Umělá inteligence o krok dál. První superpočítač prošel Turingovým testem

0

Jmenuje se Eugene Goostman, má 13 let, žije v ukrajinské Oděse se svým otcem gynekologem a milovaným morčetem. Ve skutečnosti ale neexistuje, je to pouze superpočítač, který dokáže třetinu lidí při textové komunikaci přesvědčit o tom, že je člověk.

Anglická Univerzita v Readingu oznámila, že Eugene je prvním počítačem, který úspěšně prošel Turringovým testem. Čtyřiašedesát let stará metoda, která má odlišit člověka od stroje, je ikonou všech testů umělé inteligence. 

Eugene Goostman
Eugene Goostman

Turingův test probíhá tak, že do oddělených místností umístíme jednak testujícího, jednak předmět zkoumání (např. počítač s příslušným programem) a nějakého dalšího člověka. Testující poté klade otázky v přirozené řeči a předává je do druhé místnosti, kde je zodpoví buď počítač, nebo druhý člověk (což se rozhodne náhodně). Odpovědi jsou předávány zpět testujícímu (samozřejmě v nějaké neutrální podobě, např. vytištěné na papíře). Pokud testující nedokáže rozpoznat, jestli komunikuje se strojem, nebo s člověkem, pak tato umělá inteligence splňuje Turingův test. [Wikipedia]

Test probíhá pomocí vzdálené konverzace pomocí klávesnice. Za splněný se považuje, pokud počítač o svém lidství přesvědčí alespoň 30 % porotců, kteří se s počítačem baví po dobu pěti minut. Dosud se to žádnému nepodařilo. Eugene Goostman se dostal blízko v roce 2012 (29 %), ale až letos – přesně na 60. výročí úmrtí Alana Turinga – už dosáhl 33% úspěšnosti. V porotě byl mj. Robert Llewellyn, který hrál Krytona v seriálu Červený trpaslík.

 

Eugene Goostman je vyvíjen už od roku 2011. Stojí za ním trojice programátorů: Rusové Vladimir Veselov a Sergej Ulasen a Ukrajinec Eugene Demchenko. „Naší hlavní myšlenkou bylo, že může tvrdit, že ví cokoliv, ale v jeho věku je zcela logické, že neví všechno. Strávili jsme spoustu času rozvíjením jeho osobnosti, aby byla uvěřitelnější. Letos jsme vylepšili ‚ovladač dialogu’, díky kterému je konverzace více podobná člověku než u programů, které pouze odpovídají na otázky,“ tvrdí Vladimir Veselov.

Dialog s Eugenem Goostmanem si můžete vyzkoušet na této stránce, ale kvůli současnému zájmu je permanentně nedostupná.

Ohodnoťte tento článek!