Unikly vzorky Skylake-EP s až 28 jádry. Divné velikosti L3 cache se potvrzují

0

Před nedávnem jsme zde měli únik parametrů budoucí generace serverových procesorů AMD Opteron s 32 jádry architektury Zen, které se mají dostat na trh někdy v příštím roce. Také Intel chystá na rok 2017 novou platformu („Purley“ – dozvěděli jsme se o ní únikem už poměrně dávno) a s ní serverovou odrůdu procesorů Skylake, které budou mít až 28 jader a šestikanálové paměti. A stejně jako u zmíněného serverového Zenu se nyní dostaly ven parametry inženýrských vzorků těchto CPU (tzv. „ES“), včetně frekvencí a TDP.

Údaje se objevily v databázi Zauba, v níž je evidováno zboží procházející skrze indická letiště. Záznamů, popsaných „Skylake Server“ je v ní docela dost a v dokumentech jsou u nich uvedené základní parametry – počet jader, takty, velikosti L3 cache. Tyto čipy by zřejmě mohly pocházet z revize B0 (tedy asi z již druhé generace křemíku), i když některé jsou také označené „L0“.

Procesory mají TDP 105, 135, 145 a 165 W. Vzorek s 28 jádry má podle Zauby takt 1,8 GHz právě při onom maximálním 165W TDP. Stejnou frekvenci mají i čipy s 24 a 20 jádry, u nichž je ale TDP jen 145 W. Pro šestnáctijádra Skylake-EP (či jak se serverová verze bude označovat) pak kolují minimálně dva vzorky, jeden na 1,8 GHz s TDP 135 W, druhý již běží na 2,4 GHz při 165 W.

Vzorky serverových CPU Skylake v databázi Zauba
Vzorky serverových CPU Skylake v databázi Zauba

Mezi dalšími čipy je ještě zajímavý vzorek s 10 jádry na taktu někde mezi 1,0–1,9 GHz (není přesně uvedeno), který má TDP jen 73 W. Dále lze nalézt ještě dvanáctijádra a čtrnáctijádra, ale opět na taktech pod 2,0 GHz. Žádný vysoko taktovaný model s 6–10 jádry, naznačující možnosti těchto čipů na desktopu, bohužel v údajích zatím není.

Vzorky serverových CPU Skylake v databázi Zauba

Zauba také neuvádí takty turba, které u čipů s vysokým počtem jader budou asi velmi rozdílné od těchto základních frekvencí. Například dnešní nejvyšší Broadwell-EP, 22jádrový Xeon E5-2699 v4 nabízí takty 2,2 GHz v základu a 3,6 GHz s turbem (TDP 145 W). Jen z uvedených čísel si tedy ještě nelze dělat představu o výkonu. Navíc je ještě třeba stejně jako minule v případě ES Opteronu upozornit, že finální takty komerčních modelů mohou být odlišné – ať už díky mezitím zlepšené výtěžnosti, nebo kvůli tomu, že byly ES strategicky taktovány níž kvůli utajení. Otázka samozřejmě je, jak velké tyto rozdíly proti ES budou…

 

 

1408 KB L3 cache na jádro?

Čeho si v parametrech všimněte, jsou velikosti L3 cache. Od Sandy Bridge-E/EP doposud platilo, že serverová CPU Intelu měla 2,5 MB na jedno jádro, u Skylake-E/EP ale bude systém L3 cache zdá se značně změněn. Například šestnáctijádro má nyní 22 MB L3 cache, 20jádro 27,5 MB a 28jádro 38,5 MB. Z toho by vycházelo, že na čtyři jádra vždy připadá 5,5 MB cache (ovšem ne všechny ES jsou takto pravidelné, v záznamech je třeba čtyřjádro s 8,25 MB).

Takto „nekulatá“ čísla jsou neobvyklá, ale sedí se zvláštní velikostí 13,75 MB, kterou uniklé slajdy uvádí pro highendové desktopové desetijádro Skylake-X a kterou jsme tehdy považovali za možnou chybu. Chybný byla ale nakonec tento předpoklad a číslo skutečně vypovídá o architektonické změně (a tím pádem taky asi padá teorie, že by ve výše uvedených údajích pro serverové čipy mohla být sečtena L3 s L1 a L2). Za podivnou hodnotou 5,5 MB pro čtyři jádra či 1,375 MB pro jedno (1024 + 384 KB) patrně bude nějaké smysluplné vysvětlení. Je možné, že fyzicky má blok L3 pro každé jádro kapacitu 1,5 MB, ale 128 KB je vyhrazeno pro jiný účel, například pro synchronizaci se sousedními bloky cache a jader, nebo pro komunikaci s ostatními CPU v systému.

Intel Skylake-X a Kaby Lake-X pro LGA 2066 (Zdroj: BenchLife.info)
Intel Skylake-X a Kaby Lake-X pro LGA 2066 (Zdroj: BenchLife.info)

Zdroje: fórum AnandTech, Zauba

Unikly vzorky Skylake-EP s až 28 jádry. Divné velikosti L3 cache se potvrzují

Ohodnoťte tento článek!