Ultrabook Dell XPS 13 bude oficiálně možné koupit s Ubuntu Linuxem

0

Uživatelé alternativních operačních systémů, nejčastěji známého GNU/Linux, si často stěžují na prodejce notebooků, kteří ke svým počítačům automaticky přibalují systém Windows 7. Systém totiž nechtějí a nevyužijí, ale při koupi jej stejně musí zaplatit. Ve Francii kvůli tomu dokonce minulý rok byl veden docela zajímavý soudní spor, nicméně na praxi se nic moc nezměnilo a naprostá většina notebooků se bez operačního systému prostě pořídit nedá, i kdybyste se postavili na hlavu.

Ultrabook Dell XPS 13

Ultrabook Dell XPS 13

O to sympatičtější je krok Dellu, který oznámil, že bude svůj Ultrabook XPS 13 alespoň v některých oblastech nabízet s předinstalovaným systémem Ubuntu. Konkrétně půjde o modifikovanou verzi 12.04 Precise Pangolin. Tento systém již Dell v minulosti u XPS 13 podporoval, nicméně bylo nutné jeho stažení – bylo možné koupit notebook bez systému a tudíž levněji a Ubuntu stáhnout; nabídka byla ovšem omezená na vývojáře; nyní si na vybraných trzích bude moci Ultrabook s Linuxem koupit kdokoliv.

 

Nabídka notebooku s předinstalovaným Ubuntu je vždycky pozitivním úkazem, zvlášť když se nejedná o levnou patnáctku za cenu pod deset tisíc, kde se tak někdy děje kvůli tlaku na co nejnižší cenu, a i když používáte Windows, jistě oceníte, že aspoň nějaký výrobce dává svým zákazníkům větší rozsah voleb než případný výběr mezi Windows 7 Home Premium, Professional a Ultimate. Radost nám zatím trochu kazí, že není známo, které trhy se XPS 13 s GNU/Linuxem dočkají – dá se očekávat, že v USA k dispozici bude, ale ve střední Evropě to rozhodně není jisté.

Zdroj: ExtremeTech

Ohodnoťte tento článek!