Unikly nové dokumenty k Intel Coffee Lake. Čipset Z370 by mohl být jen přeznačený Z270

27
Zdroj: Intel

Pomalu se schyluje se čas k příchodu procesorů Coffee Lake na trh – procesorů, které jako první přinesou na levnou mainstreamovou platformu Intelu víc než čtyři jádra a měly by tedy výkonnostně být jedním z největších výkonnostních skoků, které na ní za poslední dekádu nastaly. Nedávno jsme tu měli parametry čtyř šestijádrových modelů Core i7 a Core i5 této rodiny, koncem týdne se však opět vynořily nové informace. Tentokrát jde o únik desktopové roadmapy a slajdů popisujících nové funkce a výbavu celé platformy Coffee Lake. Ty vrhají zajímavé světlo na čerstvé zprávy o tom, že „kafe“ bude potřebovat nové desky.

 

Coffee Lake koncem srpna nebo v září

Podle roadmapy počítá Intel (nebo počítal v době, kdy byl dokument aktuální), že Coffee Lake by mohlo být připravené ještě během nyní běžícího třetího kvartálu. Respektive by během Q3 alespoň mohla odstartovat „produkce“ (což někdy znamená výrobu, jindy spíš to, že se produkt začne uplatňovat na trhu). Pruh, zasahující v grafu do Q3, má znamenat právě začátek „okna“ do něhož je momentálně produkce Coffee Lake plánována. Tento interval měl v době psaní dokumentu ještě rozpětí osmi týdnů (34–41. týden roku), kdy nejoptimističtější scénář je 21. srpen a nejpesimističtější 9. říjen. Střed tohoto odhadu je tak někde v polovině září.

Start „produkce“ není nutně totéž, co start prodejů, ovšem v případě Skylake-X (25. týden) časy v podstatě seděly. Pokud tedy bude Intel velmi spěchat, může asi stihnout uvedení koncem srpna. Ovšem pokud by se měla opakovat situace se Skylake-X, pak by to také mohlo být s omezenou dostupností CPU a možná s mírně nedoladěnými deskami. Mimochodem, dokument také ukazuje, že produkce dvanáctijádra Core i9-7920X má startovat v 33–35. týdnu, přičemž podle jiných zdrojů údajně má být uvedeno či možná papírově odhaleno 12. srpna, což je dokonce víkend před začátkem 33. týdne.

Desktopová roadmapa Intelu, Q3 2017 (Zdroj: PCEVA)
Desktopová roadmapa Intelu, Q3 2017 (Zdroj: PCEVA)

V tomto letním termínu má Intel podle roadmapy uvést část modelů – kromě nám již známých šestijader to mají být i nějaké procesory s jen čtyřmi jádry. Jelikož řadu Core i5 si už Intel „vypráskal“, je docela pravděpodobné, že čtyřjádra Coffee Lake už budou v řadě Core i3 (zda ale za stejné ceny, kolik stojí tato dvoujádra nyní, to je jiná otázka). Nabídka CPU bude pak rozšířena druhou vlnou v prvním čtvrtletí roku 2018, kdy přibudou dvoujádrové (a možná i další čtyř/šestijádrové) modely a verze s TDP 35 W. Teď v létě budou ještě jen 65W a 95W (v případě odemčených CPU) modely, celkem jich má být šest, tedy zdá se čtyři šestijádra a dvě čtyřjádra.

intel-coffee-lake-z370-desktopova-roadmapa-02

Čipset Z370 pro Coffee Lake totéž, co Z270?

Roadmapa ukazuje zajímavou věc ohledně čipsetů. Intel procesory Coffee Lake posunul z vydání v roce 2018 na letošní léto. Čipsetů, které s nimi měly být spárované, se to ale podle roadmapy netýká. Čipové sady Z390, H370, B350, H310 a tak dále se měly objevit až v Q1. Přesně to také nová roadmapa sděluje, přičemž tyto čipsety označuje jako rodinu „Coffee Lake-S“ (S znamená desktop). Čipovou sadu Z370, kterou Intel uvede jako souputníka první vlny procesorů Cofee Lake už teď v létě, jsme původně považovali za nějakou ranou variantu pozdějších čipsetů pro Coffee Lake, zvlášť když tyto procesory nemají fungovat v deskách s čipy Z270 a staršími. Ale Intel v roadmapě Z370označuje jako příslušníka generace „Kaby Lake Refresh“, nikoliv Coffee Lake-S. Vysvětlení absence USB 3.1 je tím pádem asi takové, že nejde o nový čip, ale zřejmě jen o revizi nebo přeznačení dnešní čipové sady Z270.

Desktopová roadmapa Intelu, Q3 2017 (Zdroj: PCEVA)
Desktopová roadmapa Intelu, Q3 2017 (Zdroj: PCEVA)

Je-li to tak skutečně, pak to asi podpoří vnímání, že Intel kompatibilitu Coffee Lake omezuje uměle: čipsety generace 200 a 100 by pak pravděpodobně také mohly být kompatibilní. Nicméně asi i bez této informace bylo pravděpodobné, že pokud Intel má nějaké technické důvody pro zaříznutí kompatibility se staršími deskami, asi za nimi nebude čipová sada, ale na ní nezávislé faktory jako požadavky na preciznost či kapacitu napájení nebo na elektrické specifikace a tolerance socketu a výstupů procesoru. Právě takové věci obvykle vyžadují redesign desky, aniž by se musel nutně měnit čipset (AMD například mělo stejné můstky pro APU do FM1 a FM2). Takže pokud by Z370 byl jen přeznačený čip, bylo by to špatné PR, ale nikoliv doklad, že na nás Intel zkouší nějaké triky.

Ony nativně „kávové“ čipové sady mají na trh podle roadmapy jít v prvním čtvrtletí, přesnější termín ale asi zatím není určen. Plán produkce momentálně cílí na interval 52. týdnu roku 2017 až 13. týdnu roku 2018. Kompletní platformu Coffee Lake tedy asi můžeme čekat mezi začátkem ledna a koncem března. Není jasné, zda se v tuto dobu objeví i čipset Z390, protože podle roadmapy Z370 bude ve svém segmentu Z370 pokračovat minimálně ještě v Q2 2018. Nicméně tento detail nemusí být rozhodující.

C10 a S0ix u desktopového Coffee Lake

Čipsety, které budou na rozdíl od Z370 nativně patřit ke Coffee Lake, budou kromě již známého USB 3.1 a integrovaného Wi-Fi (pro nějž ale obsahují jen digitální část, stále bude třeba přidat ještě samotný RF čip) mít ještě pár dalších schopností navíc. Přibude jim rozhraní MIPI SoundWire pro připojení integrovaného audia a programovatelné čtyřjádrové DSP pro zpracování zvuku, možná vycházející z audio DSP Smart Sound používaných v notebookových čipsetech. Čipsety následující po Z370 také budou mít nativní řadič pro SDXC (potenciálně užitečná věc v mini PC) a schopnost vyvést obrazový výstup DisplayPort 1.4. Jenže bohužel jen přes rozhraní Thunderbolt 3 v kombinaci s řadičem Intel Titan Ridge, a to ještě jen při použití samostatné grafiky. Tedy nikoliv z integrovaného GPU, čipset sám o sobě nebude DP 1.4 umět vyvést.

Novinky platformy Coffee Lake (Zdroj: PCEVA)
Novinky platformy Coffee Lake (Zdroj: PCEVA)

Coffee Lake bude také oficiálně podporovat paměti DDR4 na taktu 2666 MHz. Poslední novinkou je podpora úsporných stavů C10 a S0ix (Modern Standby) v procesorech, které by mohly být užitečné pro snížení klidové spotřeby PC. Implikace podpory v čipsetu je, že tyto funkce pravděpodobně budou mít i desktopové procesory Coffee Lake, což je příjemné vědět. S deskami Na bázi Z370 ale využitelné nebudou, jen s novými čipsety, které přijdou v prvním kvartále roku 2018.

Unikly nové dokumenty k Intel Coffee Lake. Čipset Z370 by mohl být jen přeznačený Z270
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

27 KOMENTÁŘE

 1. Roadmapa ukazuje zajímavou věc ohledně ,,atomovej,, platformy Gemini Lake, ktora nahradi platformu Apollo Lake uz v tomto roku. Intel totizto ,,atom,, s microarchitrekturou Goldmont Plus (Gemini Lake) bude mat 4-wide decode a dvojnasobok L2 Cache a iGPU part supports 10-bit VP9 Hardware Decoding. Pradepodobne aj vyssie takty a to uz ,,atomove,, Celerony a Pentium N-Familie (Mobile) a J-Familie (Desktop) budú tzv. malé velké jadrâ pokial by sme ich porovnavali nielen s predchodcami.

  • Silvermont (22nm Bay Trail) = 2-wide decode
  • Airmont (14nm Braswell) = 2-wide decode
  • Goldmont (14nm Apollo Lake) = 3-wide decode
  ‏• Goldmont Plus (14nm Gemini Lake) = 4-wide decode + dvojnasobna L2 Cache

  Quelle: https://mobile.twitter.com/WikiChip
  Quelle: https://www.techpowerup.com/235753/intel-gemini-lake-soc-graphics-supports-10-bit-vp9-hardware-decoding

  • Na Gemini se taky těším. Potřebuju nějaký pasivně chlazený počítač, co by byl připojen k televizi a zvládl 4K. Měl jsem v hledáčku Celeron J3455, ale s tou podporou 4K přes HDMI to pořád není ono.
   Mimochodem, pokud se to 4K začne nějak víc prosazovat (bude dostupný 4K obsah), vyvolá to vlnu upgradů PC. Mám i5 2500K, s výkonem jsem spokojen, ale 4K nepřehraje, ani kdyby se rozkrájel.

     • Ta i5 to přehrává naprosto stejně jako ta i3. Za celou dobu stihne dekódovat jen ten první snímek. 🙂
      A i s FHD HEVC má dost problém. Když nic neběží, tak to zvládá jen tak tak. Jakmile člověk třeba jen zmáčkne Ctrl-Shift-Esc, aby se podíval na vytížení CPU, tak to dávat přestane.

     • Radek Holeček> To je len zdanie, tá i5 je samozrejme oveľa schopnejšia ako tamto i3. Ako sa to bude tváriť závisí od prehrávača. Vo VLC sa to sekne a zdá sa ti že i5=i3, ale napr v MPC-HC či WIndows Media Player bude prehrávať aj pri dropnutých framoch (neplynulé).
      No ale hlavne mi povedz, aký prínos vidíš oproti h264 120Mbps 4k, ktorú by tvoj CPU mal s odretými ušami prehrať. Máš dôvod meniť HW len preto, lebo existuje HEVC? Áno, zámerne som opomenul 10bit, každý si musí zvážiť či je to až taký must-have.

     • ifkopifko:
      Tak o tom, v čem jsou videa kódovaná, moc nerozhoduju já, ale ti, co je vytvářejí. A ano, H-264 4K video tu jedno mám a celkem ho to dává. Má to ale asi variabilní bitrate, protože jakmile přijde akční scéna, už to nezvládne.

    • Aká je pointa porovnania keď jedno z riešení má HW akceleráciu dekódingu daného formátu? Keď ťa obmedzujú možnosti HW akcelerácie, tak skrátka budeš používať to, čo sa na danom HW dá. Môj obstarožný Popcorn Hour tiež neprehrá HEVC… preto do neho nič také ani nestrkám. 🙂

     • „Aká je pointa porovnania keď jedno z riešení má HW akceleráciu dekódingu daného formátu?“

      => Asi taký istá ako a mnoho ďalších:
      H.265/HEVC Playback Comparison – Skylake (Intel Core i3-6100) vs. Kaby Lake (Intel Core i3-7100U)
      https://www.youtube.com/watch?v=cI-a4WZWwZc

      Len s tým, že ten „atomový“ Apollo Lake SoC Intel Pentium N4200 (Goldmont) to dá a ani Skylake (Intel Core i3-6100) nie.

      „Keď ťa obmedzujú možnosti HW akcelerácie, tak skrátka budeš používať to, čo sa na danom HW dá.“

      => Tak toto snáď na extrahardware nemá cenu ani komentovať , nehnevajte sa…

 2. Každým dnem čekám to oficiální prohlášení, že Kafe nejde z „nějakého závažného technického důvodu“ do 100 Series fošen. Potom asi impulsivně otočím všechny stoly v kanceláři vzhůru nohama.
  Já nemám ani jeden důvod, proč vyhazovat peníze za novou desku, možná kdyby mě aspoň trochu zajímal Optane, ale fakt nezajímá. Všechno ostatní na desce už mám, včetně USB-C portu. Připadám si jak Fry z Futuramy, mávám bankovkama před Intelem, ale oni je očividně nechtějí.

 3. V blizkej dobe mam v plane upgrade z Core2Quad Q9400 na niektory z Coffeelake CPU, vyberiem podla nastavenych cien pravdepodobne medzi i5 / i7. Otazka je, ci sa oplati cakat na nativnu 300 series dosku. Z tohoto mi pride, ze z funkcii pre desktop su zaujimave nanajvys tie nove standby rezimy. USB 3.1v2 bude poriesene externym cipom, Wifi ani SDXC na doske nepotrebujem. Audio-DSP a Soundwire pravdupovediac neviem na co je dobre. Podpora DP1.4 vyzera kostrbato a graficka karta ju zabezpeci, ked bude treba. Je tam este nejaky iny zasadnejsi dovod na nekupenie Z370 a cakanie na nativnejsi cipset?

  • Terepin – Core 2 už není nejmladší a nepodporuje SSE 4.2 (Conroe ani SSE 4.1), takže nákup CFL bych u dajana chápal…

   Warda – Ano bohužel. Byli bychom rádi, kdyby to umožnil ale Intel si nebyl prý na 100% jistý, tak to radši zatrhl… Vono se 160-170miliardovým současným dolarovým kapitálem asi nebude mít až na výjimky potřebu riskovat…

   Třeba se ASRock nečekaně vzepře (několikrát to udělal) a vydá Z270 desku řádně přizpůsobenou Coffee Lake a ideálně ještě posílenou… Kdyby tomu tak bylo, bude se asi jmenovat stejně jako některá jeho současná deska, ale s přídomkem „6-Core Edition“ nebo „Coffee Lake Edition“.