Unikla fotka next-gen grafiky GeForce RTX 4080. Nvidia zvětšila ventilátory i celý chladič

15
Nvidia GeForce RTX 3080 1600
Nvidia GeForce RTX 3080 Founders Edition
-
Zdroj: Nvidia

Na snímku můžeme vidět, jak budou vypadat referenční GeForce RTX 4080 nové generace Lovelace v provedení Founders Edition přímo od Nvidie.

Tento týden se v hardwarovém světe nejvíc pozornosti soustředilo na odhalení nových desktopových procesorů AMD, Ryzenů 7000 (a platformy AM5). Ale vedle toho se chystá i nová generace grafik Nvidia s architekturou Lovelace a teď na internet utekla fotografie vzorku karty GeForce RTX 4080 a možná finálního designu chlazení, které Nvidia použije u karet Founders Edition. Je to docela brzy, možná tedy tato karta vyjde dřív, než se čekalo.

Tento únik pochází od uživatele Twitteru s přezdívkou KittyYukko (dříve KittyCorgi, mělo by jít o stejnou osobu, která už dřív prozradila některé informace o grafikách Nvidie). Karta je bohužel v ochranném sáčku, ale něco z ní vidět je.

Design je evidentně pokračováním návrhu referenčních karet Founders Edition generace GeForce RTX 3000. Podle orientace lopatek je vidět, že Nvidia zůstane u stejného řešení, kdy levý ventilátor (na spodní straně, takže není vidět) tlačí vzduch do pasivu (ten je pak částečně vyfukován ven záslepkou), zatímco z našeho pohledu pravý ventilátor je na horní straně karty a má obrácené lopatky, takže nefouká do pasivu, ale naopak vysává vzduch z pasivu směrem nahoru.

Koncepce se nezměnila, ale zdá se, že ventilátory ano, Nvidia asi použila větší průměr, protože rotory se zakusují i do lesklého rámečku okolo. Pro zvýšení statického tlaku a na zamezení deformacím mají okolo okruží.

Chladič má, zdá se, větší rozměr než ten pro kartu GeForce RTX 3080 (patrně se podobá spíše modelu použitému pro GeForce RTX 3090), ale není jasné, zda je dvouslotový, nebo tříslotový.

Web VideoCardz si všiml, že označení RTX 4080 na krytu není vyvedeno v typickém fontu Nvidie, nicméně to nemusí být doklad nějakého fake. Nvidia, zdá se, před nedávnem redesignovala svůj web s novým fontem (Nvidia Sans Nala) a podle VideoCardz je přesně takový, zdá se, použitý na této kartě.

Srovnání starého a nového fontu používaného Nvidií
Srovnání starého a nového fontu používaného Nvidií (zdroj: Nvidia)

Je však možné, že existuje víc vzorků s různým popiskem vyrobených za účelem posouzení a výběru toho nejlepšího kandidáta, takže teoreticky se může stát, že tato podoba nemusí odpovídat finální kartě.

Tip: GeForce RTX 4080 dostane rychlejší 23,0GHz paměti, TDP prý bude 340 W

GeForce RTX 4080 by podle nejaktuálnějších uniklých informací od leakera Kopite7kimi měla být založená na 4nm čipu AD103 s 9728 shadery (FP32 jednotkami či také CUDA jádry) a její TDP by prý mělo být 340 W, tedy trochu vyšší než u modelu RTX 3080 – proto možná zvětšení chladiče a ventilátorů.

Karta by měla mít 16 GB paměti GDDR6X (na 256bitové sběrnici), což dodá propustnost 736 GB/s. Tyto specifikace se ale možná ještě mohou měnit. Podle toho, co jsme viděli, Nvidia specifikace nějakou dobu před vydáním různě upravuje, takže tady také ještě může přijít ještě nějaký zásah podle toho, jak se vyvíjí situace na trhu, poznatky o plánech konkurence nebo strategie managementu.

Vydání až v Q1 2023, nebo dříve?

Během posledních měsíců se totiž šířily informace, že Nvidia by letos mohla vydat jenom GeForce RTX 4090 a ostatní modely odložit až na dobu po novém roce. Firma sama a její partnerští výrobci mají totiž údajně velké množství přebytečných zásob GPU předchozí generace Ampere a potřebují se jich zbavit. A tomu by mohlo pomoci právě oddálení nové generace, proti níž by se jinak stará generace hůř doprodávala.

Ale pokud už unikla fotka karty, nabízí se otázka, zda to tak opravdu bude a zda naopak tento model RTX 4080 nakonec přece jenom nevyjde již nyní na podzim. Na druhou stranu, pokud za odkladem vydání nejsou technické příčiny, ale jen obchodní strategie, pak to, v jakém stádiu jsou přípravy (a úniky informací o nich), ještě nemusí přímo korespondovat s tím, jak dlouho má karta před začátkem prodeje.

Zdroje: KittyYukko, VideoCardz

Unikla fotka next-gen grafiky GeForce RTX 4080. Nvidia zvětšila ventilátory i celý chladič
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.22%) 9 hlasů

15 KOMENTÁŘE

 1. Mě přijde že je snad i menší, když si vzpomenu na referenční 2080, tak ta byla podobně velká a měla 2 větráky
  Mimochodem jiné zdroje mluví o tom že karta má být 2-slotová
  Relativně malý chladič=menší výdej tepla=menší spotřeba

  Maximální spotřeba bude jak bývá obvyklé, horní limit pro přetaktování u nereferenčních modelů

  Moje 2080Ti boostuje na 320W
  Pokud toto bude mít podobnou spotřebu při násobně větším TFlops, tak už se těším na ten výpočetní výkon

  Prodeje grafik,
  ….nemluvilo se ještě před půl rokem o tom, že obě generace budou koexistovat společně a doplňovat se,
  a budou dál vyráběny (rtx3000) něco jako lowend

 2. Jak jsem se těšil od vydání RTX 3080 na nikdy nevydanou 16GB variantu (pritom noteboky se „RTX3080M“ s 16GB dockaly) tak si mohu nechat na RTX4080 zajit chut, vcera se mi GPGPU program na zpracovani molekularnich dat v RTX A4000 s 16GB roztahl tak, ze jsem pri jeho behu jiz nespustil ani Firefox. Dodavatel SW patrne s kazdou verzi zlepsuje(zvetsuje) vyuzivanou neuralni sit.