Únik z prezentace Nvidie: GeForce GTX 1060 3GB potvrzena včetně specifikací

0

Zatímco konkurence nakonec všechny tři nové karty (Radeon RX 460, RX 470, RX 480) uvedla s dvěma verzemi kapacity pamětí, Nvidia svou GeForce GTX 1060 vypustila pouze ve variantě s 6GB pamětí, ačkoliv se předtím úniky o 3GB kartě zmiňovaly. Nicméně 3GB model je přece jen připravován a nyní už je to i slušně doloženo. Na webu se totiž objevily snímky z prezentace tohoto produktu, které zároveň potvrzují zvěsti, že tato verze bude ořezaná a bude podle všeho mít nižší výkon, než plnotučná GTX 1060 se 6 GB, ačkoliv modelové číslo bude stejné.

Fotografie z prezentace, na nichž jsou vidět specifikace této připravované verze GeForce GTX 1060, by měly pocházet přímo z novinářského brífinku pro čínský či asijský trh. Máme už minimálně dvě různé verze, což snižuje pravděpodobnost, že by mohlo jít o (pracný) podvrh.

Údajné fotografie z prezentace GeForce GTX 1060 3GB (Zdroj: Chiphell)
Údajné fotografie z prezentace GeForce GTX 1060 3GB (Zdroj: Chiphell)

Vyfotografované slajdy potvrzují přesně informaci, že GPU GP106 bude v 3GB kartách osekané o jednu desetinu výpočetních jednotek (jeden z deseti SM) – místo 1280 stream procesorů jich bude aktivních jen 1152. S tím by mělo jít ruku v ruce i ořezání texturovacích jednotek na 72 z 80; rasterizačních jednotek by ale asi mělo zůstat 48. Také 192bitová sběrnice je zřejmě zachována, jelikož jinak by bylo komplikované osadit 3 GB paměti GDDR5, které tato karta dle stejného slajdu má. Bohužel nevíme, na jaké frekvenci to bude, a vzhledem k redukci hrubého výkonu by asi i zde mohlo být snížení taktů pravděpodobné. V takovém případě by výrobci karet mohli využít levnější paměti GDDR5, než jsou 8,0GHz čipy použité v 6GB modeluředstavující dnešní špičku.

Že bude hrubý výkon karty nižší, již víme prakticky jistě. Nvidia totiž v promítnutém materiálu avizuje stejnou frekvenci „1,7 GHz“ jako u 6GB modelu (ten má takt boostu na 1709 MHz). Pokud by GPU běželo v reálu na zhruba stejných taktech, bude mít vinou chybějících jednotek také jen zhruba 90 % teoretického výkonu plnotučné GTX 1060. GeForce GTX 1060 „3GB“ bude tedy i v situacích, kdy ji kapacita paměti bude stačit, ve hrách pomalejší než standardní model a možná by bylo lepší, kdyby se ji Nvidia rozhodla pojmenovat GTX 1055.

Údajné fotografie z prezentace GeForce GTX 1060 3GB (Zdroj: KKJ.cn)
Údajné fotografie z prezentace GeForce GTX 1060 3GB (Zdroj: KKJ.cn)

Po stránce provedení by karty mohly být podobné, alespoň v některých případech. PCB by mezi oběma verzemi přirozeně měla být kompatibilní a materiály Nvidie hovoří i o stejné výbavě co do výstupů (tři DisplayPorty 1.4, HDMI 2.0b, dual-link DVI) a napájení, které je referenčně zajišťováno jedním šestipinem. Karta má mít i stejné TDP jako plný model: 120 W.

 

 

Informace a ceně a datu dostupnosti ještě čínské zdroje nemají, tudíž nelze říct, kdy se karta objeví. Nemuselo by to snad ale trvat déle než měsíc. Model by logicky měl být levnější, mohl by se tedy dostat někam na úroveň okolo 200 dolarů. Teoreticky by asi mohl nastat scénář, kdy tento osekaný model bude nabízen jen v asijských zemích. Ovšem to, že všechny úniky pocházejí z těchto končin a prezentace je čínsky, ještě nemusí nutně znamenat, že se karty na západ nedostanou. Ostatně Nvidia na cenové příčce zabrané 4GB Radeonem RX 480 nic na bázi Pascalu ještě nemá, takže motivace pro globální uvedení 3GB GTX 1060 existuje.

Zdroje: Gigglehd, MyDrivers

Únik z prezentace Nvidie: GeForce GTX 1060 3GB potvrzena včetně specifikací

Ohodnoťte tento článek!