USA chtějí za 52 miliard dolarů zabránit polovodičovým firmám ve výrobě čipů v Číně

37
Přesun výroby čipů
Přesun výroby čipů
-
Zdroj: Depositphotos

Aktuální napětí mezi pevninskou Čínou a Tchaj-wanem (Čínskou republikou) ohrožuje výrobu čipů. V případě útoku by svět (i včetně pevninské Číny) přišel o velkou část pokročilých čipů. USA proto chtějí, aby se nové továrny stavěly nejen mimo Čínu, ale raději i mimo Tchaj-wan. Schválili kvůli tomu „zákon o čipech a vědě“.

Americký kongres nedávno schválil Chips and Science Act (odkaz na originální verzi) a federální program v hodnotě 52 miliard dolarů na podporu zvýšení domácích kapacit, píše Wired. Pro hlasovali demokrati a asi polovina republikánských senátorů.

Jednoduše jde o to, aby významné polovodičové firmy (Intel, TSMC…) vyráběly čipy v USA. Pokud se tyto firmy rozhodnou pro stavbu nových fabů v USA, získají významnou finanční podporu. Má to ale podmínku.

Součástí pobídky je omezení, že nesmějí deset let stavět nebo rozšiřovat své faby v Číně. Týká se to produkce čipů pod 28 nm. Firmy tedy mohou v Číně vyrábět třeba čipy do praček nebo automobilů, ale ty výkonnější už ne. USA (ale ani Tchajwanci) nechtějí, aby se Číně dostalo do rukou něco pokročilejšího a limit 28 nm znamená proti dnešní špičce asi 10 let vývoje. Stejně dlouhá je i doba, po kterou dané omezení zatím platí. Čína si však zřejmě poradí, nebo již poradila po svém.

Tip: Čína už má vlastní 7nm proces. Podle analýzy čipu ho ale mohla okopírovat od TSMC

Kde se vyrábí a budou vyrábět čipy

Intel i TSMC mají ve svých domovských zemích mnoho továren, ale důležité jsou zejména ty na pokročilé čipy, řekněme od 12 nm níže. Intel vyrábí kromě USA třeba v Irsku, Izraeli a Kostarice. V Číně by měl mít fab jen na 65nm čipy.

Nové faby pak plánuje Intel stavět či rozšiřovat v Arizoně (zde investuje do továrny za 12 miliard dolarů), ale také v Německu v Magdeburgu, Itálii či v Polsku.

Více: Procesory Intel se budou vyrábět v Německu, firma investuje 33 miliard eur do technologií v EU

TSMC má kromě mnoha svých továren na Tchaj-wanu (což je nyní nejvíce kritické místo) i starý fab v USA, ale nový na 4- a 5nm technologii plánuje taktéž v Arizoně. V Číně má pak TSMC faby v Nanjingu či Šanghaji, ovšem také jen ty „neškodné“ na starší technologický proces.

TSMC: Válku mezi Tchaj-wanem a Čínou by prohráli všichni

Pokud by Čína napadla Tchaj-wan, největší a nejmodernější továrny na čipy pro celý svět (mimo Ruska) by přestaly fungovat. Pro CNN to uvedl Mark Liu, generální ředitel TSMC. TSMC by prý nemohlo fungovat ani pod případnou okupační správou kvůli závislosti na světových dodavatelských řetězcích. Nejen svět potřebuje TSMC, ale také TSMC by nemohlo fungovat bez pravidelných dodávek potřebných materiálů a chemikálií.

Samotné litografické stroje pak dodává zase nizozemská společnost ASML. TSMC by prý nebylo možné ovládat silou a ani převoz litografických strojů do pevninské Číny by nebyl tak jednoduchý. Liu vyzval politické představitele, aby se vyhnuli vojenskému řešení a nešli cestou jako na Ukrajině.

USA chtějí za 52 miliard dolarů zabránit polovodičovým firmám ve výrobě čipů v Číně
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.69%) 26 hlasů

37 KOMENTÁŘE

 1. Válku mezi Taiwanem a Čínou by odskákala hlavně TSMC a to proto, že totálně selhala v diverzifikaci svých podnikatelských aktivit. A ona by odskákala nejen válku, ale i nějakou přírodní pohromu, jako zemětřesení, tajfun nebo extrémní sucho.

    • + pokud se podíváte třeba na „co2 pumphandle“ na youtube, pak uvidíte, že raketovej nárůst průmyslu začal ve století páry (ano, hliník se odstěhoval do humpolce) a pak po pádu berlínský zdi … západ si z nás udělal armádu velice produktivních otroků a nové velké odbytiště, z číny pak doslova továrny plné otroků, což se pomalu začalo měnit (a to je sere) … no a teď je z nás dokonce armáda nacistickejch prasat …enjoy

  • Proč TSMC? Logicky si myslím, že by na to nejhůř doplatil Čína. Podívejte se jak žadonila o zrušení amerických sankcí. Podívejte se jak dodržují západní sankce proti Rusku. Válka by pro ni znamenala uzavření US i EU trhů a to by ten jejich režim asi neustál.

   TSMC má logicky možnost utéct do kterékoliv demokratické země. Všichni se o ne perou už nyní a v případě války by to platilo dvojnásob.

   • Proč TSMC? Že by proto, že právě TSMC říká, že válku mezi Taiwanem a Čínou by prohráli všichni?
    Každou válku prohrají všichni. Ale přijde mi hloupé, když se tím hájí firma, co pro diverzifikaci neudělala prakticky nic a ještě před pár lety se zuby nehty bránila tomu, aby stavěla továrny jinde než doma na Taiwanu.

     • Odpověď je pořád stejná. Přijde mi alibistické od TSMC vykládání o tom, že to odskáčí všichni. V první řadě to odskáčí oni. A kvůli jejich „nemoudrosti“ to samozřejmě odskáčí i jiní.

      • Není to stejná odpověď. Vy jste jenom uhnul od tématu kdo víc odskáče a přešel jste na téma že to nikdo nevyhraje. Neuvedl jste jediný důvod proč by to měla podle Vás nejvíc odskákat TSMC. Viz to Vaše tvrzení „Válku mezi Taiwanem a Čínou by odskákala hlavně TSMC“.

      • Můj příspěvek byl reakcí na podnadpis z článku. Že vy to nejste schopen pochopit, fakt nezní jako můj problém.

      • To jste celý Vy něco plácnete a pak se k tomu neznáte. Ani rozdíl mezi slovy více odskákat a nevyhrát najednou nechápete.

       Opravdu zbytečné na Vás reagovat. Ale naštěstí jste si jist, že to není Váš problém 😀

 2. Tak nebylo by to spatne, kdyby firmy vyrabely pro Americany jen v Americe a pro nas ostatni by to vyrabela TSMC na Tchajwanu. Mne to prijde jako velmi dobry napad, protoze nevidim duvod proc porad uprednostnovat Ameriku, rad budu mit vyrobky s cipy od TSMC drive na stole ja!

  Jinak valku mezi Tchajwanem a Cinou resi jenom novinari kecalisti v mediich na popud nekterych vojenskych kontraktoru z USA, kteri maji z takove mozne valky hooodne vlhky sen.
  Cina neni pritrouble Rusko, ktere se nechalo vmanevrovat do valky na prvni dobrou. Cinani verim, ze udelaji vse proto, aby valka nebyla a na americke provokace nebudou reagovat.

  • Myslím, že válka mezi Čínou a Tchajwanem se zapojením USA je naprosto reálná, Tchajwan pouze navštívila civilní předsedkyně sněmovny reprezentantů USA a Čína už střílí balistické rakety až k Japonsku.
   Žádní novináři nemají zbraně a neútočí na Čínu, útočné a nenávistné výlevy vysílají pouze čínští komouši!

   • Jenže ve skutečnosti se nic nestalo, naprosté zveličování situace ze strany Západních médií. Válka mezi Čínou a Tchajwanem bude jedině, když ji odstartuje USA. Číňani fakt nejsou přitroublí Rusáci a k prvnímu úderu se vyprovokovat nenechají!

    • Ono to s tou přitroublostí nebude tak horké. Ukrajina v NATO představovala pro Rusko mnohonásobně větší potenciální nebezpečí než kdy bude Taiwan pro Čínu. Plus ten vliv rusky mluvících ukrajinců, co odmítali oslavovat zvrácené Banderovce, kteří kvůli tomu byli zabíjeni a všemožně šikanováni.

 3. Čistě teoreticky , když už vyrábí na Tchajwanu ,tj v Číně …nemá Čína už dávno technologii pod kopírákem ?
  Samozřejmě ASIC ….ovšem čeho není Číňan schopen ? Na patentech Čína nikdy nestála ..

 4. Každý kdo hrál sebeprimitivnější strategii ví, že války rozhoduje schopnost vyrábět a dostup k surovinám. Kdo víc vyrábí vyhraje válku. Ekonomickou i horkou.. Tak se zamyslete.. Kdo má suroviny a kdo továrny.. ..
  Někdo je na nejlěpší cestě do středověku.. A východ téhle planety to tedy není.

  • Kdo zná strategii? Život není strategie. Když kdo ho zbůhdarma nepromrháte tak nasbíráte zkušenosti a ty jasně říkají, že socializmus je zoufale neefektivní a odsouzený k zániku. Právě proto je na cestě do středověku jak Rusko tak Čína.

  • říká zástupce národa, který nedávno na Ukrajině objevil splachovací záchod… Oh yes! 😜

   Váš prdelákov není schopen vyrobit ani moderní auto, life expectancy je 65 let. Ráj to napohled. Poslední technologický objev pojmenovali „Burlak“ (technologický problém byl uplést dostatečně dlouhé a pevné lano), pak už to bylo jen několik staletí zaostávání.