Už nebudeme závidět Americe levný hardware. Většinu komponent zdraží Trumpova cla

15

Když sledujete hardwarové zpravodajství, asi si dřív nebo později všimnete jedné věci: Američané mají všechno levnější. Není to tak docela pravda, protože v jejich cenách není započítána tzv. sales tax, zatímco v našich DPH ano (a také nemají dvouletou záruku ze zákona), ale patrně to všichni dobře znáte. Ovšem vypadá to, že tato lambáda za Atlantikem brzo skončí. Počítačový hardware zasáhnou cla, s kterými přišla současná americká administrativa v obchodní válce s Čínou. Kvůli nim by mohlo obyvatelům spojených států podražit prakticky všechno v PC ještě o víc, než kolik dělá evropská DPH.

 

Desky i disky, grafiky, skříně, zdroje, chladiče i periférie: 25% clo

Počítače by měla zasáhnout cla, která uvalila poslední vlna, kterou prezident Donald Trump oznámil v pondělí. Do účinnosti by měla vstoupit 24. září a ze začátku budou pouze 10 %. Ovšem to má platit jen přechodně. Na začátku příštího roku se clo ještě zvýší a stoupne na 25 %, pokud se do té doby Trump s Číňany neusmíří. V rámci tohoto protekcionistického opatření by údajně měla být „zdaněna“ polovina čínského dovozu do USA, takže dopady na peněženky obyvatel se zdaleka nedotknou jen počítačů.

Ovšem v kontextu PC, o nichž tu píšeme, to vypadá, že by v některých případech mohlo zdražit prakticky všechno. USA uvalily clo na základní desky, grafické karty, SSD i magnetické pevné disky, počítačové zdroje i skříně. Zapomenuto nebylo ani na chladiče, ventilátory a LED ventilátory (ty jsou z nějakého důvodu zvlášť uvedeny). Mimo interní komponenty bude clo platit i na myši, klávesnice a bezdrátové routery.

HTS code# 8473.30.1180 PC Motherboards

HTS code# 8473.30.1180 Video Graphics Cards

HTS code# 8473.30.1180 Solid State Drives (Storage Drives)

HTS code# 8471.70.50 Hard Drive Drives

HTS code# 8471.60.9050 Mice and Keyboards

HTS code# 8504.40.6007, 8504.40.6012, 8504.40.6018 Power Supplies

HTS code# 8414.59.1500, 8414.59.6590, 8541.40.2000 CPU Coolers, fans, LED fans

HTS code# 8473.30.5100 Chassis

HTS code# 8517.69.00 Wireless Routers

(Zdroj: Legit Review)

Paradoxně se zdá, že kompletní hotová PC lze importovat bez cla, samotné komponenty jsou ale zatíženy. Pokud tedy výrobce PC kompletuje v USA, bude potrestán, ale pokud výrobu celého zařízení provádí až do konce v Číně, je z obliga. Řadě firem zaměstnávajících v USA tedy asi toto opatření ublíží, místo aby jim pomáhalo.

Na seznamu zdá se není RAM, což je docela úleva, protože ta je drahá jak blázen sama o sobě. Pokud tedy paměti nejsou pod položkou desek, clo totiž obecně zasahuje PCB vyráběná v Číně. Zdá se, že se mu vyhnuly procesory. Snad proto, že ačkoliv se často kompletují v Číně (byť samotné křemíkové továrny v ní neleží), prodávají je ve finále Americké společnosti. Toto je asi jediná úleva, ale majorita ceny typického PC složeného z komponent (tedy zejména herního) bude 25% přirážkou stižena.

intel-ssd-760p-foto-anandtech-1
Intel SSD 760P: Made in China, takže 25% clo? (Fotografie: AnandTech)

Firmy vyrábějící USA budou trpět, ty vyrábějící v Číně paradoxně ne

Clo se ovšem týká jen toho zboží, které je dováženo z Číny – tedy typicky by to měly být produkty, na kterých naleznete ono důvěrně známé „Made in China“. Neznamená to jen zboží vyráběné vyloženě čínským výrobcem (třeba grafické karty Colorful). Velké množství nejznámějších značek hardwaru a počítačů má sídlo na Tchaj-wanu, kterého se clo netýká. Jenže pro vyměření je rozhodující nikoliv sídlo výrobce, ale místo výroby. A vyrobeno v Číně bývá z produkce těchto Tchajwanských (ale i Amerických a dalších) firem skoro všechno. Stačí se podívat na krabice hardwaru, který máte zrovna doma, myslím, že budete mít problém nalézt výjimku.

Protože se cla týkají dovozů z Číny, bude možné se clu vyhnout tak, že koupíte nějaký výrobek, který není zkompletovaný v Číně, ale třeba v Malajsii (interní pevné disky). Asi tedy začne honba za značkami třeba SSD nebo grafických karet, které mají to štěstí, že jejich výrobce vyrábí i mimo Čínu. IT průmysl na toto ale asi není úplně připraven a zpočátku asi bude docela problém uspokojit takovými „čistými“ produkty poptávku, i pokud distributoři všechny tyto výrobky přesměrují do USA a ty z Číny na ostatní trhy. Firmy pravděpodobně začnou nebo asi již začaly přesouvat nějaké výrobní provozy mimo Čínu, aby si u části produkce pro USA zajistili „beztrestnost“. Ale to asi pro většinu nebude snadné, levné a rozhodně ani rychlé.

Základní desky jsou obvykle také Made in China
Základní desky jsou obvykle také Made in China, byť výrobci sídlí na Tchaj-wanu. Clo se vztahuje na „tištěné spoje pro počítače“

Teď budeme mít počítače levnější my

Nás v Evropě se pochopitelně toto zdražování netýká – import stejného zboží k nám může nerušeně proudit dál. Problém by byl, pokud by se k nám něco dováželo nepřímo přes USA. Postiženy také mohou být dílčí součástky, pokud se do celkového výrobku budou dostávat přes USA. Celkově bychom ale měli být proti USA v závětří. Ale až budou Američané platit příští rok ono 25% clo, budou mít ceny v obchodech vyšší, než jsou ty naše s 21% DPH. A to se v Americe ještě separátně platí také „sales tax“, což je obdoba naší DPH, jen odlišená stát od státu (proto se v cenách neuvádí).

Můžeme si tedy vychutnat trochu škodolibosti, ale důvod k radosti obecně není. Ona „obchodní válka“ totiž pravděpodobně poškodí celou globální ekonomiku a její efekty asi pocítíme také. Výrobci mohou zkusit zvednout i globální ceny, aby nemuseli tolik zdražit Američanům a v průměru se to nějak vykompenzovalo. Ale zvyšovat ceny mohou i čistě proto, že se jim v tomto prostředí bude hůř dařit a nic jiného jim nezbude.

Už nebudeme závidět Americe levný hardware. Většinu komponent zdraží Trumpova cla
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90.71%) 28 hlasů

15 KOMENTÁŘE

 1. Článek je zavádějící, protože píše, že firmy vyrábějící v USA na tom budou špatně, ale to není pravda, protože na samostatné součástky ze kterých se teprve výrobek skládá se CLO nevztahuje.

   • No praveze jste to nepochopil vy. Soucastky, ze kterych se vyrabeji komponenty, zatizene nejsou. Takze se ted zacne vyplacet vyrabet v USA, coz je to, oc tu jde. Cili se ted objevi treba motherboardy, na kterych bude Made in USA.

    • Jo na součástky z nichž se teprve skládají komponenty, na y to na některé možná není, ale na některé to bude (třeba na samotný tišťák). Jestli to zasahuje i třeba kondenzátory nebo jiné součástky, to jsem nezkoumal.
     Jenže výrobu základních desek do USA nikdo nepřevede, ty Tchaj-wanské firmy si to přesunou na Tchaj-wan, nebo do nějaké jiné asijské země, kterou mají blízko a kde už jsou továrny na montáž elektroniky. Je možný, že třeba postaví nějakou továrnu Foxconn, když dostane pobídky, ale to bude asi spíš na telefony/notebooky a tak, tj. na na celé počítače, ne na základní desky a tak podobně.

     Pointa byla, že zdá se nejsou cla na hotové počítače, ale jenom na komponenty. Na rozdíl od výroby komponent montáž z komponent v USA často probíhá. V jednom z těch článků o tomhle problému bylo zmiňované, že to dělá třeba Dell. Teď bude muset i tohle montování přesunout někam jinam. Nebo menší výrobci co skládají hlavně herní počítače z komponent (Falcon Northwest, Maingear, CyberpowerPC a tak dál) a dělají to v USA, ty tohle plně zasáhne.

 2. Ale skúsme to ešte otočiť, čo myslíte, na ktorú procesorovú USA spoločnosť najviac dopadnú odvetné – recipročné opatrenia v rámci obchodnej vojny v tomto segmente (10% ~ 25%) zo strany Číny ako ochrana domáceho trhu (Hygon’s CPU x86_VENDOR_HYGON, Zhongshan Subor, Zhaoxin x86_CentaurHauls atď.) na trhu, ktorý ťahá celý svetový tradičný x86 PC trh resp. vďaka ktorému neklesá…?

  • No jenže zase čím menší firma, tím víc je takovýma věcma ohrožená. Nějaké výhody z těch joint-venture to nemusí vůbec vykompenzovat, ostatně čert ví, jak výhodné ty JV pro AMD vůbec jsou. Smlouvy na to se uzavíraly když na tom AMD bylo nejhůř, a západní firmy v Číně obecně moc na růžích ustláno nemají.

   • Ide skôr o ten ako by som to nazval v obchodných vojnách „patriotický“ nákup resp. spotreba. V princípe si predstav, že padnú o desiatky % predaje x86 konzol na úkor Zhongshan Subor resp. oni ponúkajú aj herné PC; servery začnú nahradzovať Hygon’s CPU x86_VENDOR_HYGON a kancelárske a domáce PC Zhaoxin. Samozrejme ten proces bude mať zotrvačnosť, ale môže zaujímavo preskupiť pomery. Takže práve v tomto segmente môže Trump čo by „užitočný idiot“ podstatne urýchliť procesy a narušiť tak status quo…

    • A čo, tak sa zmení status quo. Pochybjem, že s tými procesormi majú licenciu mimo územie Číny, ale ak to dokážu vyrábať v šialených množstvách, tak možno uvidíme nejaký viditeľný dopad vo svete. Inak si proste budú žiť v izolácii so niektorými svojimi technológiami a aj štandardmi ako doteaz.

 3. Nič nove pod slnkom, bude to jak u nas KIA vše sa dovezie s činy a u nas zmontuje aby neplatili cla, 98% prace robia roboti. Čina cla obyjde ako nič len USA ma po chlebe. Ked sledujem naše firmi všetko začina smerovať k najvačšej ekonomike sveta a USA pomali sa škrta. Teraz ešte vyrobky s Čini sa k nam dovažaju cez USA lodami, ale o chvilku sa dokonči hodvabna cesta a USA sa uplne odstrihne od sveta, sami si zvolili cestu do pekiel.

 4. Chapem to tak, ze je nacase zarazit tym par nerdskym Americanom, aby si stavali PC sami na kolene. Pekne nech si kupia nejaky ten hotovy Dell, sice kompletne postaveny v Cine ako doteraz, ale bez cla. 😉 Vytvori to mnoho novych pracovnych miest (v Cine) a este viac zisku pre Americanov (vsetkych troch, co danu firmu majoritne vlastnia). Win-win situacia, jednoznacne. 🙂

 5. místo výroby je jen takový nic neříkající údaj. Tak prostě na ty komponenty natisknou Made in Taiwan, Malaysia nebo klidně EU. Stejně tak se to falšuje v evropských fabrikách. Čelní sklo vyrobené v ČR, ale potištěné Made in Belgium. Čokoláda vyrobená v ČR, ale jde o pravé belgické pralinky. Porsche vyrobené na Slovensku … made in Germany …