Unikla roadmapa Intelu pro desktopy, Broadwell má nastavitelné TDP

0

Během uplynulých měsíců roku se nám už sešly neoficiální informace o taktech a dalších parametrech, které budou mít procesory Broadwell pro desktop a poté jejich následníci, čipy Skylake pro socket LGA 1151. Tato data nejsou ještě oficiálně potvrzená, za jejich pravost ale do určité míry mluví aktuální uniklá roadmapa Intelu pro vyšší desktop, kterou vypustil čínský web Pconline.com.cn.

Slajd ukazuje plán pro vyšší třídu desktopů od čtyřjader výše. Potvrzuje, že oba odemčené Broadwelly (65W modely Core i5-5675C a i7-5775C) by měly jít na trh ještě během druhého čtvrtletí, tedy v květnu nebo červnu. V grafice si můžete všimnout, že tato CPU představují cosi jako nový segment a Intel je nepovažuje za náhradu dřívějších desktopových Haswellů – lze tedy říct, že v jistém ohledu bude na desktopu 14nm tick nakonec skutečně vynechán, jak se před časem spekulovalo. Jejich hlavní devizou tedy má očividně být grafika Iris Pro 6200 s eDRAM.

Náhradou za běžné desktopové čipy mají být až procesory Skylake do socketu LGA 1151 (Skylake-S), které mají podle této roadmapy vyjít v třetím čtvrtletí. V plánu jsou zanesené modely i7-6700K, který má být výkonnostním nástupcem i7-4790K, i7-6700 (totéž pro i7-4790), i5-6600K jako náhrada za i5-4690K, neodemčená alternativa i5-6600 a levnější čtyřjádro i5-6500 coby nástupce i5-4590. Nejlevnější čtyřjádro i5-6400, které nahradí i5-4460, už je asi na další straně, kterou nemáme. Bohužel nám také tím pádem chybějí informace o tom, jaká a případně na kdy chystá Intel 14nm dvoujádra. Lze asi čekat, že Intel bude držet aktuální cenovou politiku a jednotlivé modely Skylake budou stát stejně, jako jejich vyjmenovaní předchůdci generace Haswell.

Desktopová roadmapa Intelu (květen 2015, zdroj: PConline)
Desktopová roadmapa Intelu (květen 2015, zdroj: PConline)

Na roadmapě si všimněte ještě jedné věci: oněch znamínek větší nebo rovno. Ta by měla značit, že by Intel teoreticky mohl vydat výkonnější modely nahrazující uvedená CPU, v praxi by zřejmě šlo o čipy s takty CPU zvednutými o 100 MHz. Tato možnost je podle všeho otevřená jak u Skylake (od kterého by se rychlejší verze mohly objevit v prvním kvartále roku 2016), tak u Broadwellu – tam by zrychlené modely mohly přijít v říjnu až prosinci. A zdá se, že Intel nevylučuje ani nové modely Haswellu-E, a to u všech tří čipů Core i7, které pro platformu X99 momentálně nabízí (mohlo by tak přijít například Core i7-5970X s vyšší frekvencí).

Poslední staronovou informací v roadmapě je termín uvedení 14nm procesorů pro socket LGA 2011-3. Broadwell-E je stále načasován na první čtvrtletí příštího roku, v tomto ohledu se tedy nic nezměnilo.

 

 

Broadwell pro LGA 1150 má nastavitelné TDP

Stejný čínský web publikoval také jeden slajd popisující vlastnosti procesorů Broadwell do socketu LGA 1150, v něm už ale pro nás není mnoho překvapení. Potvrzuje přítomnost grafiky Iris Pro s eDRAM a také, že tyto procesory počítají s provozem jen v deskách s čipsetem H97 nebo Z97. Všimnout si lze, že Intel uvádí jen čtyřjádrovou verzi, takže nějaké dvoujádro zřejmě v této řadě v plánu není. Novou informací ovšem je, že tato CPU budou mít konfigurovatelné TDP, takže ze standardně nastavené hodnoty 65 W je bude možno zregulovat na 37 W. Zda toto nastavení nebude možné i směrem nahoru, například na 84/88 W jako u Haswellů, nikde uvedeno není, takže s tím radši nepočítejte.

Slajd k desktopovým procesorům Broadwell (Zdroj: PConline)
Slajd k desktopovým procesorům Broadwell (Zdroj: PConline)

Zdroje: KitGuru, PConline.com.cn

Ohodnoťte tento článek!