Uniklo Core i3-8130U. Levnější Intely pro notebooky budou pořád dvoujádra, ale s turbem

1
Zdroj: Intel

Letos se v procesorech Intel odehrála dlouho vyhlížená velká změna: ať už pod tlakem okolností, nebo plánovaně, firma konečně přidala jádra. A to nejen v desktopu s čipy Coffee Lake, ale také tzv. ULV procesorům pro notebooky. Mobilní řada U byla dlouhodobě zamrzlá jen na dvou jádrech (což nahrávalo k nelichotivým srovnáním s telefony), ale v generaci 8000 s čipy Kaby Lake Refresh (KBL-R) Intel konečně zařadil čtyřku. Nicméně čtyři jádra v 15W CPU se zatím týkala jen několika modelů Core i5 a Core i7. Až nyní se konečně dozvídáme také to, jak se teď v době „jádrových válek“ AMD s Intelem vyvine situace v segmentu levnějších notebooků.

Web LaptopMedia totiž před pár dny přinesl zprávy o prvním čipu Kaby Lake Refresh (aneb Core řady 8000) z levnější kategorie. Nese jméno Core i3-8130U, což jej na první pohled zařazuje do nižšího cenového pásma. Dosavadní sestava mobilních čipů 8000 končí na Core i5-8250U, které má stále ještě čtyři jádra. Tento model má být údajně na trh vypuštěn již brzy a již víme, že bude mít jádra jen dvě, avšak s HT, tedy celkem čtyři vlákna. V tomto segmentu tedy zatím větší počet jader nasazen nebude.

Turbo pro levné notebooky

Ovšem to neznamená, že u Core i3 nenastane žádný pokrok. LaptoMedia už nyní zveřejnil i podrobnější specifikace tohoto CPU a z nich vyplývá, že Intel u tohoto CPU zapne turbo. Frekvence tak u Core i3 nebude fixní jako doposud, ale bude dynamicky škálovat. To bude znamenat lepší jednovláknový výkon, který byl slabinou mobilních i3. V podstatě tedy platí, že od generace 8000 budou procesory Core i3 odpovídat tomu, co Intel v řadě U až do generace 7000 prodával jako Core i5, respektive Core i7.

Core i3-8130U má mít základní frekvenci 2,2 GHz a turbo 3,4 GHz, jádra jsou jak už bylo řečeno dvě s aktivním HT. Pro srovnání, model Core i3-7130U měl frekvenci 2,7 GHz bez turba. Lze ale asi čekat, že modelů Core i3 nakonec Intel uvede víc a některé budou i pomalejší. V čem je také změna, je L3 cache. Core i3-8130U ji má větší, nyní jsou na čipu plné 4 MB (které mívala dvoujádra Core i7, zatímco Core i5 bývala omezená na 3 MB). TDP je udáno 15 W s možností snížení na 10 W a grafické jádro nese označení UHD Graphics 620, což je stejné jako u čtyřjádrových Kaby Lake Refresh. Frekvence GPU je 300–1000 MHz, jednotek EU bude asi 24.

Snímek čipu Kaby Lake-R
Snímek čipu Kaby Lake-R (čtyřjádrové modely)

Nový křemík, nebo původní Kaby Lake?

Zatím není jasné, zda je tento procesor založen skutečně na křemíku generace Kaby Lake Refresh jako čtyřjádrové čipy generace 8000. Teoreticky by pro něj Intel totiž místo toho mohl používat původní dvoujádrové čipy Kaby Lake, podobně jako to dělá na desktopu (čtyřjádrové modely Coffee Lake jsou dle všeho přeznačený křemík Kaby Lake). Na tom by víceméně nebylo nic špatného, i když by to pak mohlo znamenat, že těmto modelům budou chybět některé novinky, jako například nativní podpora HDMI 2.0, kterou právě Kaby Lake Refresh přinesl. Zda má Core i3-8130U tuto technologii umět, bohužel zatím nevíme, mohlo by se na ní ale eventuálně ukázat, zda jde o nový, nebo starý čip.

Uniklo Core i3-8130U. Levnější Intely pro notebooky budou pořád dvoujádra, ale s turbem
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

1 komentář