Unikla roadmapa Snapdragonů. Nové 64bitové CPU má jméno Taipan a přijdou další

0

Zatímco procesorům pro PC svrchovaně vládne Intel, v mobilním světě je trůn obsazen společností Qualcomm (jinak třetí největší hráč v polovodičovém byznysu). S dominancí jejích čipů Snapdragon v mobilních telefonech se pojila jedna věc: na rozdíl od jiných firem, které si licencují hotová jádra ARM Cortex, měl Qualcomm svou vlastní architekturu. Bylo proto dost překvapivé, když se ukázalo, že s příchodem 64bitových čipů firma přesedlá na licenční návrhy. Nebude to ale navždy. Tento týden se na webu objevila roadmapa Snapdragonů, která konečně odhaluje pokračování architektur Scorpion a Krait: první 64bitové jádro z vlastní dílny Qualcommu.

Dotyčný dokument (asi ne oficiální, vypadá to spíš na opis důvěrných materiálů) se objevil na Twitterovém účtu @leaksfly. Ukazuje celkem šest procesorů z řad Snapdragon 600 a 800, jejichž uvedení by zřejmě mělo nastat v druhé polovině letoška nebo v roce 2016. Jde samozřejmě o nepotvrzené údaje, takže je zatím berte s rezervou.

První na řadě je Snapdragon 616, což ještě nebude bůhvíjak zajímavý SoC. Jeho součásti tvoří grafika Adreno 408, osm 64bitových jader Cortex-A53 na taktu 1,8 až 2,2 GHz a modem LTE kategorie 6. Pozoruhodná je hlavně jedna věc. Nebude vyráběn u žádného z obvyklých podezřelých – ani u TSMC, ani u GlobalFoundries, dokonce ani u Samsungu nebo UMC. Qualcomm se totiž bude snažit srazit náklady přesunutím výroby nižších sort Snapdragonů do čínské fabriky SMIC. Snapdragon 616 je tedy jedním z prvních (nebo vůbec prvním) z modelů produkovaných na 28nm HKMG procesu této firmy.

 

Nová ratolest v rodokmenu CPU se jmenuje Taipan

Skutečně zajímavý je až následník, Snapdragon 620. Ten totiž nahradí Cortexy opět vlastnoručně navrženou architekturou. Její jméno je údajně Taipan, a taktéž bude 64bitová, tedy s instrukční sadou ARMv8. Jádra Taipan by nejspíše měla mít podstatně lepší jednovláknový výkon (a asi i IPC), než Cortex-A53. Místo osmi jader totiž bude mít Snapdragon 620 jádra jen čtyři. Taipan bude (zdá se, že stále na 28nm procesu) schopen dosahovat vcelku vysokých taktů, CPU má běžet mezi 2,0 a 2,5 GHz.

Snapdragon 620 má také povýšit datový modem na LTE-A kategorie 10 (MDM9X45) a integrované GPU na Adreno 418. Obě tato zlepšení se pak přelijí do další generace čipu, kterou budou tvořit modely Snapdragon 625 a 629. Tyto kousky budou už osmijádrové. Dokument u nich neuvádí architekturu CPU, mohlo by ale asi jít opět o Taipan nebo o jeho vylepšenou verzi. Osazení osmi jádry by měl umožnit přechod na modernější výrobu – 20nm proces HKMG od Samsungu či GlobalFoundries. Kromě toho budou mít typy 625 a 629 ještě jednu výhodu – místo pamětí LPDDR3-1866, které má Snapdragon 620, dostanou už LPDDR4 s efektivním taktem 3,2 GHz.

Údajná roadmapa 64bitových Snapdragonů 600 a 800
Údajná roadmapa 64bitových Snapdragonů 600 a 800

 

Nový highend: „osmijádra“ a osmijádra

To by byl maintream, nicméně dokument ukazuje také plánované čipy pro highendové telefony: Snapdragon 815 a Snapdragon 820. První z nich, který by se snad mohl objevit ještě letos, je vyráběn 20nm procesem (bohužel nevíme kde). Půjde o osmijádro, jenže ne plnohodnotné. Materiál uvádí, že Qualcomm použije uspořádání big.LITTLE. V Snapdragonu 815 by měly být čtyři úsporná jádra označená „TS1i“ a čtyři zřejmě výkonná jádra „TS1“. Big.LITTLE se sice zatím vždy pojilo jen s jádry Cortex od ARM Holding, nicméně zkratka TS1 spíš označuje opět vlastní architekturu Qualcommu. Jaký je přesně vztah TS1, TS1i a Taipanu, těžko říct – mohlo by jít o výkonnější verzi či odvozenou následující generaci.

V Snapdragonu 820, který přijde poté už na 14nm procesu od Samsungu a GlobalFoundries (14nm postup s FinFETy mají obě firmy kompatibilní), má totiž hrát roli CPU jádro označené TS2. Tedy evidentně evoluční pokračovatel TS1. Nyní se ale už bude jednat o plnohodnotné osmijádro, bez berličky big.LITTLE (to bude zřejmě umožněno 14nm výrobou a zvládnutým dynamickým škálováním frekvence a napětí).

 

I zde bude součástí balíčku datová konektivita LTE-A kategorie 10, ale skrze modem MDM9X55. Ten budou mít obě generace (815 i 820). U obou čipů bude také použita paměť LPDDR4. Rozdíl ale bude v použitém GPU. U Snapdragonu 815 počítá Qualcomm s Adrenem 450, Snapdragon 820 už ale asi bude mít GPU nové generace. Tedy alespoň soudě podle jeho označení Adreno 530.

 

Nevýhoda tohoto „dokumentu“ je, že neuvádí žádná data pro uvedení a dostupnost čipů. Můžeme tedy toliko hádat na základě použitých procesů a technologie. Určitě nejdřív se objeví Snapdragon 616. Nejspíš druhé polovině letoška lze asi čekat Snapdragon 620 s Taipanem a 20nm Snapdragon 820, pokud tento pochází z linek TSMC. Naopak Snapdragony 625 a 629 bych realisticky viděl až na příští rok. A zcela určitě bude záležitostí roku 2016 Snapdragon 820 vzhledem k použití 14nm procesu, který začne s produkcí až v půlce letošního roku. Hotové čipy by z něj ale Qualcomm klidně mohl uvést až v druhé polovině roku 2016.

Zdroj: Phone Arena

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Štve mě jediná věc, na trhu snad není mini ITX deska s BGA čipem (dávat tam core i3 je drahé a zbytečné), která by měla DVI + HDMI a front USB 3,0 (vzadu jsou celkem k ničemu) P.S. momentálně je tu jen jeden asrock s AMD E-350 – ale to je na dnešní poměry slabej CPU (a také tam není USB 3,0) – všechny desky mají VGA + HDMI 🙁

  2. Tohle je vtipné: „Závěrem pár slov o osazeném procesoru: Celeron J1900 má oproti modelu J1800 paradoxně nižší frekvenci (2000 oproti 2410 MHz), ale větší L2 cache.“

    Jestli pak ta větší cache nebude kvůli tomu, že Celeron J1900 má dvojnásobek jader? Tj. je to čtyřjádro, narozdíl od J1800

  3. Jak jsou na tom tyto CPU vzhledem napr. k Atomum na 2GHz nebo jeste lepe proti Pentiim? Jeden pocitac s Atomem bohuzel mam a byl to jeden z nejhorsich kaufu. Delat upgrade na i3 vyjde draho a ITX desky s Pentii jsem ani nevidel.

  4. nevím ale příde mi lepší volba než tohle, Pentium G3420 + třeba MSI H81i která ma 2×2 výstupy na přední USB + 4 v zádu a výkonem je to úplně někde jinde, cpu se mo cnezahřívá takže stačí bohatě box chladič který je relatívně tichý + má samozřejmě PCI-E slot. A pořizovací cena bude + – stejná