Upozornění nebylo plané. Počítače s novými procesory nedostávají aktualizace pro Windows 7/8.1

S novými procesory starší verze Windows neměly fungovat. Neoficiálně podle všeho fungují, jen se Microsoft rozhodl, že takovým sestavám z důvodu nekompatibility nebude posílat žádné aktualizace. Měli byste proto raději přejít na Windows 10.

63
Výchozí tapeta z Windows 7 (Originální foto: Microsoft)
Výchozí tapeta z Windows 7 (Originální foto: Microsoft)

Na Redditu se rozvířila diskuze poukazující na stránku na webu podpory Microsoftu. Ta vysvětluje, proč se někdy ukazuje chyba, kterou ale z minulosti příliš neznáme. Chyba říká, že skrze službu Windows Update nelze získat aktualizace, protože procesor není danou verzí Windows podporován. O co jde?

Rekapitulace loňského dění

Loni bylo oznámeno, že nejnovější procesory od obou hlavních výrobců pro spotřebitelský trh s osobními počítači nebudou podporovány staršími operačními systémy. Původně se myslelo, že Skylake od Intelu bude podporován jen Windows 10. Pak Microsoft řekl, že sestavy se Skylakem a staršími verzemi Windows obdrží aspoň kritické aktualizace.

V létě Microsoft řekl, že mění plán a že budou Windows 7 na sestavách s procesory Skylake podporovány úplně standardně. Což reálně na situaci změnilo to, že Sedmičky v kombinaci se Skylakem získávají aktualizace po celou dobu standardní podpory. Plus získávají úplně všechny aktualizace, tedy i méně důležité opravy.

Stejně tak ale bylo nakonec potvrzeno, že novější procesory již budou vyžadovat Windows 10. Intel po uvedl Skylaku uvedl Kaby Lake. V případě AMD šlo o procesory Bristol Ridgre. A samozřejmě všechny následující řady procesorů. Tuto informaci pak Intel i AMD v září potvrdily. Díky nepodpoře již výrobci nemusí psát ovladače pro staré systémy, takže se bez omezení mohou soustředit na inovaci.

Nekompatibilita byla předem známa, ale…

Jenže jsme nečekali, že dojde k tak drastickému kroku. Microsoft podle uvedené stránky podpory nedodává vůbec žádné aktualizace pro Windows 7 a Windows 8.1, pokud počítač pohání jeden z procesorů Kaby Lake od Intelu, Bristol Ridge od AMD nebo 8996 od Qualcommu (eventuálně novější). Na stolní počítače sedmá generace procesů Intel Core přišla teprve nedávno, zatímco AMD nasazuje Ryzen.

intel-kaby-lake-lga-1151Co se tedy stalo? Přesně to, co bylo předesláno jednak Microsoftem, jednak výrobci procesorů v loňském roce. Nejnovější hardware se starými operačními systémy nejde dohromady. Pokud máte počítač s některým z těchto procesorů, nezbude vám, než přejít na Windows 10 – ovšem za předpokladu, že chcete zůstat věrni Windows.

Proč nové procesory z Windows podporují jen Desítky?

Připomeňme si argumentaci technologických gigantů. Podle nich byly nové procesory připravovány úzce s Windows 10. Nekompatibilita nám není cizí. Lze pochopit, že starý kus softwaru si již nemusí rozumět s novým hardwarem. Zachování kompatibility někdy možné je, ale za cenu velkého snažení. Tento přístup pak může při vývoji nových produktů svazovat ruce.

V minulosti bylo potvrzeno, že zachovávat zpětnou kompatibilitu s populárními Sedmičkami by znamenalo hodně práce. Sedmičky jsou dnes navíc podporovány omezeně. Tzn., že jsou v nich jen opravovány chyby, již však do nich neproudí nové funkce. Osmičky pak dnes skoro nikoho nezajímají – kdo nechce Desítky, žádá obvykle Sedmičky. Argumentace společným vývojem softwaru i hardwaru je podle mě zcela legitimní, od minulosti se chtěli oprostit všichni. V čem může být problém?

Podle mě je určitá vlna hysterie způsobená tím, že na rozdíl od mobilů ve světě počítačů nejsme na podobné zásahy příliš zvyklí. Starý Windows na nových procesorech prostě běžel, byť někdy např. nedokázal využít nových instrukcí v procesoru. Nepamatuji si, že by někdy Microsoft úplně utnul přísun aktualizací pro Windows, protože běží na oficiálně nepodporovaném procesoru – a neoficiálně úplně v pořádku.

Nedostupné aktualizace

Abychom byli féroví, o nedostupnosti některých aktualizací na sestavách s novými procesory se hovořilo již loni. Jak jsem však uvedl, neočekávali jsme, že bude zcela zamezeno kontrole a instalaci aktualizací skrze službu Windows Update. (To naznačuje, že ručně stažený instalační balík s aktualizací by měl být aplikovatelný.)

Windows 7
Windows 7

Zbývá tedy zodpovědět otázku, z jakého důvodu Microsoft na takových sestavách odstavil Windows Update. Buď ví, že by nové aktualizace způsobily problémy, nebo je to politický a zároveň pragmatický krok, kterým se snaží omezit další rozšiřování odcházejících Sedmiček a podpořit přechod na Desítky.

Proč nezvolit přístup „jen na vlastní nebezpečí“?

Ačkoli starý systém není na nových procesorech oficiálně podporován, je možné nechat každého, ať si na vlastní nebezpečí na Kaby Laku a spol. klidně Windows 7/8.1 provozuje. Nebo ne? Ani takový přístup by nebyl černobílý. V takovém případě by si Microsoft potenciálně zadělával na problémy. Jeho zákaznická podpora by mohla čelit dotazům, proč nefunguje to či ono. Za svůj systém je stále zodpovědný.

Navíc by případná zvýšená chybovost neprospěla veřejnému obrazu firmy. Těžko pak bude někomu vysvětlovat, že Windows 7/8.1 na nových procesorech může každý používat na vlastní nebezpečí. Případné problémy by stejně byly adresovány na jeho stranu, takže lze do určité míry rozhodnutí neposkytovat aktualizace pochopit. Jestli je to dobře, nebo špatně, je stále na diskuzi. Obávám se, že tuto diskuzi nelze jednoznačně rozseknout.

Obě strany mají na své straně pevné argumenty. Nyní mohu jen konstatovat, že by se situace naštěstí mnoha lidí dotknout neměla. Nové počítače zpravidla koupíte rovnou s Windows 10. Většina lidí pak nákup licence operačního systému od nákupu nového hardwaru neodděluje. Je také možnost, že si Microsoft na přání zákazníků a zákaznic své rozhodnutí rozmyslí.

Upozornění nebylo plané. Počítače s novými procesory nedostávají aktualizace pro Windows 7/8.1
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 6 hlasů

63 KOMENTÁŘE

 1. „V takovém případě by si Microsoft potenciálně zadělával na problémy. Jeho zákaznická podpora by mohla čelit dotazům, proč nefunguje to či ono. Za svůj systém je stále zodpovědný.“

  1, Zákaznická podpora v okamžiku, kdy zjistí nepodporovaný hardware doporučí nový počítač/Windows. V čem je problém?
  2, Opravdu Microsoft nese odpovědnost za svůj systém? Myslím, že minimálně u OEM verzí tomu tak není.

  „Navíc by případná zvýšená chybovost neprospěla veřejnému obrazu firmy.“

  Zvýšené množství nezabezpečených počítačů s Windows prospěje veřejnému obrazu firmy?

  „Těžko pak bude někomu vysvětlovat, že Windows 7/8.1 na nových procesorech může každý používat na vlastní nebezpečí.“

  Co je na tom tak těžkého? Vždyť to není nic neobvyklého. Existuje moře programů, které jsou podporované/testované pouze za určitých podmínek HW/SW.

 2. Nevidím důvod aby Win7 nedostávaly bezpečnostní aktualizace. To je jen nechutná politika Microsoftu. Navíc podle Autorského zákona má každý oprávněný uživatel nárok na „využití oprávněně nabyté rozmnoženiny počítačového programu“ a to i za cenu úpravy programu. Určitě se časem nějaký postup obejití najde a v ČR bude legální.

  § 66 Omezení rozsahu práv autora k počítačovému programu
  (1) Do práva autorského nezasahuje oprávněný uživatel rozmnoženiny počítačového programu, jestliže
  a) rozmnožuje, překládá, zpracovává, upravuje či jinak mění počítačový program, je-li to nezbytné k využití oprávněně nabyté rozmnoženiny počítačového programu, činí-li tak při zavedení a provozu počítačového programu nebo opravuje-li chyby počítačového programu,
  b) jinak rozmnožuje, překládá, zpracovává, upravuje či jinak mění počítačový program, je-li to nezbytné k využití oprávněně nabyté rozmnoženiny počítačového programu v souladu s jeho určením, není-li dohodnuto jinak,

  • Ahoj lamo.
   Četl jsi toto?:
   „zamezeno kontrole a instalaci aktualizací skrze službu Windows Update. (To naznačuje, že ručně stažený instalační balík s aktualizací by měl být aplikovatelný.)“
   Kdybys nebyl dement, tak ti docvakne, že ruční instalace (msu) nebo integrace přes dism (msu nebo cab) možná je.
   Tak netuším vo co ti de.
   Je jen dobře, že Microsoft típnul aktualizace přes WU na nových strojích, já být Microsoftem tak to udělám taky.

   • Ahoj dementní lamo, automatickou aktualizaci OS snad dnes každý považuje za základní funkcionalitu systému a její odstranění je v příkrém rozporu se zájmy uživatelů. Jestli jsou aktualizace aplikovatelné ručně je jen chabá náhrada. Kolik lidí se s tím bude zdržovat? A bude vůbec možné záplaty aplikovat? Neskončí instalace s chybou, když MS „nepodporuje“ nové CPU?

    MS by měl hlavně dodržovat sliby, protože tohle je jen další z řady jobovek, které na své zákazníky vymyslel, a ztrácí tím i poslední zbytky důvěryhodnosti a serióznosti.

    • Ahoj dementní lamo.
     Automatickou aktualizaci OS považuje za základní funkcionalitu systému pouze každa dementní lama – minimálně v tomto konkrétním případě, kdy jsou znepřístupněny aktualizace na staré verze windows na novém hardware.
     Microsoft nic neodstranil, ani windows update, ani její funkcionalitu. Pouze znepřístupnil aktualizace Win 7/8.1 na novém hardware přes windows update. Nic víc nic míň. Takže nechápu kde na ty všechny své bludy chodíš, nejsi na nějakém fetu? Nejdřív bys upravoval Windows, i když nic upravovat nemusíš. Teď zas píšeš něco o odstranění…
     Ty dementní lamo, konečně pochop, že Microsoft se chová správně, na mrtvé železo patří mrtvý os, na nové železo patří nový os. Windows určité verze je především určen na hardware, které bylo v době prodeje a v době plného vývoje, kdy neměli dávno novou verzi windows. Když už je dávno nový Windows, tak je logické, že Microsoft preferuje jej a dává najevo to, že musí být určitá vyváženost mezi hardwarem a softwarem a taky to, že by i díky tomu mohl být nejen windows, ale i cpu optimalizovanější a rychlejší (například by neměli nějaké zbytečné instrukční sady).
     Nechápu jak někdo může srát na nový hardware nějaký mrtvý Win 7. Když chce mrtvý Win 7 tak ať si ho nacpe na nějaký mrtvý hardware. A pokud chce nové hardware tak ať si tam dá nový windows 10, v čem je problém? Nějaká alergie na Windows 10? Používal jsem Win 7, i Win 8.1, od uvedení Windows 10 používám Windows 10 a nevidím problém, vracet bych se nechtěl – a to mám 6 let starý hardware!!!
     A když má někdo Win 7/8.1 tak má navíc neoficiálně upgrade na win 10 zdarma, i teď, tak v čem je problém?
     V demenci nějakých dementních lam, co serou Win 7 na nový hardware, nemám slov. Nakopal bych je všechny do zadku 🙂
     Chybovou hlášku vyhazuje wu, ne třeba dism, tak nevidím důvod proč by to ručně instalovat nešlo, nikde nevidím nějakou hlášku o chybě při instalování třeba přes dism.

     • Slušnější chování by ti prospělo, já jen zkombinoval oslovení, kterými si mě počastoval. Vše, co jsem chtěl říct, jsem řekl, nemá cenu mlátit prázdnou slámu a psát sáhodlouhé příspěvky o ničem 🙂

     • batak2:
      Není vhodné dát si na nový hardware starý os. Takže pořád platí co jsem psal. Na druhé straně ale platí i to, co píšeš ty, tedy ano, je to každého věc, co si dá na nový hardware, i pro ty platí, že bych je nakopal do zadku, protože to prostě není vhodné řešení (moderní, vyvíjený, optimalizovaný systém, s neomezenou podporou při upgradu na novější buildy, atd.). Takže v tom problém vidím, na rozdíl od tebe, a nejspíš na rozdíl od tebe nevidím problém v tom, řešit triviální poblémy jako nefunkční wu, přičemž evidentně volům a voličkám se z tohoto triviálního problémku ježí vlasy hrůzou.

 3. Zpětná kompatibilita a její vynucování je cesta do pekla. Ještě před týdnem by to všichni připustili. Když to konečně začíná být realita, MS by za to měl shořet v pekle, takový hezký pokrytecký přístup, ale nic divného.
  MS s Window obsluhuje normální lidi, takže žádné „na vlastní nebezpečí, nemuselo by fungovat“ pro něj existovat nemůže, buď to podporuje a bude se snažit dál bastlit bez šance uniknout ze začarovaného kruhu nebo to nepodporuje a potom je nejlepší tyhle divné systémy odříznout od podpory úplně a nadechnout se k opravám, které jsou aktuální, málo jich není. Kdo tuhle kombinaci musí provozovat, tak to provozovat bude, ale rozhodně to nebude běžný uživatel.

  • Jednou Microsoft deklaroval rozšířenou podporu Windows 7 do „January 14, 2020“ a Windows 8 do „January 10, 2023“, tak by to měl dodržet. Pak ať si Win7 popř. Win8 klidně odřízne. Někteří běžní uživatelé mají ještě dokonce i Visty.

    • deklaroval to v dobe kdy si lide tu licenci poridili pred X lety? pochybuju, o tom ze nebude podporovany novy HW jsem se u koupe sedmicek pred 6-7 lety nic nedozvedel

     jen pro zajimavost, mam 12 retail licenci Windows 7 Profesional a zahazovat je urcite nehodlam, veskery soft me na nich funguje dobre a dobudoucna hodlam menit pouze HW, kdybych na kazdy nahrazeny rendernod mel kupovat i nove OS, tak se me to celkem prodrazi, kvuli tomu jsem take porizoval retail a ne OEM licence

     • rozšířená podpora znamená bezpečnostní aktualizace pro dobový hw, ale nikde není řečeno že bude implementovat technologie cpu do roku 2023. To by si podřezával větev sám pod sebou. 99% uživatelů se to nedotkne a to křičící procento MS nevzrušuje. Na jednu stranu chápu uživatele co si oblíbili styl W7 ale na druhou stranu jde o dvě generace starý systém a W10 ač se tváří jako jedna jediná tak vyšly už také dvě verze a do měsíce bude třetí. Není divu že nechce tříštit síly na podporu takto starého OS. Doba pokročila a technologie roku 2009 se s hw roku 2017 a výš se moc nekamarádí a časem to bude jen horší.

     • 1. Větší fabriky (tj. ne obyč kancl krysy, co mají jen Office a nic víc vlastně nepotřebují) si nemůžou dovolit tohle řešit co chvíli (měli jsme to v roce 2012-2013, ted nás to „hurá“ čeká zas
      2. bežnej uživatel si pomalu nevšimne, že se mu něco změnilo, pár věci bude chvíli hledat, ale víceménně se nakonec smíří s tím co je, My administrátoři budeme každej blbej den nadávat Microsoftu do debilů a hledat složitě to, co dřív bylo lehce sehnatelné (např. debilní „nastavení“ a Ovládací panely, v každém je z části něco jiného, nové Nastavení je krajně nepřehledné)
      3. nemáme na výběr, když pominu jádro systému (které věřím, že by šlo aktualizovat i u W7), tak se mi těžce nelíbí W10 GUI a nemůžu s tím nic pořádně dělat (když pominu 3rd aplikace, které z hlediska zabezpečení není dobré používat a ve fabrice to budeme mít nejspíš zakázané)
      čeká nás teď postupná reinstalace cca 1000 strojů na W10, z toho cca 35% strojů se prostě musí nakoupit nové, přestože stále fungují (nejsou bůhvíjak rychlé, ale jsou dostačující). I s tím souvisí, že ty 7 let staré stroje, co tam jsou, stále ještě poběží, ty nové krámy se serou a máloco vydrží déle jak 2-3 roky (+ výrazně vyšší zmetkovitost, kdy k nám dorazí x strojů, které třeba nejdou ani zapnout, nebo začnou krátce po instalaci havarovat). W10 nenabízí NIC, kvůli čemu bych ho měl chtít, ale je mi vnucován.. z XP na W7 bylo taky hodně změn, které mě štvaly, ale většinou se s tím dalo sžít, u W10 to říct nemůžu, to je systém pro debily

 4. „…na přání zákazníků a zákaznic…“ Tahle přehnaná politická a genderová koreknost je předzvěstí zániku civilizace. Ještě tam chybí: …na přání zákazníků a zákaznic všech ras, vyznání, politických názorů a společenského postavení bez výjimky.

 5. Já se microsoftu a výrobcům procesorů nedivím. Proč by měli nový hardware kriplit kvůli nepodporovanému systému, nebo zbytečně ohýbat nepodporavaný systém, kvůli novému hardwaru.

  Windows 7 jsou již dva roky bez podpory a Windows 8 / 8.1 se snaží Microsoft co nejdřív pohřbít.

  • To je zase hlaska jak z materske skoly. Co maji co delat bezpecnostni chyby ve vlastnim programu Mrkvosoftu, cili WIndows s nejakym CPU, pokud to neni vylozene nevco, co je svazano opravdu s HW CPU?
   To je jen dalsi marketingovy zvast, kterym se snazi vsechny prinutit prejit na system, ktery polovina lidi vubec nechce..

     • Pety: Včas znamená před tím, než uživatel zakoupí licenci k Windows 7/8 aby se mohl rozhodnout, jestli mu nebude vadit, že bude kompletně odstřihnut od Windows Update kvůli novém HW.

      Navíc předinstalované Windows 7 Pro/Windows 8.1 se podle MS přestaly dodávat až „October 31, 2016“. Ani ne půl roku nazpět.
      https://support.microsoft.com/en-us/help/13853/windows-lifecycle-fact-sheet

      Kompletní zabránění v získání bezpečnostních updatů kvůli novému CPU je zrada.

     • Windows 7 podporované nejsou. Podpora skončila 13. 1. 2015, od té doby windows dostávají pouze bezpečností a kritické aktualizace, nebo to, co microsoft uzná za vhodné, ale nemaj plnou podporu.

     • gi: Ano, rozšířenou podporu, což znamená kritické a bezpečnostní aktualizace, ne aktivní vývoj a kompatibilitu s novým hardware.

      U Windows 8/8.1 to je něco jiného, na ty prostě Microsoft kašle a snaží se jich co nejdřív zbavit.

     • 8B3CE273 Musíš to naroubovat na 7. Protože ti co teď kvůli téhle blbosti brečí by si nikdy 10 nepořídili, takže pár let dozadu stejně „aktivně“ odmítali tedy spíš plivali i na ty proklaté 8.

     • Kladnakal 17.3.2017 at 10:10: EU přiřkla mě i tobě právo, které se ti MS snažil svou EULA odpírat. Měl bys za takové rozhodnutí být rád, jinak se chováš nelogicky 🙂

      8B3CE273 17.3.2017 at 10:11: Mě úplně stačí když bude MS poskytovat ty bezpečnostní aktualizace, které v rozšířené podpoře slibuje. Zamezením funkčnosti Windows update tento slib porušuje a neposkytuje ŽÁDNÉ aktualizace. Ani bezpečnostní.

    • Ja razim heslo, ktere vychazi z presvedceni, ze se veci nemaji vnucovat. Pokud chce nekdo pouzivat Win7 at jej pouziva. Pokud chce nekdo pouzivat Win 10 at jej pouziva. Kazdy ma nejspise sve duvody. Firma, zase musi poskytovat podporu v ramci ji deklarovaneho supportu. Nevidim nic divneho na tom, ze si nekdo s novym CPU nainstaluje starsi OS. Bezpecnostni zaplaty preci nenjsou scheduler nebo driver svazany s konketnim HW, kde by se dalo zacit polemizovat o tom, jestli pro „nepodporovany“ HW udelam update nebo ne.
     To ze Mrkvosoft ( a samozrejme ne jen on) vyuzivaji ruzne marketingove berlicky k tomu, aby ruzne prinutili uzivatele prejit je bohuzel vice nez trapne.

     • Je to trapné a ukazuje to, jak zoufalý je MS z aktuálního vývoje s rozšiřováním uživatelské základny Win10, že se snižuje k takovým levotám. Od září minulého roku opakují „Více než 400 milionů zařízení používá W10“ a to při (ne)nucených upgradech uváděli minimálně každé čtvrtletí nová čísla. Teď už půl roku mlčí, i když Nadella slíbil pravidelně informovat. Blíží se konec čtvrtletí a potřebují nahnat uživatele aby mohli zvětšit uváděné číslo nebo aby mohli ještě stále mluvit o 400 milionech.

     • WIn10 upgrade, to byla zoufalost na druhou. Kamaradce co mam malou firmu a nemela to pohlidane, tak se pres noc updatovali vsechny jejjich kompy..byla z toho na prasky. Rodicum kamarada se updatoval notas, ktery se stal nepouzitelny..zase na prasky. Ty trapne komentare trotlu, kteri win10 kazdemu cpou aniz by chapali, ze to lide z nejakeho duvodu nechteji, ty bych nechal povinne prejit na UNIX 😉

 6. Mám aktualizace vypnuté a jak se mi krásně žije, všechno funguje tak jak fungovalo včera, předevčírem, minulej týden, před rokem.
  Chvála bohu a Panně Marii: „Zdrávas, Maria, milosti plná,
  Pán s tebou; požehnaná ty mezi ženami a požehnaný plod života tvého, Ježíš!“

 7. jinak napadla me moznost jak si zajistit aktualizace i na novejsim HW, tim ze pouzivam ciste datove kopie systemu, tak vpodstate muzu rojet na danem HW jakoukoliv datovou kopii, tedy i s plnou aktualizaci

  podobne obstrukce vedou jen k tomu ze to lidi nasere a stale vic se budou lidi ptat jestli je nejaka nahrada, az jednoho dne Microsoft zjisti ze nahrada treba i nejaka je a lidi mu utikaj, ja doufam ze to bude co nejdriv

 8. To je tak akorát velký problém pro voly a voličky.
  Inteligentní lidé na nový stroj dají Win 10.
  A pokud mají nějakou potřebu používat mrtvý Win 7 na nových strojích a chtějí mít Win 7 aktualizovaný, tak si tam ty aktzualizace naflákaj třeba přes Dism (jestli to některým volům a voličkám nic neříká tak je to utilitka, která je součástí windows).

  • Inteligentni lide nevnucuji druhym sve nazory. Maji dostatecnou inteligenci na to, aby chapali, ze kazdy muze mit jiny pohled na vec a jiny duvod, nez ten ktery ma on sam.
   Jinymi slovy, ty se sam z okruhu inteligentnich lidi vylucujes…

   • a inteligentní firmy čas od času utnou podporu starého hw. Můžeme s tím nesouhlasit, ale takový je běh života. W7/8 na tom poběží a se slušným fw by neměl být problém. Akorát jde o psychologickou věc kdy to má odstrašit hlavně větší zákazníky u kterých je podpora důležitou věcí.

     • nevím co tvé ohánění nějakými voly znamená, předpokládám že se asi mezi ně řadíš. Ale to je buřt.
      MS nechce situaci nechat vybublat tak jako s XP které se pro něj akorát staly koulí na noze. Problém už je že do toho zasahuje poměrně nové W 8.1. Tam už je to hodně blbé. Evidentně se pokouší urychleně odříznout starší systémy a zachovávat podporu jen pro nejnovější produkty. Ono příjmy už nejsou co kdysi tak se šetří a podpora starších věcí jde obvykle do kopru jako první.

     • Saruman: Na cnews je správné vyjadřovat se obecně + wůmentálně (nevím jak se to správně nazývá), jako myslím třeba jak je v článku: „zákazníků a zákaznic“ takže já musím psát volů a voliček.
      Reagoval jsem na tebe ohledně „větších zákazníků“, musím ti to zopakovat ještě jednou, prosím, přečti si to ještě aspoň 10x:
      „Jestli myslíš chybovou hlášku ve wu, tak na rozdíl od volů a voliček není problém tento nedostatek u větších zákazníků bez problému řešit.“ => to samé platí nejen pro větší zákazníky, ale pro všechny normální lidi, minimálně pro ty s inteligencí nad pásmem oligofrenie. Používám Win 10, kdybych ale teď používal Win 7/8.1 a nový hardware, tak by pro mě nějaká chybová hláška ve windows update nepředstavovala nějaký problém a aktualizoval bych si windows dál.
      Takže furt nechápu kde bereš to, že se Microsoft snaží odříznout starší systémy. Microsoft se tak akorát snaží směrovat uživatele správným směrem, tedy na windows 10. Nikoho neodstřihává od používání systému.
      A znova, nějaká chybová hláška ve windows update fakt vzrušuje jen nějaké voli a voličky. Už se chápeme nebo ještě ne?

    • Ze nejde podoporovat veci vecne, je samozrejme prirozene. Otazka bezp. aktualizaci, ktere se nekomu prestanou stahovat, ale nespada do kategorie „prirozene“. Pochopim drivery, pochopim firmware, biosy, pochopim i neco co by opravdu bylo na typu HW zavisle. Tohle to ale neni. Je to jen dalsi zoufaly pokus mrkvosoftu stizit veci tem, kteri nepresli. Lidi jako Krakatoa a jemu podobni (a ze jich je hodne) vidi veci pouze ze sveho pohledu. Vubec nechapu uzivatele, kteremu je ve skutecnosti ukradene, jestli mu tam jede jeste i WinXP. Jemu je to jedno, on to ma jako pracovni nastroj. Kazda zmena tohoto nastroje, je pro nej problem a dalsi investice, byt i jen casova. Spoustu lidi to jen obtezuje, vyhody v tom nemaji. Atd. Mrkvosoft si dela svoji spatnou povest sam (neni jediny) prave takovouhle zbytecnou marketingovou politikou. Stejne by mu tam kazdy presel pozdeji, kdyz si poridi novy pocitac…ale to by to zase nejakemu pritroublemu managerovi chybelo v grafu nebo v tabulce a nedostal by premie..

     • spíš se snaží MS spojit příjemné s užitečným. Snaha o jakousi unifikaci OS plus odseknutí starých architektur a přechod na delší vývojový cyklus dokud se stávající sw architektura OS nevyčerpá. A dobrých programátorů není zrovna mnoho, proto je zřejmě poslední roky tolik chyb a záplatování Windows. Tudíž se snaží soustředit personální zdroje na jedinou platformu kterou jsou Desítky. Z pohledu zákazníka to znamená určitou dobu jisté nepohodlí dokud nedojde k dokončení celého cyklu. Těžko říci jak obtížné a jaký zásah do jádra by znamenala podpora nejnovějších cpu – jenže pak by se ozvalo když jde tohle, můžete tam dát DX12, atd. A celé snažení na W10 by vyšlo vniveč. Architektura předchozích OS začla Vistou a končí W8.1 – je to tedy dost stará platforma na odchod do důchodu. A pytlíkovat to záplatama či externím ovladačem rozhodně není nejlepší řešení.

     • Ja se s Vami klidne i shodnu 🙂 V principu nemam nic proti WIn10 a nez vysli, tak jsem se na ne i tesil. Akorat, to by nesemeli vydat tradicne betu, v tomto pripade snad i alfa verzi. MS by vzdy znamy tim, ze povidani noveho OS, to vetsinou trva 2 roky, nez tomu vychyta hlavni mouchy.
      Akorat ze s vydanim W10 zasel MS prilis daleko..povinne aktualizace, upgrady, ktere meni nastaveni, problemy s bootem, vyssi mira smirovani,atd.
      To jsou vsechno uplne zbytecne veci, ktere kazi MS a Win10 to lepsi, co do Win10 implementoval. A nema to nic spolecneho s haitem.

     • a ještě taková perlička – někteří se v diskusi ohání tím že desky jim mají podporovat i W7/8 i na čipsetech s Kaby Lake – jenže to nemusí být pravda – já kupoval desku s B250 a tam sice na hlavní straně je také deklarována tato podpora, ale je u ní hvězdička. A k ní jsou vysvětlivky pod čarou že podpora pro 7/8.1 platí jen pro šestou generaci intel cpu. Takže když by to někteří chtěli hnát do krajnosti a mávat s tím jako důkazem že MS sabotuje starší systémy tak doporučuji důkladněji číst vysvětlivky pod čarou.

   • Já nikomu nevnucuju své názory. Já pouze píšu svůj názor a píšu proč je názor druhých mylný. A je mi jasné, že voly a voličky budou mít těžko nějaký inteligentní správný názor. Takže jim chci jen ukázat jaký je ten názor správný. To je inteligentní.
    Tvůj příspěvek mi přijde jako že každý má mít svůj názor ať je správný nebo špatný, což je špatně a není to vůbec inteligentní, v diskusi se mají psát názory a argumenty a dokazovat správnost určitého názoru. k čemu by to bylo, kdyby se tu voly a voličky poplácávali po ramenou a házeli hnůj na Microsoft? No k ničemu.
    Inteligentní nejsi naopak ty, tvůj příspěvek je naprostá nicneříkající vata.

     • Nenapsal jsem to jasně? Daný problém je problém hlášky ve windows update. Nikdo nebrání uživateli aktualizovat třeba ručně poklikáním nebo přes dism, určitě něco z toho jde. Z toho vyplívá, že pokud je pro někoho problém hláška ve windows update, je to vůl nebo volička. To je jednak můj názor a jednak je to nevyvratitelný fakt. Co z toho není pravda? Nic!!! A ty si korunovanej vůl, že to nechápeš.
      Proč píšou na diskusích jen voli a voličky? Ze z toho osypu. Tu se normálně nedá s nikým ropumně diskutovat.
      Já jsem naopak geniální.

     • Krakatoa, kdyz ti chcipne auto na ceste nebo s nim mas problem, tak si to opravis sam nebo se spolehnes na servis? V pripade, ze s tim dorazis do servisu nebo prijede servisak za tebou, jak se ti bude libit jeho osloveni „VOLE, to si to neumite spravit sam, vzdyt to nic neni. To nemas inteligenci nad urovni oligofrenie, ze s tim mate problem?“
      Zkus se nad tim zamyslet, nez budes druhe nazyvat pitomcema 🙂

     • tombomino:
      Hele, ty jeden vypatlaný hloupý pitomče.
      Uvedl jsi irelevantní příklad. Kdybych měl naroubovat tento příklad s wu na to tvé pos*rané auto, tak by to bylo asi takto:
      Někomu chcípne milion let staré auto a ten někdo začne lamentovat, že je to neřešitelný problém, že je všechno na íču, nejvíc teda na íču jako automobilka, která to auto vyrobila a i proto, že z automobilky automaticky někdo nepřijede a nenamontuje mu do toho milion let starého auta motor, který automobilka dává do aktuálně vyráběných aut.
      A hned je pro mě ten dotyčnej vůl nebo volička.
      Ne to, cos popsal ty, tys uvedl irelevantní příklad.
      Ty jsi tak hloupý, že neumíš napsat ani relevantní příklad.

     • Ale jde mi to, že? A co si pamatuju, tak nebýt tebe, tak se tu neregistruju, dyť jsem se tu registroval jen kvůli tomu, abych kdysi reagoval na tvůj příspěvek. Je to tak, nebo si to špatně pamatuju?

 9. já bych to tak dramaticky neviděl, tohle je deklarováno pro generace Kaby Lake a výš a u AMD Ryzen (tam to teoreticky může zabolet víc, ale zase jde o velmi pokročilý návrh cpu a MS žádné nové součásti w7 doprogramovávat nehodlá tak to radši utne), jinak pro mašiny na současných vyšších platformách Intelu je to pasé – Broadwell E i jeho nástupce Skylake by neměl mít problém.