazány. Vše je provedeno v rámci jednoho volání API. V průběhu zpracování se informace neukládají do žádné databáze, jsou uloženy pouze v operační paměti API serveru (tedy po dobu několika desítek milisekund) a po ukončení jsou informace automaticky smazány.

Systém dále pracuje pouze s anonymním tzv. hashem certifikátu. Pro vytvoření hashe je použita první polovina výstupu funkce SHA1 a ta je uložena do databáze hashů uživateli již použitých certifikátů (celý záznam certifikátu tedy vypadá např. jako ‚c12c51435b08b85e284‘ a nelze z něj získat jakékoliv informace o očkovacím certifikátu.

Hash je pak uložen do databáze za účelem verifikace, že certifikát byl již v této konkrétní akci použit. U uživatele, který certifikát nahrál, je pak pouze uložen příznak, že se již zůčastnil této akce. Do databáze však není uložena jakákoliv informace o vztahu certifikátu a uživatelského jména. Proces je tedy 100% anonymní – není jakkoliv možné dovodit, který uživatel použil který certifikát.

Ulož.to pouze ví, že certifikát s tímto podpisem (samotný certifikát není nikde uložen) byl již použit. Ulož.to tedy ví, že tento uživatel již využil akce „Očkuj se s ulož.to“. Ulož.to ale neví, a z principu věci nemůže vědět, který uživatel použil který certifikát. Celý proces je tedy důsledně anonymní. Při hypotetickém úniku dat nelze získat jakékoliv informace o očkování uživatelů.

Partnerem rubriky je společnost CETIN

zdroj: Ulož.to

Ulož.to nabízí očkovaným uživatelům kredit na stahování
Ohodnoťte tento článek!
2.9 (58.39%) 62 hlasů

22 KOMENTÁŘE

  • Ale je to pěkný důkaz toho, nakolik jsou lidé schopni se pro 20 giga i sami udat za šíření (nebo alespoň konzumaci) nelegálního obsahu. Alespoň bude mít Policie usnadněnou práci, haha. 🙂
   Opravdu se nestačím chechtat a kroutit hlavou zároveň…

    • Tvrdím snad někde něco takového (mimo závorky)?
     Stejně tak bych mohl nyní opáčit, že nelegální obsah nemusí být pouze audiovizuální dílo.
     Lidí, co tam někdy něco nahráli nebude zrovna málo (třeba jen sebemenší pitomost).
     Takhle se jednou řešilo, nakolik moudré je rozhodnutí některých větších uploaderů nechat si posílat tzv. „odměny“ za velký počet stažení na bankovní účet. Jak to dopadlo, dobře víme.
     Toto je ještě o úroveň výš. Už jen ta představa předložení osobních identifikačních údajů společnosti jako je Ulož.to… no… jak myslíš.