Unikly specifikace Radeonů HD 8800: rychlejší, úspornější a levnější. Opravdu?

0

Asi bychom tuto zprávu nechali plavat, kdyby se jí jeden nejmenovaný český web nechytil bez špetky kritického myšlení a my tak nedostali příležitost se mu vysmát. Řeč je o údajných specifikacích Radeonů HD 8870 a 8850 s jádrem Oland, které se objevily na japonské stránce Read2ch a následně je převzal server Videocardz. Už ten upozorňuje, že může jít jenom o odhad a nikoliv reálné specifikace. Japonský zdroj ale prý odhalil (nebo uhodl) specifikace čipu Tahiti několik měsíců před vydáním, možná tedy přístup k důvěrným informacím skutečně má.

Čip Oland má nést 3,4 miliardy tranzistorů na ploše okolo 270 mm², byl by tak o něco menší než GK104 (3,54 mil., 294 mm²). Radeon HD 8870 by se však GeForce GTX 680 měl v testech výkonu vyrovnat a TDP karet by přitom mělo být nižší, než u slabších Radeonů HD 7800 s jádrem Pitcairn. Nechci tvrdit, že je to v rovině nemožného, ale jako příliš pravděpodobné se mi to nezdá.

Díky vylepšené texturovací jednotce má texel fillrate vyskočit prudce vzhůru a totéž platí i o teoretickém výpočetním výkonu, který mají na svědomí shadery. Srovnání v tabulce je zkresleno tím, že Oland má být větší. Aby však plocha vzrostla o 21 % a výkon o 60–70 %, to už je… nevídané.

 

No a nakonec je tu ještě cena: Radeon HD 8850 má mít baťovskou cenovku $199, což je dokonce méně, než za kolik se dnes prodává GeForce GTX 660. A to se nám za kartu, která má být srovnatelná s GeForce GTX 670, nezdá ani v cenách počátku roku 2013, kdy mají Radeony nové generace vyjít. Pokud by AMD opravdu mělo takto výkonné a zároveň úsporné karty, minimálně po několik měsíců, než se doprodají starší Radeony HD 7800 a 7900, zůstanou ceny nastaveny tak, aby poměr cena/výkon zůstal na straně starší generace (jako tomu bylo letos s Radeony HD 6800 a 6900).

A vůbec, únik informací o levnější a výkonnější (byť nevydané) kartě v cenové kategorii před pár dny vydané GeForce GTX 660 nám připadá až příliš příhodně načasovaný. Nepochybujeme o tom, že nějaké Radeony HD 8000 se chystají – server Videocardz mimochodem neznámo kde vyhrabal slajdy (ne od AMD) v korejštině, kde se píše cosi o Radeonech HD 8490 a HD 8570, s největší pravděpodobností přeznačených – jádro Oland nám ale připadá až příliš přitažené za vlasy.

Čtěte také: Jak budou vypadat nové Radeony HD 8000? (blogpost)

Zdroj: Videocardz

Ohodnoťte tento článek!