USA chtějí uvalit sankce už i na SMIC. Mohou zaříznout soběstačnost Číny ve výrobě čipů

91

USA ještě víc zatlačí na čínský technologický průmysl. Huawei nesmí vyrábět čipy u TSMC, ale teď dokonce má být zaražená i lokální výroba čipů v Číně vůbec.

Určitě vám neuniklo embargo, které USA uvalili na čínský koncern Huawei a v jehož rámci nemá firma přístup k západním technologiím, naposled například musela ukončit výrobu vlastních ARM procesorů Kirin, protože „ban“ respektuje tchajwanské TSMC. Toto by mohla Huawei a jiné čínské podniky výhledově řešit tím, že budou křemík vyrábět přímo v čínských továrnách. ale přesně na toto zdá se zacílí další americké sankční opatření.

Trumpova administrativa v USA totiž údajně uvažuje o tom, že by uvalila sankce také na foundry podnik SMIC, což je společnost, která provozuje zakázkovou výrobu čipů po vzoru TSMC přímo lokálně v rámci komunistické Číny. Kromě soběstačnosti by také eventuálně mohla dohnat západní (respektive východoasijské, ale ne čínským režimem ovládané) hráče a stát se dalším členem v elitním klubu firem majících nejpokročilejšími procesy. SMIC totiž sice má skluz za TSMC či Samsungem, ale chystá 7nm proces, který GlobalFoundries vzdalo. Sankce ale toto zase mohou zhatit.

Tip: Dohání Čína TSMC, Samsung a Intel? Její SMIC prý ještě letos spustí výrobu 7nm čipů

Agentura Reuters nyní přinesla zprávu, že Trumpova administrativa zvažuje přidání SMIC na sankční seznam subjektů, s nimiž americké společnosti nesmí obchodovat. Toto by mohlo SMIC téměř znemožnit fungování, protože mnoho vybavení a materiálu pro polovodičovou výrobu (například přístroje ASML) by tímto bylo čínské továrně znepřístupněno.

Mluvčí Pentagonu potvrdil, že uvalení sankcí je konzultováno s dalšími vládními orgány a teď se rozhoduje, zda k němu přistoupit, či ne. Podle Reuters Pentagon minulý týden skutečně vznesl návrh na zařazení na sankční seznam. Zda se k návrhu připojí ostatní příslušné úřady (například ministerstvo obchodu), nebo budou proti, se ale ještě neví.

Mluvčí SMIC uvedl, že firma je tímto krokem „naprosto šokována“ a je přichystána s americkými úřady jednat či vyjasnit případná nedorozumění.

Sídlo firmy SMIC Zdroj: SMIC

Zákaz může znemožnit návrh nových čipů i samotnou výrobu

Takovýto zákaz by nepostihl jen čistě americké firmy. I mezinárodní společnosti mají často v USA část provozu (či třeba vývojové týmy), takže například ARM by zřejmě také s SMIC přerušil styky. Toto by znamenalo, že by pro proces SMIC nebyla připravená jádra Cortex a další IP, které výrobci čipů obvykle licencují a potřebují. Stejně tak by u SMIC mohly najednou chybět služby a nástroje dalších poskytovatelů klíčového IP (Synopsys, Cadence).

Toto by mohlo výrazně ochromit schopnost typického výrobce čipů navrhnout nový SoC pro výrobu na procesu SMIC. Továrna bude moci dál vyrábět starší čipy s již hotovým návrhem, ale nemusela by u ní být možná implementace novějších jader ARM. Závažnější by ale mohla být nemožnost sehnat klíčové fyzické nástroje, tam by teoreticky dokonce hrozilo zastavení výroby.

Zatím nicméně SMIC na seznamu není a je možné, že USA ještě chtějí jen hrozit a tlačit na Čínu v případných jednáních o obchodních dohodách, v nichž jsou tyto sankce zdá se nátlakovým prostředkem. Na reálné odstřižení a zablokování SMIC tedy nemusí opravdu dojít.

Továrny SMIC v Číně a lokální zastoupení (Zdroj: AnandTech) Zdroj: AnandTech

Nicméně i jen pouhá tato hrozba může firmě uškodit, protože zákazníky může odradit riziko. Případně jim SMIC bude muset dát nějaké slevy, takže bude poškozeno finančně. Na druhou stranu, jako strategický podnik by patrně firma dostala pomoc od čínské vlády, která polovodičový průmysl silně subvencuje.

Galerie: SMIC, čínská zakázková továrna na čipy

Zdroj: Reuters

USA chtějí uvalit sankce už i na SMIC. Mohou zaříznout soběstačnost Číny ve výrobě čipů
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.5%) 16 hlasů

91 KOMENTÁŘE

  • Když zvolili Trumpa prezidentem, říkal jsem si, že to jsou stejní idioti, jako my Češi, kteří jsme si zvolili Zemana. Ale teď, když vidím, jaký dement je jeho protikandidát Biden, tak si říkám, že nakonec snad ještě budu Trumpovi fandit, aby vyhrál, protože pokud vyhraje ten Biden, nezbyde mi nic jiného, než prodat všechny americké akcie, než mi ty firmy znárodní či rozdá barevnejm. Intel určitě nápad na první procesor ukradl nějakému černochovi, Ford by měl odškodnit všechny černý, co u něj kdy museli pracovat, Pfizer dělá rasistické léky, AT&T si drze dovoluje odpojovat černé neplatiče za mobilní, internetové a televizní služby…

   • “ Ale teď, když vidím, jaký dement je jeho protikandidát Biden,“
    .. mam z toho podobny pocit. Bden mi prijde neprirozene hyporekorektni na vsechny strany a slaby.
    Ono je sranda, ze jedny z nejvetsich ekonomickych prusvihu USA vzniklo za vlady prave demokratu, treba Clintona. Za jeho ery zacali US koroporaty ve velkem expandovat v cine, coz dalo podnet k ruseni prumyslu v USA..

    • Já bych to teď až tak nehrotil. Biden se snaží nepodělat podporu od hispanos, černochů a minorit, proto jede na sichra (podobně jako to zkoušel třeba u nás Drahoš nebo Fischer). Nebál bych se, že to po případném zvolení jeho administrativa nerozbalí, stejně jako to rozbalil Trump. Chápu, že každý má nějaké preference, ale je třeba vše vidět v kontextu.

     S tou čínou a expanzí – to je všechno trochu jinak a důsledek politiky daleko dřívější – od Jimmiho Cartera, přes Ronnieho Reagana.

     A ty korporáty – myslíš, že je k tomu někdo nutil? Nebo to byla spíše jejich iniciativa? Protože už dávno před „velkou“ Čínou byly robotárny jako Filipíny, Macao, Hongkong … moje C64 z roku 1986 byla vyrobená právě na Filipínách, Amiga taktéž, protože Commodore měl fabriky právě tam – dávno před Clintonem a Obamou.

     • Biden a jeho podpora BLM je pro běžný život Američanů fatální. Podívejte jak se oblasti kde vládnou jeho Demokraté mění v no go zóny. USA pošlapávají svůj vlastní historický odkaz a zavádějí diskriminaci pravdy a nečerných ras.

      Ne nadarmo zvolení Trumpa označovali někteří komentátoři protest rozzlobeného bílého muže.

      • Tohle vše je ale důsledek polarizace, kterou Trump docela úspěšně přiživuje. Osobně nevidím ani jednoho kandidáta (Trumbera vs. Bidet), který by se na tuto úroveň hodil. Faktem zůstává, že Amerika má spoustu vnitřních, dlouho neřešených a velmi fatálních problémů. Jako příklad může sloužit ten dvojí metr policajtů pro bílé vs. černé pachatele násilných činů. Černochy střílejí do zad, bělochy s AR15 co běhají po ulicích a střílejí jiné demonstranty zatknou až druhý den. Problém černých ghett nikdo (desítky let) neřešil a neřeší, z mladých nevzdělaných černochů systém vychovává gangstery. A ti, kteří chtějí uspět, mají nálepku a cejch, stejně jako jistá česká minorita – takže musí vynaložit 2x tak velké úsilí pro stejný level úspěchu. A to tu malou skupinku ještě více protřídí.

       Rozzlobeným bílým mužům by měly vadit úplně jiné věci a hlavně by své úsilí měli napřít pozitivním směrem. Ale to je samozřejmě fikce, zejména v klimatu americké militaristické formy veřejného prostoru. Napravit to znamená začít skoro od nuly, investovat masivně do vzdělání, přestat adorovat LGBT a podobné úchyly – jenže to zase znamená, že by demokrati a republikáni museli spolu začít mluvit a uvažovat společným modusem operandi.

      • Trump je menší zlo. Navíc se hluboce mýlíte. Biden říká jak Trump polarizuje ale on sám se využívá BLM. Naposledy to bylo když tvrdil, že bílý muž nevynalezl žárovku. Víte ono si stačí zapnout televizi a budete vidět lidi kterým se eufemisticky říká protestanti co pod vlajkou BLM páchají různí trestné činy. Trumpovi příznivci jsou proti nim břídilové.
       Neřečené rasové problémy? Podívejte se na pozitivní diskriminaci a různé sociální dávky pro černochy. Vede to k tomu že se pošlapávají základní demokratické principy jako je rovnost. To pak vede k pošlapávání i oné svornosti i bratrství.
       To co se ve spojených státech děje jsou přesně ty samé postupy co používali komunisti. Pravda se stává lží a lež je povýšena na pravdu. Potlačuje se pluralita názorů, že se dehonestují jejích nositelé nebo se dokonce kriminalizují.
       Když se bude psát černoch s velkým Č tak to nic nevyřeší jenom pár troubů bude u vytržení z toho jak si váží černochů. Stejně jako u nás když svazáci přesvědčovali ke vstupu do družstev.

      • Hřibe, líbí se mi tvoje politické postoje, alespoň ty zahraniční (místní neznám) … opravdu něco na těch tvých teoriích je …

      • Tohle překvapivé „souznění“ bude asi tím, že jsme toho oba už hodně zažili. Já jsem ročník 1962 a u Vás předpokládám 1963.

      • 61 … prosinec … ta 63 má pro mě jiný význam, který nechci rozebírat … jinak respekt …

   • Když vyhraje Trump = demokrati neuznají výsledek voleb a bude občanská válka.
    Když vyhraje Biden = patriotisti neuznají výlsedek voleb a hlavně ztrátu pravicové podoby ameriky a bude občanská válka.
    Žádné jiné východisko než zemi pročistit není. Napětí se musí uvolnit. a na neustálém růstu založená ekonomika se musí restartovat aby mohla zase růst.

   • To je taková typicky česká nátura, zdá se. Když se hraje hokej, každý je najednou odborník a trénoval by to líp, a když se v Americe blíží volby, tak se tu najednou vyrojí hromada odborníků na americkou politiku. Ještě štěstí, že vy v Americe nevolíte a tak na výsledek nemáte vliv.

    • Možná vás to překvapí, ale když člověk někde investuje, zvláště, když investuje několikanásobky průměrných ročních příjmů, tak sleduje, jestli jeho investicím nehrozí nějaké riziko. A politická rizika jsou jedny z největších. Riziko, že by diverzifikované portfolio akcií šlo celé ke dnu kvůli hospodaření společností, je dost malé. Riziko, že by šlo ke dnu celé portfolio kvůli politickým rozhodnutím, je výrazně vyšší.
     Typickou českou náturu tu předvádíte vy. Hodnotíte ostatní podle sebe. Chápu, že na lidi s kapesným od maminky, dávkami od sociálky nebo i na ty, co sice pracují, ale žijí z ruky do huby, nemá politická situace v USA žádný vliv, a je zbytečné se jí zabývat. Ovšem vy chápejte, že ne každý to má zařízené takhle.

     • Americká situace má vliv i na ty lidi. A je trošku chucpe si myslet, že nemají nárok na 1) názor 2) nejen názor, ale i nějaké to rozumnění tamní situaci. Naopak teda podávat to tak, že jenom finanční zainteresovanost otevírá oči, to je dost naivní. Ostatně, v USA je leccos děsně nezvládnuté (násilí, zbraně, lékařská péče, ten agresivní společenskej konflikt, naposled pandemie kterou asi Trump minimálně v nějaké míře zhoršil, ale akcie asi jako jediná věc na tom jsou rekordně dobře – evidentně tedy stav akcií nemusí korespondovat s tím, jak dobře se zemi daří obecně).

      P.S. Ty akcie jsou vylétlé nahoru třeba i proto, že momentální špatná situace v USA dost potopila dolar – > prachy se přesměrovaly do akcií. Jinak při té výši cen akcií by pořádný propad nebyl žádnej div, spíš bych pak vinil přehnaný optimismus a to, že lidi ve vidině zhodnocení ignorovali riziko, že je to bublina/že jsou přeceněné, než volby a nějaké změny v politice. Které jsou ostatně běžná věc a investoři s nima musí počítat.

      • Americké akcie nerostou. Americké akcie spíše klesají. On ten růst některých indexů je daný tím, že vyrostla cena pár společností, co mají v indexech velkou váhu. Celkem široký S&P 500 vyrostl od začátku roku asi o 5 %, jenže společnosti s největší vahou v něm rostly výrazně více, Apple o 56 %, Amazon o 76 %, Microsoft o 54 %, Google o 16 %, Facebook o 33 %.
       A jestliže ty velké společnosti mají růst mnohonásobně vyšší, než index, znamená to, že spousta (většina) akcií v indexu výrazně ztrácí (tedy chová se naprosto logicky v době, kdy je narušena ekonomika). A situaci, kdy většina akcií klesá, bych nenazýval přehnaným optimismem. Bublina vzniká jen tam, kde cena neodpovídá realistickým vyhlídkám. Když třeba vidím, že Amazon vydělá ročně 13 miliard dolarů a obchoduje se s P/E 127, tak se ptám, jestli si vážně někdo myslí, že je realistické, že by Amazon mohl najednou vydělávat třeba 150 miliard čistého.
       Ale to není bublina trhu, to je jen bublinka, kterou investor snadno odfiltruje. Když mi nějaká společnost výrazně vyroste, a já pro ten růst nevidím opodstatnění, je celkem snadné (a navíc výhodné) se té společnosti zbavit. Zvláště pak v době, kdy ostatní společnosti klesají a já tak utržené peníze mám do čeho investovat.
       Ovšem s politickými změnami jako investor neudělám vůbec nic, tedy mimo opuštění celého trhu.

      • Jo, je pravda že to, co jsem říkal, platí pro ceny akcií těch technologických firem (to ostatní nesleduju). Jako Tesla, která stojí jako X dalších automobilek, Netflix, Nvidia, nebo AMD… Moje chyba. Ale IIRC si v Americe akcie celkem pochvalujou a Trump na ně ukazuje jako na svůj úspěch.

   • No můžu se samozřejmě mýlit, ale trošku mám pocit, že aspoň trošku přeceňujete „dementnost“ Bidena a aspoň trošku podceňujete, jak moc je Trump nevhodná osobnost (akorát honící vlastní ego bez ohledu na cokoliv jiného) a jeho rozrušování jakýchkoli pravidel, zvyklostí a víceméně čehokoli průšvih. To, že tu zem v podstatě bourá a ničí využíváním sporů ve svůj prospěch a tím, že obrušuje zažitý normy, je podle mě pravda. Bohužel taky i kdyby prohrál, tak tenhle jeho dar a to napětí jen tak nezmizí.

    • Nikdo asi neřekne, že Tramp je nejlepší volba, je to někdy egoistický hovado, a nikdo nepopírá, že dělá věci, kde vidí svůj zisk, ale…
     Taky chce Ameriku silnější (někdy v tom chodí jako slon v porcelánu, souhlasím), ale dokáže lidi strhnout – hraje na struny hrdosti.
     A Biden? Co jsem měl možnost ho pozorovat, tak by nejraději Ameriku předal do rukou přistěhovalců a černochů, protože si už vytrpěli dost, není taková osobnost a zdá se mi, že s ním „každý vymete chodník“.
     Navíc každej má už pokrk té politické korektnosti a s Bidenem jí bude 2x tolik. Vždyť už ani Oskara nemůže dostat film, kde nebude LGBTQ+ komunita.
     Míříme příliš doleva a US s Bidenem taky, každý si myslí, že má jen práva a chce ještě víc práv, ale povinosti a pokoru žádnou (jak nám tady předvádí Lukáš Fiala).

     • Dejte si pozor na to, že když se v Americe panikaří nad tím, že je někdo ale strašně radikálně vlevo (viz třeba Bernie Sanders), tak je kolikrát řeč o něčem, co je u nás úplně normální a ještě by to třeba byl spíš střed… (a samozřejmě, když to říká o někom třeba teď Trump v kampani, tak to už kór brát s rezervou od monster trucku)
      USA jsou třeba tím šíleným zdravotnictvím často tak šíleně vpravo, že doleva IMHO skoro musí, než že by to bylo pro ně to největší nebezpečí, co je 🙂

      BTW přesně jak říká Lukáš (o/ zdravím!)

      • Kdokoli bude lepší, než Babiš se Zemanem. Tito dva blábolové s přerostlým egem se nikdy prezidentem stát neměli.

      • Kterýkoli z ostatních prezidentských kandidátů z minulých voleb.
       Dalších X se dá vymyslet, ale ti se nejspíše nebudou chtít ušpinit politikou.

       A plácání to samozřejmě není, to se jen chytáš stébla, protože se sám topíš ve vlastní lži svému svědomí.

       Stačí si vzpomenout, co tito dva pánové za svou „kariéru“ spáchali (Zemam: Bamberg, Olovo, ČSOB, Slonková, aj., plus úlisné a bezpáteřní lezení do zadku rusákům a číňákům; Babiš: StB, Petrimex, „nákupy“ jiných podniků, složky na politiky, Čapák, biopaliva a další dotační malé domů, kamarád eFko se svou vypečenou rodinkou, Babišfert prolezlý StBákama, atd. atd.)

      • Veľmi radi dodáme náhradu namiesto Babiša, máme tu dosť ďalších „super“ politikov pre Vás, …..zadarmo Bratia….. treba si pomáhať….

    • No ale tady se jedná o efektivitu a o to jestli vůbec budou soudruzi schopni takový technologický posun zajistit. Nevěřím jejich schopnostem a myslím si, že tohle je přesně ten čas, na který se budeme za chvíli ptát slovy kde že to udělali soudruzi z ČLR chybu.

      • No jenomže ty mozky brzdí komunisti. Podívejte se Tchaj-wan jak je proti soudruhům efektivní. Dovedete si představit co by dokázali v Číně mít tam demokratickou vládu.

       Odkud máte ty přeběhlíky z Tchaj-wanu? Zajímal by mne nějaký odkaz protože jsem nic takového nezaznamenal.

      • Mít v čině demokratickou vládu, tak už to není čína, ale rozhádáné kasty vedoucí války o území a drogy s životní úrovní krys v kanále.
       Fakt bych číňanům nepřál lgbt pochody po pekingu za homoseksuální páry a protesty za příjmání migrantů z afriky. A nechtěl bych vidět ty dopady na životní prostředí při nařízení snižování emisí.

      • to CrYoPt0N: To už tak bývá když jsou impéria lepená silou tak po pádu diktátora se rozpadnou. To není na závadu je ale jenom technický detail důležitější jak se mají lidé.
       Mám pocit, že jste zbytečně nesnášenlivý. proč by neměl kdokoliv pochodovat za cokoliv a kamkoliv. jestli to je v souladu se zákony tak je to legální, Tenhle problém který Vám vadí je v tom, že tito aktivisté jsou většinou na hraně a někdy i za hranou legálnosti. To ale není důvod proč zavrhovat demokracii na nahrazovat ji totalitou.

      • Nevím jak ti jinak vysvětlit že vláda lidu, (čti hlupáků) je horší než vláda osvicéného chytrého panovníka, což se v případě EU jaksi odporuje, ale v případě číny zase potvrzuje. O geniálnosti Hitlera v navrhování dálnic pro ČR neopomínaje. O KLDR si myslím své.

      • To mi prostě nevysvětlíte. Je to jednoduše tím, že to není pravda. Kolektivní rozhodování (jak píšete vláda hlupáků) je nejlepší než jedincovo rozhodování (tedy idiota co si myslí, že sežral moudrost světa nebo troubů co doufají, že je spasí jeden rádoby génius.). To jsem si ověřil i v praxi. Je to i taková zajímává psychohra že si uděláte test sám a pak ve skupině. Výsledek slupiny je výrazně lepší. než jednotlivců

      • o těch přeběhlících jsem četl na diit, někde to tam bude … a s tou demokracií … ta klasická evropského střihu tam fungovat nebude a nějaká ta totalita tam taky není … vláda komančů vládne, reguluje, sem tam cenzuruje, ale od té klasické totality to má daleko …na zmiňovaném Tchaj-wanu taky ta parlamentní není bůhví jak dlouho …

  • Mozna uz je pozde, ale asi to zkusi. Podle mne je cina dnes schopna pokracovat ve vyrobe cehokoli co se na jejim uzemi dela ikdyz zapadni firmy odejdou jinam. Noticky maj okopirovane. Ted jen jestli jsou schopni pokracovat ve vyvoji.

   • proč by nebyli? Tchaj-wan v podstatě vládne světu a nejsou to Laponci, ani Francouzi … číňané … taky byl zajímavý článek u Součka, jaká kvanta inženýrů utíkají například od TSMC na pevninskou čínu … nejsou to desítky a podobně to může být u jiných výrobců …

   • Pokud je známo, tak SMIC vyrábí 14 nm a koncem letošního roku má najet rizikovou fázi výroby 7 nm. Oni to ti Číňani dají, i když se zpožděním.

    Ekonomicky si už dnes mažou USA na chleba, zanedlouho si je namažou i technologicky. No a Amíci, náš velký vzor, se mezitím vyžívají v genderismu a rasových nepokojích namísto tvrdé práce pro vlast.

    • Mažou si na chleba? Ale to mazání je na tom, že jim to Američané dovolí. Ta situace se začíná měnit a soudruzi na to dojedou. zavírají se jim Americké trhy i Evropské. To nehovořím o politice jednoho dítěte která jim v budoucnu také srazí hlavu.

     Začíná povstávat Indie připravme se na to. Indie se pro USA stane novou Čínou (výrobnou jejich technologií a odbytištěm jejich výrobků) a to může znamenat i konec vlády komunistů v Číně.

      • Vládnou, ale Čína dávno není komunistická. Je polostátně kapitalistická.

      • Že nejsi nejchytřejší, to jsi už předvedl, nemusíš to tady dokolečka roztrubovat.

       Pety: komunismus a tvrdý kapitalismus si jsou blíže, než bys čekal. Jediný rozdíl je „třídní původ“ vládců. Je to podobné jako u ultrapravicových hnutí jako byl nacionální socialismus – ač ultrapravicové hnutí, opírající se o nadnárodní kapitál, měli velký průnik v hospodářských zásazích s komunisty (myšlen byl dopad, nikoli záměr, který byl naopak diametrálně odlišný)

      • Komunisté = levice = všechno všech.
       Feudalismus = pravice = všechno patří straně.
       Takže podle mě v číně vládne Tržní stranický pravicový feudalismus. Kdo prodává do zahraničí, má v čině respekt.
       A třeba egypt s podobným uzpůsobením tu měl civilizace, které přežilii 3000 let. Z dlouhodobého hlediska je tedy řízení lidí tímto stylem jedno z nejefektivnějších.
       Demokracie je vláda blbců a podle toho to tady tak vypadá.

      • to CrYoPt0N: Promiňte to je ale nesmysl. Základem feudalismu jsou feudálové co vlastní půdu a lidi. Tohle ale v Číně není. Je tam možná „tržní socialismus“ s feudalismem to nemá nic společného. Ta „tržnost“ jejich socialismu je ale silně omezená právě komunistickou ideologií a jejich dogmaty.

      • Vážně si myslíte, že číňani vyrábí tolik výrobků pro celý svět ze své sociálnosti a nic za to nechtějí ? Jen tak z nudy? K lásce k ostatním národům nebo proč? Nebo je většina podnikatelů a chtějí prorazit na trhu a být úspěšní pravičáci?

      • Bavíme se o tom že to jsou jak tvrdím komununisti nebo Vy, že je feudalismus. Tímhle jenom utíkáte od tématu.
       Tohle je o tom jak Čína manipuluje měnou a používá další neférové praktiky na světovém trhu. Díky tomu jsou levní a kapitalisti si ji vybrali jako levnou americkou továrnu. Překvapivě i přes šílenou neefektivitu komunismu se dostali soudruzi i ČLR hodně dopředu. Jenomže jim narostla křídla a soudruzi začali kousat do ruky co je živila a postavila na nohy. Proto jsme u nyní sankcí.

      • Postižený Krypton: asi budeš mladší ročník. Tak věz, že i ČSSR se snažila exportovat na Západ, aby dostala devizy/valuty a mohla za ně nakoupit technologie, které socialistický blok vyrobit neuměl.

       A Čína, to je sice Peking a Šanghaj (tj. moderní města), ale taky zaostalý venkov, namnoze s gigantickým ekologickým průserem, plus utiskované menšiny (Ujgurové, Mongolové). Jinými slovy, Čína má sice přes 1mld. obyvatel, ale velká část z nich žije stejně, jako žili jejich předci před 50-60 lety (snad jen mají elektřinu a mobily). A to je důvod, proč je dnes Čína levnou dílnou světa – pracují bez nároků na důchod, zdravotní pojištění, ve jménu světlých zítřků (stejně jako u nás v 50. letech MUKLové a PTPáci budovali socialismus v jáchymovských dolech, nebo na „stavbách míru“) A tyto „světlé zítřky“ jsou světlé jen pro čínské soudruhy z KS Číny.

 1. cez to vsetko Cina by mala zacat srat na tieto bany od Trumpa a vyrabat si podla seba. Co ten kacer s blond nastrelenou sticou nasledne spravi? ci vojensku invaziu do Ciny? magor uz aby skoncil, este mu Nobelovku dajte vy retardi!