Uniklý dokument: Raptor Lake má jen jeden nový čip, Core i5 jsou jen přeznačené Alder Lake

21
Procesor Intel Alder Lake pro socket LGA 1700 1600
Procesor Intel Alder Lake pro socket LGA 1700
-
Zdroj: Intel

Levnější modely nadcházející generace procesorů Intel jsou čipy z předchozí generace, nová jádra s větší L2 cache jsou jen v těch nejdražších. Také už víme maximální spotřeby a zdá se, že čipset Z790 potěší velkým množstvím linek PCIe 4.0.

Včera jsme tu měli zprávu o tom, že procesory Raptor Lake jsou přes velký nárůst dosažených frekvencí a některé změny architektury (cache) do velké míry pokračování generace Alder Lake používající její ingredience. Platí to ještě víc, než jsme si mysleli. Ukazuje se, že jen nejvýkonnější modely řady K budou skutečně nové čipy. Nižší modely včetně všech 65W Core i5 jsou ve skutečnosti přeznačený recyklovaný křemík z generace Alder Lake.

Další informace k Raptor Lake se objevily z částečně oficiálního, částečně neoficiálního zdroje. Web igor’sLAB totiž publikoval marketingové slajdy k procesorům, které jsou sice pokoutně uniklé, ale téměř určitě pocházejí přímo od Intelu (vzhled vypadá v pořádku a jde o 26 stran, což by se sotva někomu chtělo falšovat). Tyto dokumenty přinášejí potvrzení specifikací 125W modelů, které jako první budou vydané (už příští měsíc, ostatní 65W modely čekejte až po novém roce), tentokrát konečně i s údajem o maximální turbo spotřebě, alias PL2.

Maximální spotřeby v turbu odhalené

Tento reálný (na rozdíl od uváděného TDP) limit spotřeby uvádí, jak moc wattů může procesor konzumovat v boostu (který je ovšem aktivní vždy) při mnohovláknových zátěžích. Tabulka specifikací 125W procesorů, která je součástí slajdů, konečně dokládá PL2 pro všechny tyto modely. Nakonec je to pro modely Core i7-13700K/KF a Core i9-13900K/KF s osmi velkými jádry P-Core (a buď 8, nebo 16 E-Core) stejná hodnota 253 W – potvrdil se tedy tento únik.

Jen Core i5-13600K (a i5-13600KF) s šesti P-Core a osmi E-Core mají menší maximum, jejich PL2 je „pouze“ 181 W.

Slajd k procesorům Intel Raptor Lake 10
Slajd k procesorům Intel Raptor Lake: specifikace 125W modelů s hodnotami PL2 / Maximum Turbo Power (zdroj: igor’sLAB)

Stojí za to dodat, že základní desky mohou limit PL2 odemknout, aby procesor dosahoval v boostu vyšší frekvence. V takovém případě bude spotřeba vyšší. Intel také prý u Core i9 bude na vybraných nových deskách nabízet speciální extrémní režim, který limit navýší na 350 W. Ten ale asi bude explicitně prezentovaný jako uživatelské přetaktování.

Tip: Raptor Lake je opravdu dravec. Procesor Intel Core i9-13900K prý má režim s až 350W spotřebou

Core i5 (mimo modelů K/KF) a Core i3 jsou přeznačené Alder Lake

Celé slajdy si můžete prohlédnout přímo u Igora. Nejzajímavější je na nich asi jedna možná ne úplně nápadná zmínka. Intel v nich jako výhodu procesorů Raptor Lake uvádí, že mají zvětšenou L2 cache u velkých jader (z 1,25 MB na 2 MB) a také zvětšenou sdílenou L2 cache u klastru malých jader E-Core (ze 2 MB na 4 MB). Toto už bylo známé delší dobu a jde o ony změny cache za účelem zlepšení herního výkonu, které Raptor Lake přisuzovaly uniklé dokumenty.

Ovšem pozor: Intel v poznámce k tomu uvádí, že zvětšené L2 cache se týkají jen části procesorů – Core i9, Core i7 a 125W modelů Core i5. Přesná formulace je „Core i5K a vyšší modely“. Nižší procesory (Core i3 a běžné 65W modely Core i5) už větší cache nemají.

Slajd k procesorům Intel Raptor Lake 3
Slajd k procesorům Intel Raptor Lake: mezi novinkami se uvádí zvětšená L2 cache, ale ne u 65W Core i5 a levnějších modelů (zdroj: igor’sLAB)

Proč? Odpověď zřejmě už máme. Před časem se začaly objevovat dohady, že Intel právě tyto levnější procesory vůbec nepostaví na novém křemíku Raptor Lake. Zdá se, že ten je jen jeden jediný, tedy velký čip s 8+16 jádry, a má interní označení B-0. Levnější modely budou založené na křemíku označeném C-0 (Core i5) H-0 (Core i3). Tato označení jsou stejná jako pro křemíky používané v generaci Alder Lake (ty mají 8+8 jader a 6+0 jader), což hned vyvolalo podezření, že tyto procesory nebudou Raptor Lake, ale přeznačené Alder Lake.

Slajd od igor’sLAB, který teď dokládá, že zrovna tyto modely mají „náhodou“ starou velikost L2 cache, zřejmě definitivně potvrzuje, že se toto podezření trefilo do černého. Ony čipy C-0 a H-0 jsou opravdu zřejmě původní křemík používaný v generaci Alder Lake. Vedle toho, že mu bude chybět větší L2 cache, se to asi může podepsat i na tom, že pro takovéto procesory bude místo DDR5-5600 oficiálně podporována jen rychlost pamětí DDR5-4800. Také se asi nedá čekat, že by tyto modely měly vyšší potenciál při OC (když se použije taktování přes BCLK) než odpovídající modely Core 12. generace.

Více: Zamčené 65W procesory Alder Lake se dají přetaktovat. Přes BCLK 5,2 GHz na Core i5-12400

Intel tedy bude vyrábět 65W procesory Core i5 13. generace (ty mají 6+8 nebo 6+4 jádra) z křemíku Alder Lake s 8+8 jádry a Core i3 13. generace (to má pořád jen čtyři velká jádra a žádná malá) se bude vyrábět z menší verze s 6+0 jádry. Všechny tyto modely tedy budou mít dvě velká jádra fyzicky přítomná, ale neaktivní. Díky tomuto se upotřebí zmetky z výroby Alder Lake, ale časem asi takto skončí i řada čipů, které by mohly mít všech osm P-Core aktivních. Z pohledu jednotkových výrobních nákladů to není optimální, ale zřejmě se to vyplatí víc než návrh úplně nových čipů, což by zase byly fixní náklady navíc.

Slajd k procesorům Intel Raptor Lake 15
Slajd k procesorům Intel Raptor Lake: Thermal Velocity Boost (zdroj: igor’sLAB)

Limit Thermal Velocity Boostu by opět měl být 70 °C

Další detail, který slajdy vyjasnily, je Thermal Velocity Boost. Ten u procesorů Core i9 zvyšuje o 100 MHz jejich boost, pokud je teplota pod určitým limitem (poznámka: v uváděném maximálním boostu je to již zahrnuto). Například Core i9-13900K má maximální boost na preferovaných jádrech 5,7 GHz, ale pokud není teplota přes limit, může až na 5,8 GHz. Doteď jsme nevěděli, kde tato prahová (nebo možná spíš stropová) teplota u Raptor Lake bude. Podle slajdů od igor’sLAB je odpověď 70 °C. To je stejné jako u předchozích generací. Nicméně je asi možné, že se to nebude na všech deskách dodržovat.

Více: Detailní specifikace Raptor Lake. Má čtyři různé boosty, jak fungují a jaké mají maximální takty?

Dvacet linek PCIe 4.0 z čipsetu Z790

Nakonec je tu pak jedna věc, která potěší některé náročné uživatele vyžadující rozsáhlou konektivitu. Igor’sLAB totiž také ukázal specifikace a schémata konektivity čipsetu Z790, který teď bude na nových deskách pro Raptor Lake. Na jednu stranu se opět potvrdilo, že procesor Raptor Lake samotný má pořád jen 16 linek PCI Express 5.0 pro GPU, jeho přídavné rozhraní pro přímé připojení SSD k procesoru je jenom PCIe 4.0 ×4 jako u Alder Lake.

Ale čipová sada připojená k CPU přes DMI4 ×8 (ekvivalent PCIe 4.0 ×8) bude mít možnosti o dost zlepšené. Čipset Z690 poskytoval 16 linek PCIe 3.0 a 12 linek PCIe 4.0. Ale u Z790 Intel povýšil další linky, takže těch 3.0 bude jenom osm, ale výměnou za to má čipová sada už 20 linek PCIe 4.0. Ty lze na desce rozvést do slotů PCI Express a M.2 pro SSD, což bude umožňovat docela štědré možnosti rozšíření s třeba dvěma, nebo rovnou třemi sloty pro karty PCIe 4.0 ×4.

Slajd k procesorům Intel Raptor Lake 9
Slajd k procesorům Intel Raptor Lake: platforma a čipset Z790 (zdroj: igor’sLAB)

Bude ale samozřejmě na výrobcích desek, zda tyto možnosti využijí. Na hráče zaměřené desky na rozšiřující sloty dnes dost „kašlou“, protože minimálně dva a obvykle i tři sloty pod grafickou kartou stejně herní PC nevyužijí. Desky platformy AMD X670 a X670E například obvykle mají pouze dva či tři sloty pro karty. U desek Z790 pro hráče to asi může být podobné (ale mohly by zase mít třeba pět slotů M.2 s PCIe 4.0 ×4), nicméně snad se objeví i nějaké „Workstation“ a „Creator“ desky, které budou mít pro karty více slotů.

Konektivita čipsetu a platformy Intel Z790
Konektivita čipsetu a platformy Intel Z790 (zdroj: igor’sLAB)

Další zlepšení čipsetu Z790 je, že podporuje až pět portů SuperSpeed USB 20Gbps (USB 3.2 Gen 2×2). Už Z690 ale podporoval čtyři, což asi obvykle je víc než dost, drtivá většina desek nejspíš tolik 20Gb/s portů nebude reálně zpřístupňovat.

Tip: Procesory Intel Raptor Lake budou v obchodech už tři týdny po Zenu 4. Už se ví přesné datum

Zdroj: igor’sLAB

Uniklý dokument: Raptor Lake má jen jeden nový čip, Core i5 jsou jen přeznačené Alder Lake
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlasů

21 KOMENTÁŘE

  • Intel spis nema moc na vyber, pokud se mu nahromadili AL na skladech.. Vezmi si, ze temer jiste pocital s tim, ze kdyz prinese na trh neco, co bude rychlejsi (aspon nekde) nez Zen3, tak se mu prodeje obrati..a ono prd. Zen3 ho zase prevalcoval, byt uz ne tak dominantne, jako predchozi generaci. Takze nekde ty chipy asi budou ‚cekat’… tudiz tohle reseni se celkem nabizi jako vychodisko.
   Pruser je spis ten, ze vykonove na tom i5 rada tam, kde se kupuje (hrani, kancl) bude podstatne niz nez 13600 a to co je nad tim, i kdyz se to bude jmenovat stejne. Podobne jako treba rozdil mezi 5700U a 5800U u AMD v notasech. Taky slusna „pasticka“, aspon v ST vykone.

 1. „Increased cache for i5K and above“

  Přijde mi trochu divné že by v Intelu plánovali použít čip který reálně má 8P a 16E na velkovýrobu CPU kde to budou ořezávat na 6P a 8E, ale kdoví třeba se jim to z nějakého důvodu vyplácí.

  • V dřívějších generacích se i5 „K“ taky dělalo z toho největšího křemíku s 8 nebo 10 (Comet Lake) jádry a pokud můžu soudit, bylo to proto, že ten nejvyšší křemík měl pájený kryt/IHS, kdežto ten menší čip, který by se dal teoreticky použít, už se osazoval do pouzder s pastou pod IHS. A asi pro ně bylo jednoduší prostě 125W Core i5 dělat z těch zmetků a horších binů.

 2. Pokiaľ, ktorýkoľvek výrobca to jasne (transparentne) deklaruje a neskrýva túto informáciu a napr. IT média o tom informujú nevidím v tom problém. V minulosti napr. Zen2 procesory boli pomiešané medzi Zen3 tak v desktope ako aj v mobilnom segmente.

  Dôležitá informácia je, ale aj tá, že sa nejedná o preznačené modely (ak niektorý áno tak ma prosím opravte):

  napr.
  Core i5 12600KF: 10C/16T (6P + 4E / 20MB L3$ / 9,5MB L2$) => Core i5 13600KF: 14C/20T (6P + 8E / 24MB L3$ / 20MB L2$)

  Core i5 12400: 6C/12T (6P + 0E / 18MB L3$ / 7,5MB L2$) => Core i5 13400: 10C/16T (6P + 4E / 20MB L3$ / 9,5MB L2$)

     • Neodsuzoval bych to, myslím že by to nebyl problém.
      Už teď by (snad…) měly být s pastou i5-12400, 12500 a problémy myslím moc nemají. Ty 13. generace budou sice mít asi vyšší PL2, ale zase jsou založené na o dost větším křemíku (8+8 místo 6+0), takže IMHO se to bude chladit nejspíš snáz než Ryzce 7000 :/

      Edit: Hmmm, tak teď nevím, je možné, že kecám, a ty 12400/12500/12600 mají taky normálně pájku. Jestli jo, tak ji nejspíš dál budou mít i 13400/13500/13600. Zatím se mi nepodařilo najít nikde fotku z delidu.

      Edit 2: teď vidím, že Intel tady uvádí, že *všechny* Core 12. generace mají pájku, takže pak by tady to celé s dohady o pastě padalo a byla v nich určitě pájka.

      • V tom odkazu mi neříkáš nic nového. Prasopasta se nepoužívala ani u Rakety.

       Jde o to, jak moc by chtěli šetřit u RL, ale nevidím důvod pro pastu upřímně. Pokud chtějí jen přeznačovat čipy, pak už teprve ne.

  • Ano, ve zdejších diskuzích to vypadá, že Intel nemá smysl ani zvažovat. Když se ale člověk podívá na reálné testy ve hrách, tak zjistí, že i3-12100F za směšných 3000 Kč v pohodě obslouží všechna GPU pro hraní v 1080p (tedy RTX 3060 a slabší) a AMD nic srovnatelného nemá.
   O 4k se samozřejmě nebavím, 1080p je stále zdaleka nejvíce používané rozlišení.

   • A proc bych kupoval do budgetu 4C (byt s vyssim IPC), kdyz za stejnou cenu muzu poridit 5500, ktery je 6C/12T, je cca do 10% procent pomalejsi ve hrach (s mainstreamovou kartou to bude nula nula prd), ale ma podstatne vetsi vyhledovou rezervu v podani 2C navic, oproti 12100 a da se pretaktovat na kazde desce od B350 nahoru, ktery to herni vykonove manko v podstate smaze, pokud nekdo chce.
    Nepripomina to CPU tak trochu 7600k v dnesni dobe… jak vis, ze treba za 3 roky, nebudou 4C/8T uzke hrdlo. Tady je ten 5500 podle mne podstatne jistejsi volba, pro nekoho kdo nema prachy na upgrady i za cenu o minimum mensiho herniho vykonu

    • Ano, pokud jsem fanda AMD, tak si mohu koupit za o 10% víc peněz CPU s o 10% menším výkonem.
     A doufat, že za pár let bude 6C/12T výhodou. To ale teď nikdo s jistotou neví.
     Co ale vím už teď je, že až budu jednou potřebovat upgrade, tak na AM4 už nic nového nebude, ale na LGA1700 budu moct vybírat i z Raptor Lake.

     • Pokud jsi fanousek Intelu, tak si koupis vybehove 4C s potencionalne 10% vykonu navic ve hrach, na drazsi platforme, s vyssi spotrebou a nizsim MT vykonem.
      A jako bonus muzes dostat RTL, ktery bude stejne jako i3 co je ted s trochu zvednutymy takty 🙂
      Tak se proste kupuje budget 🙂

      • nefanouskovi je jedno co je vybehove. na hry a tam kde neni duraz na MT je lepsi 12300F, to je proste fakt. taky je fakt ze v tehle kategorii se bere co je v regalu v pekny bedne.

      • „na hry a “
       .. takze koupis 4c/8t do budget sestavy na dalsich rekneme 5 let, k tomu kartu za 300$ a budes mit tvrdit,ze 12300 za 160,- Ecek, je lepsi volba..kdyz za to mas rizek 5600, ktery bude za stejne penize dokonce rychlejsi.
       Kam tenhle ‚technicky svet‘ speje..
       Jako muzes se hadat u toho 12100F, ktery stoji dirty cheap 110, ale koupit stejnou srajdu za 160,-E to chce uz fakt nakupovat jako slepec.

     • 4C/8T je bottleneck už dnes, takže opravdu nechápu to lpění na intelu. snad hráči nějakých nenáročných/prastarých her jako CoD nebo CSGO ocení 4C CPU.
      V moderních hrách počínaje BF1 jsou 4C už v nevýhodě a s postupujícím tloustnutím OS i her to bude jen a jen horší.

 3. Vzhledem k tomu, že většina běžných uživatelů bude šetřit a koupí levnější základní desky, kde nebude možné „odemknout“ limit PL2, natož „PL3“, tak jsem zvědav, jak se s tím popasují weby na testech procesorů.
  Jestli Raptor Lake budou testovat odemčené na maximu „PL3“ s vodním chlazením, mělo by to být bráno, jako klamání a takové weby by měly být na černé listině. 🙁