Neustálé zrychlování prohlížečů ještě neskončilo, byť to není tak velké téma jako před lety, kdy se zrodilo Chrome. Tehdy se souboj technologií vyostřil. V současnosti jsou všechny prohlížeče natolik výkonné, že se rozdíly z velké části setřely. Mozilla se chlubí, že díky posledním vylepšení JavaScriptového jádra se její prohlížeč dostal dokonce tak daleko, že bude vývojářům stačit jako motivace k tomu, aby vytvářeli hry s kvalitní vizuální stránkou. Bavíme se přirozeně i o 3D titulech.

A co víc, nezisková organizace začala spolupracovat s proslulým herním producentem Epic Games. Přeskočme k výsledku, protože ten je velice zajímavý. V prohlížeči, tedy na webu, nyní běží herní engine Unreal Engine 3. Tento port nám dokazuje, že se v prohlížeči zřejmě ještě dočkáme nevídaných věcí. Samotný Unreal Engine 3 není žádné ořezávátko, běží na něm takové pecky jako Bioshock Infinite nebo série Gears of War. Ačkoli teď trochu předběhneme, i takové hry bychom mohli provozovat v prohlížeči.

 

Port je hotový, takže by to nemuselo trvat dlouho. Aspoň teoreticky. Prakticky bude trvat, než se dočkáme nějakých her. Vývojáři nejprve musí projevit zájem o platformu. Do té doby si můžete vyzkoušet například aspoň střílečku z první osoby BananaBread, která souží jako pěkná ukázka síly platfromy. Mozilla aktuálně spolupracuje s i jinými herními velikány, mj. s firmami Disney nebo EA, kteří optimalizují své hry pro web. Tentokrát se ale bavíme o světě mobilních zařízení. Jestli distributory zaujme také desktop, ukáže až čas.

Tip: Stáhněte si Firefox 18. Zrychluje zpracování JavaScriptu

Mimochodem, před rokem a půl Adobe ve spolupráci s Epic Games předvádělo, jak běží Unreal Engine ve flashi. Již tehdy společnost slibovala, že budeme moci hrát velké herní tituly v prohlížeči. Sliby ale vyšuměly do ztracena.

Zdroj: The Mozilla Blog

Ohodnoťte tento článek!