Unikly parametry Tesly K20. Jádro GK110 bude asi částečně deaktivované

0

Prakticky od triumfálního uvedení GeForce GTX 680 a neméně úspěšné repríze v podání dvojčete GTX 690 jsou mnozí příznivci Nvidie v napjatém očekávání. Jádro GK104 mělo být totiž původně spíše mainstreamovým než highendovým produktem a po „malém Keplerovi“ měl následovat „velký Kepler“ GK110, který by posunul laťku výkonu ještě výš. Nasazení tohoto GPU v řadě GeForce je ale v nedohlednu; herní výkon velkého Keplera proto asi hned tak nepoznáme. Alespoň jsme se však konečně něco dozvěděli o parametrech tohoto čipu. Ty totiž předčasně prozradil prodejce, v jehož nabídce se výpočetní karty s velkým Keplerem nedávno objevily.

Tesla K20 s čipem GK110 má podle dřívějších informací být dostupná až v prosinci (decembri). Ovšem německá společnost CADnetwork tyto karty již na svých stránkách nabízí ve svém rackovém serveru ProViz G13. Firma zřejmě provalila některé parametry této karty omylem, nepozornost ale neunikla serveru Heise.de.

V suché řeči čísel je na tom v Tesle K20 velký Kepler takto: Jádro má aktivních 2496 stream procesorů (zřejmě by se tedy mělo jednat o 13 aktivních bloků SMX po 192 procesorech). Taktováno je zřejmě na 705 MHz, toto číslo bylo však možná extrapolováno ze zveřejněného teoretického výpočetního výkonu. Ten totiž dle CADnetwork dosahuje 3,52 TFLOPs v jednoduché přesnosti, zatímco při použití dvojité přesnosti dostanete „jen“ 1,17 TFLOPs. Počítám-li dobře, dvojitá přesnost sráží jádro GK110 na třetinu výkonu, což vůbec není špatné.

Karta Nvidia Tesla K20

Kapacita je uvedena jako poměrně nezvyklých 5 GB. Vysvětlením tohoto lichého čísla zřejmě bude technologie ECC, kterou Tesla K20 disponuje. Již u staršího modelu M2090 s 6GB pamětí Nvidia uváděla, že zapnutím ECC klesne použitelná kapacita na 5,25 GB. Údaj pro Teslu K20 zřejmě tento postih bere v potaz (takže fyzicky má asi karta stejně jako předchůdce 6 GB).

Paměť je typu GDDR5 a šťouralové z Heise.de po telefonu vyzvěděli, že její propustnost se pohybuje okolo 200 GB/s. Ve srovnání například s GeForce GTX 680 není toto číslo příliš působivé, mám však za to, že se do něj opět promítá technologie ECC. Pro srovnání, Tesla M2090 má propustnost paměti 177 GB/s, ale s vypnutým ECC. Jelikož 256bitová sběrnice by pro uvedenou propustnost vyžadovala frekvenci vyšší než 6 GHz, lze učinit závěr, že jádro si zachová plnou 384bitovou šířku paměťové sběrnice.

Karta Nvidia Tesla K20, diagram

TDP karty je 225 W. Konfigurace s 2496 stream procesory bude jinak výsledkem částečného oříznutí čipu. Ten je masivní; dle oficiálních informací obsahuje 7,1 miliardy tranzistorů ()může tak měřit nějakých 550 mm²). Zřejmě ho tedy není snadné na 28nm procesu u TSMC vyrobit, a podobně jako u jádra GF100 ho Nvidia nebude prodávat v plné konfiguraci. V plné palbě má GK110 2880 stream procesorů. To by ovšem znamenalo 15 bloků po 192 stream procesorech. Osobně bych zde čekal kulaté číslo 16, takže je možné, že i tato hypotetická konfigurace s 2880 stream procesory má jeden blok obětován na oltář výtěžnosti.

Oprava: Zde jsem se zřejmě dopustil poměrně školácké chyby. Podíváte-li se na návrh čipu, vyplývá zřejmě použití 15 SMX přímo z jeho topografie. Z toho důvodu se v něm další, rezervní blok bude skrývat jen těžko.

 

Pokud byste ProViz G13 kupovali, přijdou vás karty Tesla K20 na 2950 EUR za kus. Podotknu, že již v souvislosti s uvedením Quadra K5000 (které se o Teslu K20 opírá pomocí technologie Maximus) Nvidia sdělila ‚americkou‘ cenu, která má činit 3199 USD.

Zdroje: Heise.de, techPowerUp, 3DCenter.org

Ohodnoťte tento článek!