Unikly údajné parametry GeForce GTX 750 Ti. S ní prý vyjde i levnější GTX 750

0

Zhruba v následujících dvou měsících by Nvidia měla uvést novou generaci GPU s názvem Maxwell. Jenže podoba toho, co se na trh vlastně chystá, je postupem času spíš stále méně jasná – podle některých indicií by to nakonec ani Maxwell být nemusel. Co už ale vypadá poměrně jistě, je to, že příští měsíc Nvidia skutečně uvede kartu GeForce GTX 750 Ti; na webu se již objevily její údajné specifikace a několik testů. Tato karta ale nebude jediná – vedle ní se údajně chystá také levnější model GTX 750 již bez přídomku Ti.

Začněme nejdřív tím, co o obou kartách vyšťoural poměrně spolehlivý švédský web SweClockers. Obě, tedy jak GeForce GTX 750 Ti, tak nově „uniklá“ GeForce GTX 750, mají jít na trh zřejmě zároveň, dle SweClockers 18. února (februára). Mělo by se jednat o náhrady příslušných modelů karet řady 600. Podle SweClockers ale přesto má jít o grafiky založené na Maxwellu, nikoliv na starých čipech GK106 či GK107 (což by se jako možnost docela nabízelo).

Karty prý mohou mít až o 25 % vyšší výkon než modely GTX 650, respektive GTX 650 Ti, přesto na tom ale mají být docela dobře se spotřebou. Údajně se totiž s TDP vejdou do 75 W a nebudou tak vyžadovat přídavné napájení – stačit jim bude elektřina ze slotu PCI Express. To by zejména u nástupce modelu GTX 750 Ti nebylo vůbec špatné. Zároveň mají být dle SweClockers oba modely vybavené 2 GB paměti GDDR5. Zatímco k GeForce GTX 750 Ti má existovat referenční návrh, k levnějšímu modelu zřejmě ne. Výrobci ale zřejmě uvedou svá vlastní provedení karet u obou karet, takže referenční GTX 750 Ti by mohla být spíše vzácnou záležitostí (pokud ji vůbec někdo bude prodávat).

Údajné specifikace GeForce GTX 750 Ti (PCOnline)
Údajné specifikace GeForce GTX 750 Ti (PCOnline)

O kartě GeForce GTX 750 Ti se zároveň objevily informace z dalšího zdroje, a to čínského PCOnline. Pochází z něj snímek výstupu GPU-Z a několik benchmarků údajné GeForce GTX 750 Ti (3DMark 11 a Fire Strike), které můžete spatřit v galerii.

Pokud je vše pravé a GPU-Z správně detekoval vlastnosti čipu (což rozhodně nemusí být samozřejmé), pak má GPU, na němž je GeForce GTX 750 Ti založena, aktivních 960 stream procesorů. To by bylo více, než u modelu GTX 650 Ti či GTX 650 Ti Boost (kde bylo jádro GK106 s 768 shadery) a stejně jako u karty GeForce GTX 660. Čip má také mít 80 texturovacích jednotek, ale jen 16 rasterizačních. Tak GPU má činit v základu dosti vysokých 1098 MHz, s Boostem 1176 MHz.

 

Paměťová sběrnice tohoto modelu bude používat tradiční šířku 128 bitů. Karta má mít 2 GB paměti GDDR5, a její takt je údajně 5,4 GHz efektivně (což odpovídá parametrům GeForce GTX 650 Ti). Propustnost paměti tedy zůstane stejná, byť by jádro dle předešlého mělo mít značně vyšší hrubý výkon. Benchmarky zveřejněné čínským webem každopádně příliš vysoký nárůst neukazují – v čemž se rozcházejí s oním údajem o 25% nárůstu výkonu, jenž šíří SweClockers. To by ale teoreticky mohly způsobovat třeba nezralé ovladače. Ovšem, veškeré informace jsou zatím samozřejmě neověřené, takže je jako obvykle berte s rezervou.

Zdroje: SweClockers, VideoCardz, PCOnline

Ohodnoťte tento článek!