Ultratenké pevné disky od Western Digital: máme fotky a známe specifikace

0

Teprve předevčírem jsme tlumočili tiskovou zprávu Western Digital. Výrobce se v ní chlubil hybridními pevnými disky pro ultrabooky, které splňují požadavek Intelu na tloušťku 5 mm. Že to nebyl jen takový výkřik do tmy, dokázal WD na konferenci Intel Developer Forum, kam tyto pevné disky přivezl ukázat. A pokud Western Digital nevěříte, dokud disky neuvidíte zapnuté, snad se fotografiemi pokocháte, i kdyby na nich měly být makety (vypadají ale velice přesvědčivě, jako živé).

Scorpio Blue a Scorpio Black mají překvapivě totožné modelové označení. Modrá edice je stran atypických rozměrů obyčejný pevný disk, teprve v sérii Black musíte hledat slíbené hybridní disky. Paměť typu NAND Flash bude mít podle modelu kapacitu 8–32 GB a bude cachovat i operace zápisu (pokud jsem dobře pochopil princip fungování stávajících pevných disků, ty pouze na rychlou paměť kopírují nejčastěji čtené sektory). Oba disky mají jednu magnetickou plotnu s kapacitou 500 GB, písmeno V v modelovém označení (WD5000MPVT) by mělo označovat 5400 ot./min a 8 MB vyrovnávací paměti.

Omezení na 5 mm tloušťky zřejmě umožnilo uspořádání s pouze jednou hlavičkou, plotna má tak záznamovou vrstvu jen na jedné straně. Předpoklad je odvozen od toho, že WD na IDF ukázalo novinářům též 7mm Scorpio Blue s kapacitou jednoho terabajtu. Oba disky tudíž používají plotny s dvojnásobnou hustotou zápisu, než co najdeme u dnes dostupných modelů.

Všimněte si také konektoru SFF-8038 (je to standardizovaný, leč téměř nepoužívaný konektor), který je zapuštěn do profilu disku, aby po zapojení kabelu nic nepřesahovalo rozměry. Western Digital přiznává, že se ještě s výrobci notebooků musí domluvit, jestli se disky budou připojovat kablíkem, nebo zasouvat do „slotu“ připevněného na základní desce.

 

Pro podrobnější fotodokumentaci zamiřte na Bright Side of News, Anandtech a Legit Reviews.

Ohodnoťte tento článek!