UMPlayer 0.97: přehrávejte video pohodlně

0

Patrně nejpodstatnější informací ohledně UMPlayeru je fakt, že se jedná o open-sourcový projekt s rostoucí základnou fanoušků-uživatelů a tedy i rostoucí základnou potenciálních testerů. Narazíte-li sami při zkoušení přehrávače na problémy nebo se snad budete chtít s vývojáři podělit o svoje zážitky, můžete zabrouzdat na fórum k tomu určené.

Přehraje vám snad i starou gramodesku

Zda název UMPlayer, který je zkráceninou výrazu Universal Media Player, opravdu dostojí svému jménu, se můžete přesvědčit stažením instalátoru zde (na této adrese pro Windows 7, na stránkách najdete i distribuce pro Mac a samozřejmě i pro Linux).

Po prvním spuštění zvolíte znakovou sadu (čeština je podporována) a kódování a můžete začít směle testovat kvality multimediální aplikace. Se svými více než 270 integrovanými dekodéry na přehrávání videa a audia se UMPlayer opravdu jeví jako velice univerzální – zvládá standardní i méně obvyklé formáty jako AAC, AC3, ASF, AVI, DIVX, FLV, H.263, Matroska, MOV, MP3, MP4, MPEG, OGG, QT, RealMedia, VOB, Vorbis, WAV, WMA, WMV, XVID stejně tak dobře jako přehrávání audio CD, přehrávání DVD, umožní vám sledovat televizi nebo rádio prostřednictvím TV / Radio karty i streamovat online přenosy nebo videa z YouTube.

Nechybí ani užitečná schopnost přehrávání částečně poškozených souborů, s nimiž si např. Windows Media Player neporadí. Do kompletního výčtu čitelných souborových typů můžete nahlédnout v Nastavení v nabídce Možnosti na panelu nabídek. V levém sloupci vyberte kartu Typy souborů – zaškrtnutím příslušného typu zároveň daný souborový typ s přehrávačem asociujete, takže se bude automaticky otevírat jeho prostřednictvím.

Mnoho funkcí ve stylovém provedení 

Základní rozhraní pro přehrávání zvuku a/nebo videa najdete na liště u dolní hrany okna přehrávače. Vedle standardního vybavení se v pravém dolním rohu nachází vcelku nenápadná ikona s ekvalizérem, s nímž upravíte kromě intenzity určitých frekvencí zvukového výstupu (což není nic neobyčejného) i grafickou podobu video stopy. Vhodným nastavením kontrastu, jasu nebo odstínu docílíte např. toho, že i nekvalitní video se stane sledovatelným.

Na liště, která se nachází pod panelem nabídek v horní části okna najdete pak něco jako bonusy, tj. funkce, bez nichž se sice docela obejdete, ale které vám mohou spoustu úkonů usnadnit. Mezi ty zajímavé patří rozhodně automatický vyhledávač titulků na serveru OpenSubtitles.org (druhá ikona zprava nebo nabídka Titulky → Vyhledat titulky na…). Po otevření dialogu MUPlayer jednoduše projde databázi OpenSubtitles ve vztahu k právě sledovanému filmu a případné vhodné titulky (v různých jazykových variantách) vám nabídne.

Pod heslem Zobrazit info a vlastnosti (třetí ikona zprava nebo nabídka Nářadí) najdete detailní informace o přehrávaném souboru, na kartách Dekodér, Audio kodek a Video kodek pak můžete změnit použité kodeky (správně dekodéry) a na kartě Nastavení MPlayeru přidat filtry nebo argumenty ke spouštění.

Protože přehrávání některých multimédií může působit značnou zátěž na systém, UMPlayer zvolil cestu optimalizace výkonu přímo pro konkrétní sestavu. Nejvhodnější nastavení přímo pro vaši sestavu je zavedeno již při instalaci. S výkonem a velikostí cache pro různé úkony si můžete pohrát v nastavení pod heslem Výkon.

TV, rádio, stream a YouTube

Co všechno se dá UMPlayerem přehrávat se dozvíte, když kliknete pravým tlačítkem kamkoliv na plochu obrazu a zvolíte položku Otevřít. Vložit můžete odkaz na stream z internetu (klávesová zkratka Ctrl + U), případně uložit odkazy na TV/rádio vysílání do seznamu stanic. Nechybí ani populární vyhledávání v YouTube přímo z hlavního okna – pomocí vyhledávacího pole v pravém horním rohu. Jednoduše zadejte výraz, potvrďte vyhledávání a požadovaný výstup vyberte ze seznamu výsledků. Kliknete-li v seznamu nalezených videí na některý záznam pravým tlačítkem a zvolíte Record video, můžete záznam z Youtube následně uložit na disk.

Pozn.: Funkce pro přímé přehrávání z YouTube dělala v předchozích verzích UMPlayeru neplechu a i teď se vám může stát, že se (podobně jako autor tohoto článku) v některých případech nesetkáte s úspěchem. Podle informací od vývojářů by měla tento bug zalátat nová aktualizace.

V neposlední řadě je možné zmínit ještě možnosti filtrů a modifikací, které najdete v nabídce Video v panelu nabídek a možnost personalizace grafického rozhraní prostřednictvím různých variant skinů, viz Možnosti → Skins. Databáze skinů zatím není nikterak rozsáhlá, nicméně živá práce na projektu je příslibem dalších možností do budoucna.

Ohodnoťte tento článek!