Úřad změnil názor: zloděj sice nemá až takové právo na soukromí, ale poškozený stejně zaplatí pokutu

5

Jednoduchý příběh se nakonec táhl pět let a ještě neskončil. Zloděj ukradl drahé kolo v hodnotě 50 000 Kč, majitel měl jeho fotografii a zloděje díky tomu za dva dny chytili. Téměř živě o tom tehdy reportovala Lupa.

První soud byl krátký a majitel, kterým je Jakub Ditrich z firmy ekolo.cz, měl své kolo zpět. Druhý soud se ale táhl pět let – Jakub Ditrich totiž dostal od úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu pět tisíc korun za ono zveřejnění fotografie zloděje a ústavní soud to po pěti letech potvrdil. Psali jsme o tom podrobně minulý měsíc.

ekolo-1600

Samotný úřad ale nyní změnil názor, který měl před téměř šesti lety a od té doby kauzu řešil soud. Současná šéfka úřadu Ivana Janů je ve funkci dva roky a k předchozímu rozhodnutí se nehlásí. Zpochybnila i nedávné tvrzení mluvčího úřadu, který prohlásil „Musíme na to nahlížet tak, že zveřejnil záznam, kde označil prozatím nevinného člověka za zloděje. V případě takovýchto záznamů je problém, když jsou osoby identifikovatelné. V případě, že by nebyly, třeba by měla osoba kuklu, by pan Ditrich byl v úplně jiné situaci“

screenshot-2017-10-05-23-30-15

Ivana Janů podle webu ČT24 prohlásila, že za jejího vedení by k takovému rozhodnutí určitě nedošlo a Jakub Ditrich by žádnou pokutu nedostal. Janů je přitom bývalou ústavní soudkyní a právě Ústavní soud dřívější rozhodnutí úřadu posvětil.

Zveřejnění fotky zloděje považuje Ivana Janů za přiměřené. Pouze však pro web ČT24, žádné oficiální stanovisko úřad nevydal a na nepříjemnou kauzu se bude úřad spíše snažit zapomenout. Možná také proto, že Jakub Ditrich vlastně nemá nárok na vrácení pokuty a soudních poplatků a jedinou šancí pro něj zůstává Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, ke kterému se hodlá obrátit.

screenshot-2017-10-05-23-31-00

A aby toho nebylo málo, ve stejný den se objevila další fotografie muže, který zřejmě zapomněl půjčené kolo vrátit. Dočkáme se dalšího podobného soudního sporu?

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

 1. O tom že ČR je rájem pro zloděje svědčí fakt, že máme extrémě špatně nastavenou sociální politiku, kdy se spoustě lidí stále vyplácí být doma nebo mají posudky od doktorů než aby chodili za stejné peníze do práce. O bývalých vězních co si jezdí v mercedesu ani nemluvě. Ale co mě přijde nejvíc utažené za vlasy jsou kola za 50-100.000Kč. Kdyby to kolo bylo z kevlaru a posázené diamanty tak asi jo, ale blbý kolo s motorkem a baterkou? (u sjezdových kol se kterýma skáčou po horách to ještě pochopím) Ale chtít za blbý kolo 50.000,-? Není to tak trošku okrádání zákazníků z pozice těch prodejců? Kolik je výrobní cena? Kolo 7000+elektronika 7000 = 14.000,-kč a zbytek do 50sáti je marže.

  • @Crha – Nezlob se na mě, ale …. kde žiješ? Respektive kde jsi posledních 27 let žil? Ty jsi fakt ještě nepochopil že zákazník NIKDY nebude spokojen s cenou a prodejce bude VŽDYCKY chudák, protože ani s marží 400% nevydělává? Včechno je věc nabídky a poptávky a když se najde debil co dá za kostku másla 60 korun, tak proč bych mu jí za ty prachy neprodal? O snaze zlikvidovat drobné živnostníky (třeba prodavače elektrokol) si můžeme něco povědět příště, ale třeba Tě to napadne samotného až se podíváš kolem sebe co se kolem Tebe děje
   @Redmarx – Krást je specifikum po celém světě, akorát jsou země (mimo Evropskou unii pochopitelně), kde když Tě chytnou při krádeži, tak Ti v lepším případě na místě useknou ruku, nikdo se nad tím nepozastaví a stát je rád, že se do toho nemusí montovat. V EU je to prostě jinak, lidštěji a má to větší logiku jak vidíš, takže na Evropský soud se určitě obrať až Tě někdo okrade, ti Ti pomůžou 😀

   • &Zann: Žiju v České republice. V zemi ve které patřím k úzce špičce svého oboru k TOP10 lidem, kteří to dělají a také nejsem spokojen s výší marže z tohoto podnikání. Také bych mohl řvát že mi ani 200% nárůst fakturační ceny nestačí ale neventiluju to tady.
    Jasně chápu, když se najde debil co si koupí kolo za 50.000,-kč tak proč by jsme mu ho neprodali, že? Všechno má svého kupce. A máte i kola levnější? Prakticky jsem nikdy nikde neslyšel o žádném levném elektrokole, tak mě to zajímá, protože za ten kus drátu, motor a baterku je neadekvátní nárůst ceny. Chci tím říct, že levnější kolo = víc prodaných kol = větší zisk.
    Likvidace živnostníků funguje skvěle, ale proč hledat zkratku v tom že prodám drahé kolo jen jednomu člověku když bych mohl dodávat stovky kol. Teď otázka jestli vůbec někdo má dneska ješte o kolo zájem a není to slepá ulička.