Unikátní foťák zachytí všechno kolem sebe

0

Vypadá jako fotbalový míč, má v sobě 36 dvoumegapixelových snímačů, které vystřelí v jednom okamžiku. Výsledkem je pak opravdové 360° panorama zachycující celou scénu okolo.

Throwable Panoramic Ball Camera je dílem skupiny výzkumníků vedených Jonasem Pfeilem. Pokusili se vytvořit přístroj, který snímání panoramat co nejvíce usnadní, protože jinak nastavování stativu, focení a následné slepování na počítači zabere dost času. A kvůli trojnožce navíc není možné udělat sférické panorama, které sejme i oblast nad a pod foťákem.

Ball Camera

Zelený balón (vytvořený v 3D tiskárně) v sobě kromě minisnímačů, jež se používají v mobilech, obsahuje i akumulátor, paměť, nějakou řídicí logiku a hlavně akcelerometr. To je zřejmě nejlepší věc na celém konceptu. Foťáky se totiž spustí v okamžiku, kdy je míč úplně nahoře a začne pomalu klesat. Není tak potřeba žádné časově nastavitelné samospouště. A nemusí být nastavena tak rychlá závěrka, protože míč v tu chvíli „visí na místě“. Obrázky se z balónu stahují pomocí USB.

Snímače mají samozřejmě pouze pevné ohnisko, fixfocus a jejich kvalita není moc dobrá. Jenže Pfeilův tým chtěl pouze vyzkoušet, že to funguje. Při podobných parametrech by se s lepší integrací mohlo podařit vyrobit foťák o velikosti tenisáku. Nebo stávajícímu míči zlepšit obraz. Ideální vánoční dárek pro hračičky, kdyby se ovšem Ball Camera prodávala.

Více informací a fotografií najdete na jonaspfeil.de/ballcamera.

Zdroj: Petapixel

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. ja som kupil novy samsung Omnia 7 za 240eur co je v prepocte necelych 6000kc, hardware je ten isty az na 4″ AMOLED a podla obrazka tohto aceru sudim ze moj samsung ma kvalitnejsie spracovanie (subjektivny nazor – mam averziu voci plastovym mobilom) ..a taky LG Optimus 7 sa predava aj za 180e a to so 16gb pamatou.tak neviem ci tento acer ma nejaky vyznam…