Unikly fotky a materiály k Radeonům R9 Fury od Sapphire, máme plné specifikace

0

Překvapivě rychle to uběhlo, ale do uvedení Radeonu R9 Fury, tedy druhé grafické karty založené na GPU Fiji, už zbývá jen týden. Uniklé specifikace od webu WCCFtech jsme zde sice měli už před časem, tentokrát tu ale máme čísla zřejmě již definitivní. Na web se totiž dostaly letáky ke kartám této řady od Sapphire a údaje v nich obsažené jsou tak téměř oficiální. Navíc se ven dostaly i fotografie karet, vybavených chladičem Tri-X.

Z materiálů od Sapphire se pro Radeon R9 Fury (bez písmenka X) dozvídáme tyto parametry: čip Fiji je ořezán na 56 CU, což znamená, že má aktivních 3584 stream procesorů (jinými slovy, 512 z 4096 je jich vypnuto). GPU je taktováno na 1000 MHz u referenčních karet, nicméně nereferenční mohou mít takty vyšší – na internetu se potuluje například údaj 1050 MHz platný pro jednu z přetočených karet. Při referenčním taktu bude mít každopádně Fury o 12,5 % menší počet stream procesorů a o 5 % nižší frekvenci. Zatímco Fury X má mít teoretický výkon 8,6 TFLOPS, u Fury by toto číslo mělo být 7,2 TFLOPS.

Radeon R9 Fury s chladičem Tri-X od Sapphire
Radeon R9 Fury s chladičem Tri-X od Sapphire

56 CU znamená, že by karta měla mít 224 texturovacích jednotek; počet ROP zatím znám není (Fury X jich má 64). Karta ale bude mít plnohodnotný paměťový subsystém – nese 4 GB paměti HBM s celkem 4096bitovou sběrnicí, která poběží na taktu 1 GHz (efektivně). Propustnost je tím pádem stejná jako u Fury X – 512 GB/s. TDP zatím přesně známé není, hádal bych však 275 W jako u vyššího modelu. Karta má mít stejné napájení dvěma osmipiny.

 

Karta Tri-X bude ve dvou verzích

Sapphire bude mít dvě verze Radeonu v provedení Tri-X, jednu zřejmě s referenčními takty (11247-00-40G), druhou z továrny přetaktovanou na 1040 MHz (11247-01-40G). Podle fotografií se zdá, že PCB je stejné jako u modelu Fury X, má ale jiný backplate, perforovanou záslepku a opatřeno je otevřeným vzduchovým chladičem. Ten používá trojici axiálních ventilátorů a délkou značně přesahuje PCB. Toho je částečně využito, protože v zadní části, kde pod pasivem už není deska, může ventilátor foukat zcela skrz a ohřátý vzduch odchází skrz horní stranu karty, kde ho odsaje systémový ventilátor nebo zdroj.

Leták pro referenční Radeon R9 Fury od Sapphire
Leták pro referenční Radeon R9 Fury od Sapphire

Leták pro model s tovnárním přetaktováním na 1040 MHz
Leták pro model s továrním přetaktováním na 1040 MHz

 

Karta má stejné vstupy a výstupy jako model Fury X (3× DP 1.2, 1× HDMI 1.4a) a taktéž používá napájení dvěma osmipiny (regulace napětí je šestifázová). Ačkoliv je karta levnější, zůstal také LED tachometr, indikující zatížení GPU a také aktivaci úsporného režimu ZeroCore.

Radeon R9 Fury s chladičem Tri-X od Sapphire
Radeon R9 Fury s chladičem Tri-X od Sapphire

AMD již oficiálně sdělilo, že cena modelu Radeon R9 Fury má dělat 549 USD, což by u nás momentálně vycházelo na 16 400 CZK. To by alespoň mělo platit pro referenční karty, u přetaktovaných modelů se nejspíš bude něco připlácet. Zda budou nějaké vyloženě referenční modely i v tom smyslu, že budou mít jen nějaký základní chladič navržený AMD (třeba podobný tomu u R9 390X), nevíme. Zatím se objevují jen zprávy o kartách s různými vlastními chladiči jednotlivých výrobců.

 

Zdroj: VideoCardz

Ohodnoťte tento článek!