Uniklá CPU: Coffee Lake, Ryzen Threadripper 1920, šestnáctijádro snad na 3,4 GHz a další

21
Procesory Ryzen Thredripper a Ryzen Mobile (APU Raven Ridge) vyfocené na Computexu 2017 (Foto: heise.de)

Na letošní léto se chystá ještě docela dost nových procesorů. A hodně z nich už zřejmě také koluje mezi výrobci základních desek, protože se porůznu objevují třeba v databázích benchmarků nebo únicích. Web VideoCardz, který se už čile montuje i do procesorů, nyní přinesl přehled různých těchto předprodukčních vzorků, které se v poslední době vynořily. Pár z nich zasluhuje obzvlášť pozornost – je mezi nimi totiž vůbec první Threadripper pravděpodobně už s finálními parametry a také šestijádrový model čipu Intel Coffee Lake.

 

Ryzen Threadripper 1920: 12 jader, 3,2 GHz

Nejprve k onomu Threadripperu. K těmto procesorům již koluje tabulka parametrů dokonce devíti modelů (s označeními jako Ryzen 9 1955X), ale jak jsme již dříve upozorňovali, je téměř určitě vymyšlená. To naznačuje i VideoCardz a uvádí místo toho jméno prvního známého procesoru z této rodiny, který je nazvaný Ryzen Threadripper 1920. Zdá se tedy, že systém značení bude takovýto – modely patrně budou mít všechny číslování od 1900, přičemž lišit se budou posledním dvojčíslím.

Threadripper 1920 bude patrně jedním z těch nižších verzí, jelikož jde údajně jen o dvanáctijádro, navíc bez přídomku X. Jeho základní takt ale není úplně mrzký: 3,2 GHz. Šlo by tedy asi o něco jako dva Ryzeny 5 1600 v jednom pouzdře. Neznáme ale TDP tohoto procesoru ani maximální frekvenci turba, která by mohla být vyšší. Model má aktivní SMT (takže nabízí 24 vláken) a objevil se zřejmě v sestavě od Alienware. Tato značka firmy Dell tudíž asi Threadrippery bude nabízet v nějakém highendovém počítači.

Ryzen Threadripper ukázaný na Computexu 2017
Ryzen Threadripper ukázaný na Computexu 2017

Ryzen Threadripper 1920 by už podle názvu měl být finální hotový model určený k prodeji. Kromě něj ale VideoCardz mluví ještě o existenci dvou vzorků typu „qualification sample“, což jsou stále ještě zkušební CPU, ale již s parametry odpovídajícími nakonec prodávaným CPU. První z nich (kód ZD1438A9UC9F4) by možná mohl odpovídat výše propíranému modelu 1920, jelikož má 12 jader, 24 vláken, a základní takt 3,2 GHz. V tomto případě ale také známe turbo: 3592 MHz. Pokud nejde o frekvenci s XFR, pak by možná turbo takt Threadripperu 1920 mohl být 3,6 GHz. Docela nízký na poměrně drahý procesor, dlužno říct.

Šestnáctijádro na 3,4 GHz?

Zajímavější je čip s kódem ZD1840A8UGAF4. Opět jde o kvalifikační vzorek, tentokrát ale od šestnáctijádra s 32 vlákny. Podle VideoCardz má údajně mít základní takt 3,4 GHz a turbo 3,7 GHz. Ve vícevláknovém výkonu by tedy teoreticky odpovídal dvěma Ryzenům 1700X. Takt je to poměrně slibný, doposud jsme věděli jen o ES šestnáctijádru běžícím na 3,1 GHz v základu. Zda bude 3,4GHz šestnáctijádro nejvyšším modelem řady Threadripper, nebo se objeví i model taktovaný výš, zatím není jasné. Alespoň jednojádrové turbo by slušelo vyšší, ideálně 4,0 GHz.

V současnosti cirkulující ES procesory AMD (Zdroj: VideoCardz)
V současnosti cirkulující ES procesory AMD (Zdroj: VideoCardz)

Mezi „ménějádrovými“ procesory je nové pozorování vzorku desktopového APU Raven Ridge, běžícího v AM4 desce ASRock AB350 Gaming K4. Procesor se čtyřmi jádry nemá aktivní SMT, takže zpracovává jen čtyři vlákna a půjde o obdobu Ryzenu 3 (ale samozřejmě s grafikou), zřejmě spíše levnější model. CPU část má základní takt 3,0 GHz a maximální turbo je 3,7 GHz.

Coffee Lake: šest jader (zatím) na 3,1 GHz

V Sandře a dalších zdrojích se objevila i celá řada vzorků procesorů Intel. Z těch jsou nejzajímavější dva procesory s šesti jádry a 12 vlákny (v tabulce webu VideoCardz jsou na konci). Obojí jsou zřejmě procesory Coffee Lake pro desktop. Jeden z nich běží na 2,6 GHz bez detekovaného turba (záznam viz zde), patrně jde o ES čip. Druhé šestijádro je už ale zajímavější, jelikož by možná mohlo reflektovat model, který Intel v září či srpnu uvede na trh. Podle reportu ze Sandry má tento čip základní takt 3,1 GHz a maximální turbo 4,2 GHz, což už by byla celkem zajímavá nabídka. L3 cache je 12 MB; zda je TDP 65 nebo 95 W, nevíme (Sandra detekuje 81W spotřebu, což uvádí i třeba pro i7-6700, které je 65W, tento údaj ale nemusí být správný).

ES čipy Intel Kaby Lake-R a Coffee Lake (Zdroj: VideoCardz)
ES čipy Intel Kaby Lake-R a Coffee Lake (Zdroj: VideoCardz)

Takty Radeonu Vega Frontier Edition

Nakonec ještě něco z jiného soudku: VideoCardz zmiňuje i takty pro vzorky grafik s čipem Vega 10, ke kterým se jeho zdroje dostaly. Mezi těmi jsou jednak karty s poměrně nízkými frekvencemi, což jsou nejspíš starší ES prototypy – tyto mají takty 1000–1200 MHz a 1,4GHz paměti HBM2. Nyní už ale jsou v oběhu i modely modely s taktem GPU 1600 MHz a taktem paměti 1850 nebo 1890 MHz. Nesou 16 GB paměti, takže jde podle všeho o Radeony Vega Frontier Edition.

Vzorky Radeonů s čipem Vega 10, kteér se zatím objevily (Zdroj: VideoCardz)
Vzorky Radeonů s čipem Vega 10, které se zatím objevily (Zdroj: VideoCardz)

Koluje už ale také karta s 8GB pamětí, která by mohla být herním modelem, tedy nějakým Radeonem RX Vega, nebo jeho prototypem. Tento vzorek má takt 1500 MHz (1850 MHz HBM2) a zatím nemá jméno, známe jen jeho PCI ID: 687F:C1.

Ohodnoťte tento článek!

21 KOMENTÁŘE

 1. Hlavně že tu modrozelená základna tvrdila jak Threadripper bude nepoužitelný, protože bude mít velmi nízké takty a opak je pravdou, AMD se Vám směje do ksichtu a já taky, pač to má rychlosti, jak klasický Ryzeny pro domácnosti.

  A honem si najít něco jiného špatného, abych měl jiný důvod jak poplivat, že Crha, Maudit, gogo1963. Pojďte se vyblinkat pod můj příspěvek 3….2…1…

  …blink!
  |
  |
  V

   • akorát budou muset majitelé chvíli čekat, než výrobci chladičů vyrobí chladič se základnou, která pokryje alespoň část heatspreaderu … druhá věc je, že to bude chladit lépe, než ty malé …

    • Noctua už jeden ukazovala. Ta základna je opravdu masivní. Na přenos tepla to nebude mít nějaký větší vliv. 2000 kontaktů, co má Intel by stačilo. Možná kvůli PCIe linkam 3000, ale 4000 masivní socket ze serveru je podle mě šílenost. Ale většina reálného pracovního využití používá HP/Dell atd. systémy, kde se o čekání na chladiče opravdu nebojím.

     Ale ten takt mě opravdu překvapil. Čekal jsem maximálně 3.2 takt a 3.7 max. turbo. Pokud to má 3.4, tak by se to určitě dalo dosáhnout na 3.7 OC na všech jádrech. Uvidíme cenovou. Zatím stále budu používat 2S systémy s E5-2687W. 🙂

  • Frekvence jsou jedna věc, ale jaké přechodové latence budou mezi 4 CCX je věc druhá…

   Nevadí to při dobře paralelizovatelných úlohách (ala někdo dá každé skupině dělníků (tj. CCX) v místnostech oddělených zdmi tytéž úkoly (za předpokladu že skončí na sekundu stejně)), projeví se to v těch hrách, které podporují více než 10C/20T procáky… Ano bavím se o cross CCX latenci, která u slepenců více než 2 CCX je o dost kritičtější než u slepence ze dvou CCX…

   • Sibyla mode on „projeví se to v těch hrách, které podporují více než 10C/20T procáky… Ano bavím se o cross CCX latenci, která u slepenců více než 2 CCX je o dost kritičtější než u slepence ze dvou CCX“ Sibyla mode off

    Tys už takové hry na Thradripperu hrál ?

  • Pěkné, 4,8 bez delidu, 5,0 s delidem, ale nutno brát opravdu hodně v potaz, že to byl vybraný „pretested“ kus s abnormální kvalitou.
   Přesto to bude CPU, kde nebude problém jít s OC přes 4,5GHz na 10 jádrech i u běžných kusů, což je docela bomba. 🙂

   • Hezký. Jde vidět, že se do HEDT platformy konečně dostala architektura, která tam patří.
    Každopádně si musíme říct, že ten Intel CPU je o 130USD dražší a samotné X299 desky také nebudou zrovna levné. Přeci jen i nejlevnější X99, pokud nepočítáme slevy stojí kolem 7k, kdežto 1600X většina lidí spojí s B350 kolem 2,5k. 🙂

    Ale zase to je fajn konkurence o ceně 1700X, kde však za příplatek na straně desky dostaneš 4 PCIe linky navíc, lepší a stabilnější OC a hlavně 2 kanály RAM navíc. 🙂