Upraveným Androidem k vyšší bezpečnosti. Blackphone prý ochrání před NSA [MWC]

0

Španělský výrobce mobilů Geeksphone se spojil s bezpečnostními experty americké společnosti Silent Circle, aby společně vytvořili chytrý telefon Blackphone. Jeho mottem je maximální ochrana soukromí uživatele, což je reakce na odposlechy a napadené mobily ze strany americké zpravodajské služby NSA.

Blackphone se systémem PrivatOS
Blackphone se systémem PrivatOS

Blackphone je na první pohled jen dalším telefonem s Androidem. Obsahuje 4,7″ displej s rozlišením 720 × 1280 px, neznámý čtyřjádrový procesor s taktem 2 GHz, 2 GB RAM, 16GB úložiště. Připojí se do všech 2G/3G sítí i LTE, k Wi-Fi 802.11a/b/g/n i Bluetooth 4.0. Obsahuje ještě 8 Mpx a další standardní moduly jako GPS apod. Blackphone se ale odlišuje hlavně softwarem.

Výrobce spolu s telefonem uvedl nový systém PrivatOS založený na open-source Androidu, který však neobsahuje žádné aplikace Googlu. Čistý systém doplňuje bezpečnostní balíček firmy Silent Circle, která se zabývá šifrovaným VoIP voláním, SMS, MMS a datovými přenosy.

PrivatOS používá anonymizovaný vyhledávač, v prohlížeči má vypnuté všechny sledovací funkce a uživatel navíc může aplikacím sám povolovat/zakazovat přístup k ostatním údajům a datům. Blackphone prodává přímo výrobce. Nehrozí proto nainstalování dalšího malwaru a výrobce navíc chystá pravidelné aktualizace, které nemůže žádná část řetězce (operátor) přerušit.

V ceně je dvouleté předplatné této služby, které by jinak stálo 240 dolarů. Dalších přidanou hodnotou je dvouleté předplatné služby Disconnect v ceně 120 dolarů. To přinese zabezpečený VPN tunel s trafficem 1 GB za měsíc. Dalším bonusem je dvouleté předplatné šifrovaného cloudového úložiště SpiderOak (5 GB/měsíc) v ceně 120 dolarů. Dalších 360 dolarů by stál roční balíček pro zabezpečení rodiny a přátel a 39 dolarů pak mezinárodní nabíječka.

 

Sada služeb i s telefonem stojí 629 dolarů (bez daně), mobil je tak v podstatě zdarma. Blackphone už odstartoval předobjednávky, dodávky jsou připraveny až na červen. Firma chce oslovit firmy i jednotlivce.

Rozhodně to bude mít těžké. Aby totiž měl Blackphone smysl, musí si jej pořídit celá rodina nebo firma. Šifrování hovorů, SMS nebo MMS je fajn, ale nebude fungovat, pokud byste volali jinému člověku do přes běžné protokoly GSM neb o UMTS. Tam bude hovor vystopovatelný jako každý jiný. Šifrované volání a VPN tunely kvůli bezpečnosti můžete používat i na kterémkoliv jiném telefonu, ať už používá Android, iOS nebo Windows Phone.

Obecně je za nejbezpečnější systém považován BlackBerry. Dokonce i americký prezident Obama přiznal, že mu nedovolí používat jiný mobil než ostružinu, všechny ostatní mají zneužitelné díry, které by mohly být využity k odposlechu. A jak víme, BlackBerry s mnohem zvučnějším jménem se ani přes deklarovanou bezpečnost také příliš nedaří. 

Zdroj: Blackphone

Ohodnoťte tento článek!