Univerzální kecálek Jitsi: ICQ, WLM, Jabber a další sítě pohromadě

0

Takových aplikací je celá řada, dnes si představíme Jitsi (dříve známý jako SIP Communicator), o kterém by se dalo říci, že je to „více programů v jednom.“ Zvládá totiž komunikaci v následujících sítích/protokolech:

 • Bonjour (implementace Zeroconf od Apple),
 • .NET Messenger Service (původně MSN Messenger nebo Windows Live Messenger; bez podpory multimédiální komunikace),
 • OSCAR (AIM/ICQ/.Mac),
 • SIP,
 • XMPP (Google Talk, LJ Talk, Gizmo5, Facebook Chat, …),
 • Yahoo! (pouze základní chat a přenos souborů).

Kromě klasického textového chatu zvládá také hlas a video (samozřejmě v těch sítích, které to podporují; umí také videokonference), nebo sdílení plochy.

Hlavní výhodou, kromě nulové ceny (aplikace je šířena pod LGPL), je možnost instalace a použití nejen pod Windows (podporovány 32bitové i 64bitové), ale také na Linuxu a Mac OS. Jedinou podmínkou je funkční Java, ve které je Jitsi z větší části naprogramován. My jsme otestovali první betaverzi, sestavení s číslem 3509 z 31. května.

Po stažení budete logicky pokračovat instalací, která nepřekvapí žádnými záludnostmi. Po uvítacím dialogu následuje potvrzení licenčního ujednání a výběr složky, do níž se program uloží. Poté si budete moci zvolit, zda a kam se mají vytvořit ikony, jestli se bude Jitsi spouštět po startu Windows a má-li být program asociován s protokoly SIP a XMPP.

Při prvním spuštění se zobrazí dialog s výzvou k zadání přístupových údajů do sítí, které chcete pomocí Jitsi obsluhovat. Nesporným pozitivem je skutečnost, že aplikace už v betaverzi komunikuje v naší mateřštině. Překlad je přitom téměř kompletní – na angličtinu narazíte jen v několika mála případech.

Pak už byste se měli přenést do vlastní aplikace, kde vás čeká standardní rozhraní, obvyklé pro většinu komunikátorů. Kontakty jsou roztříděné do skupin podle protokolů, takže pokud máte například kamaráda na ICQ i na GTalku, záleží jen na vás, jaký způsob komunikace zvolíte. Další nabízené možnosti pak pochopitelně odpovídají tomu, který protokol právě používáte.

Uživatelské prostředí působí poněkud spartánsky, takže bude vyhovovat těm, kdož nemají rádi „přeplácané“ aplikace. Nesporným plusem proti oficiálnímu klientu ICQ je absence jakýchkoli reklamních proužků. Zajímavou funkcí je nahrávání hovorů do formátů MP3, WAV, AIFF, AU či GSM.

Pokud jste v úvodu nenastavili všechny své účty, můžete tak učinit dodatečně přes menu Soubor-Přidat účet, kde následně vyberete jednu z nabízených sítí a zadáte přihlašovací údaje. Není tak problém být například přihlášen paralelně na dvou ICQ účtech a vystupovat pod různými identitami.

Další zajímavé funkce v bodech:

 • Automatické nastavení statusu „pryč“ v nepřítomnosti.
 • Podpora šifrování hovorů pomocí protokolů SRTP a ZRTP.
 • Konferenční hovory.
 • Možnost spojení přes protokol ICE.
 • Šifrované ukládání hesel zajištěné hlavním heslem.
 • Přenos souborů v sítích/protokolech XMPP, AIM/ICQ, .NET Messenger Service a Yahoo!.
 • Možnost šifrování textové komunikace (chatu).
 • Podpora protokolu IPv6 pro SIP a XMPP.
 • Hlasové hovory a videohovory pro SIP a XMPP s kódováním videa kodeky H.264 a H.263.

Jestliže vám překáží ikony kontaktů, jež nejsou online, můžete je skrýt v menu Nástroje-Skrýt offline kontakty. Ve stejném menu také najdete možnost vypnutí zvuku (zvuky je pochopitelně možné konfigurovat v Nástroje-Možnosti-Události).

Celkově vzato můžeme Jitsi označit jako šikovného multiplatformního komunikačního klienta, který podporuje všechny myslitelné protokoly s výjimkou Skypu. Nabízí všechny potřebné funkce a naopak vypouští celou řadu zbytečností (například hry či okno s aktuálními událostmi alá ICQ). Vzhledem k tomu, že jde teprve o první betaverzi, je pochopitelně nutné počítat s drobnými problémy a občas s o něco horší odezvou. Určitě ale stojí za vyzkoušení!

Ohodnoťte tento článek!