Upravené GPU-Z ruší omezení spotřeby u GTX 580!

0

Upozorňujeme, že následující modifikaci děláte pouze na vlastní nebezpečí a za případné zničení vaší grafické karty nijak neručíme.

Jistě už někteří z vás ví o „vyspělosti“ nejnovější grafické karty GeForce GTX 580 ze stáje společnosti NVIDIA. Abych to přiblížil i čtenářům, kteří o tom moc neví, jedná se o to, že GTX 580 má na sobě několik čipů, které hlídají, aby grafická karta v určitých situacích nepřekročila svou hodnotu TDP (Thermal Design Power). Tyto situace hlídá software v podobě ovladače a v případě, že zaznamená spuštění aplikací Furmark, MSI Kombustor nebo OCCT, dá pokyn zmíněným čipům, aby spotřebu nepustily právě nad TDP.

GeForce GTX 580 power chips

Omezení spotřeby spočívá ve snížení napájecího napětí jádra a snížení taktů. V žádném případě však tato ochrana nefunguje ve hrách. Pokud vám karta zpomaluje i ve hrách, je chyba ve vysoké teplotě, jelikož u GTX 580 při překročení 90-95°C začíná docházet ke snižování taktů.

Abych se vrátil k významu této novinky. W1zzard ze serveru techPowerUp!, který je tvůrcem známého monitorovacího programu grafických karet GPU-Z, přišel právě s jeho mírnou úpravou. Pokud upravenou verzi, odkaz na ni naleznete na konci této novinky, spustíte přes příkazový řádek s argumentem „/GTX580OCP“, ochrana se deaktivuje a funkční bude až po restartování (vypnutí a zapnutí) počítače. Příkaz pro spuštění bude tedy například „X:GPU-Z.exe /GTX580OCP“, kde „X“ je název oddílu či úložiště, na kterém máte GPU-Z umístěno. Jelikož se jedná o softwarovou změnu, o záruku na svou kartu nepřijdete.

GeForce GTX 580 Power consumption

Na výše uvedeném grafu můžete vidět, jaký skok nastal ve spotřebě při neaktivní ochraně. Upozorňujeme však, že tuhle úpravu děláte na své vlastní nebezpečí a neručíme za to, že se vaší grafické kartě nic nestane. Ochranu zavedla NVIDIA úmyslně, aby nedocházelo ke zničení grafických karet vlivem extrémní zátěže. Brzy by se však hlavně extrémní přetaktovávači měli dočkat upravených BIOSů či různých utilit, které budou mít možnost deaktivování ochrany v sobě a nebude potřeba to řešit přes příkazový řádek.

Upravenou verzi GPU-Z stáhnete zde

Zdroj: techPowerUp!

Ohodnoťte tento článek!