Ultimate Windows Tweaker v2.2: ještě více funkcí pro tuning Windows

0

Ultimate Windows Tweaker všestranný pomocník – o tom jste se mohli přesvědčit už v některém ze starších článků, např. Utility pro Windows 7, nebo ještě dříve, kdy autorský tým aplikace nosil jméno Windows Vista Club, oproti dnešnímu Windows Club, a nastavení se tudíž týkala dnes už odrostlého sourozence sedmiček – Ultimate Windows Tweaker pro Windows Vista. A putování „Tak jde čas s UWT“ bude pokračovat i nadále, protože nás vývojáři obdařili další neméně skvostnou verzí svého majstrštyku a opět ji obohatili o celou řadu dalších bonusů. Oblíbený „tweaker“ stahujte zde.

Rychle a zběsile

UWT nevyžaduje pro svůj chod žádnou registraci a dokonce ani instalaci – stažený archiv jednoduše rozbalte a v cílové složce spusťte jediný exe soubor. Orientace v programu je více než intuitivní – v levém sloupci volíte některou z kategorií, v níž budete chtít provádět změny, v hlavním okně pak najdete už konkrétní atributy a možnosti jejich modifikace.

UWT je zároveň takovým agregátorem důležitých nastavení z Ovládacích panelů, takže kromě nových funkcí najdete v jednotlivých agendách i vybraná stará nastavení, která byste museli jinak mnohdy i obtížně hledat.

V Zásadě si můžete UWT rozdělit do tří oblastí nastavení: „tuning“ ovládacích prvků pro co nejpohodlnější přizpůsobení systému najdete pod heslem Personalization, bezpečnostní nastavení a spuštění restrikcí můžete ovládat v agendách User Accounts & UAC, Security Settings a částečně v Additional Tweaks a konečně s výkonem systému, nastavením stránkování nebo cache si pohrajete v nabídkách System Performance, Security Settings a opět částečně v Additional Tweaks. Samostatnou kapitolu tvoří nabídka Internet Explorer, která prodělala při skoku na poslední verzi největších změn, když se přeorientovala na Internet Explorer verzi 9.

Takže co nového?

Na úvodní informační stránce System Information nenajdete v zásadě moc užitečných informací – pokud opravdu potřebujete zjistit stav vašeho PC, pak vyzkoušejte spíš aplikaci zaměřenou čistě na diagnostikování systému. Přesný opak se dá ovšem říct o nabídce Personalization, která vám otevře cestu k modifikaci ovládacích prvků Průzkumníka, nabídky Start a Hlavního panelu. Hodit se může např. volba vyřazení rušivých efektů Aero Peek, Aero Snap nebo Aero Shake.

V nastavení uživatelských účtů (User Accounts & UAC) najdete nově možnost zapnutí/vypnutí povolení správy u jednotlivých účtů (Manager user accounts status), zůstávají možnosti změny uvítací obrazovky a nastavení User Account Control.

Na kartě System Performance přibyla nově položka Disable Physical Address Extension, jejímž zaškrtnutím (a tudíž zakázáním PAE) můžete za určitých podmínek zvýšit výkonnost systému. Podobně máte možnost zakázat další aktivity systému, pracujete-li např. s omezenými zdroji a potřebujete výkon směřovat do jediné činnosti. Pomocí jezdců nastavíte čas určený pro čekání na ukončení aplikací a služeb při vypínání počítače.

Security Settings podobně jako Network Tweaks obsahuje obsáhlý výčet zákazů, kterými můžete omezit přístup nepovolaných uživatelů nebo služeb do citlivých míst systému a zvýšit tak jeho celkovou bezpečnost.

TIP: Pod hlavičkou Administrative Restriction omezíte přístup k sekcím klasického uživatelského nastavení jako jsou Ovládací Panely nebo Správce úloh (případně zakážete i připojení k internetu), což může být výhodné, spravujete-li více počítačů, k nimž má přístup více uživatelů – stačí jednoduše všechny uzly v síti obejít s UWT na flashce a příznaky v registru zde změnit pomocí několika kliknutí.

Additional Tweaks neboli úpravy, které se jinam nevešly, obsahují jak méně významná nastavení týkající se  vzhledu kontextových nabídek tak i třeba možnost zakázat stránkování (Disable pagefile) nebo zapnout jeho automatické smazání při vypínání počítače (Delete pagefile at shutdown).

Integrace nového Internet Exploreru

UWT agendu Internet Exploreru přizpůsobí vaší aktuální verzi tohoto prohlížeče, takže nemusíte mít strach, že by vám nastavení přestala fungovat pro starší modely. Pěkně pohromadě tu najdete možnosti týkající se stahování, práce se záložkami i pokročilejších atributů jako SmartScreen filter, ukládání zabezpečených SSL stránek do cache (caching of SSL pages) nebo detekci selhání (cash detection feature).

Předtím, než se pustíte do jakýchkoliv změn, nezapomeňte, že i když „pouze zaškrtáváte položky v seznamu“, může se jednat o docela násilné zásahy do registru. Proto vždy nejdříve aplikujte funkci Create Checkpoint, abyste se v případě nečekaných událostí mohli vrátit do situace před provedením změn.

Změny pak aplikujete kliknutím na tlačítko Apply, vrátit hodnoty do původního stavu vám pomůže tlačítko Restore Defaults.

Ohodnoťte tento článek!