USB-C bude mít nové značení. Přímo na kabelu ukáže rychlost i výkon

15
Značení nových USB C
Značení nových kabelů USB-C
-
Zdroj: USB-IF

Konsorcium USB-IF oznámilo uvedení nového značení kabelů USB-C podle toho, jakou zvládnou přenosovou rychlost a jaký výkon jimi přes Power Delivery můžete protlačit. Nejvyšší verze totiž umožňují až 40 Gb/s, respektive napájení zařízení výkonem 240 W.

Nová loga jsou koncipovaná pro nadcházející standard USB4, ale Power Delivery verze 3.1 by technicky zvládlo fungovat i na starších verzích. USB-C je pouze tvar konektoru a vnitřně může jít třeba o Thunderbolt, stejně jako o staré USB 2.0. Také schopnosti samotných kabelů jsou různé. Pokud si ale koupíte certifikovaný kabel, měli byste nově už podle loga poznat jeho schopnosti.

Více: 240 W přes USB-C: nová verze Power Delivery umožní nabíjet i výkonné notebooky

Přes Power Delivery verze 3.1 půjde dodat výkon až 240 W, což konsorcium oznámilo už v květnu. To bude stačit i na většinu herních notebooků, jejichž odběr je poměrně vysoký. Aby to ale opravdu fungovalo, bude třeba použít i kvalitnější kabel. Nejlépe prý ten certifikovaný.

Značení nových USB C kabelů
Značení nových USB-C kabelů

Loga budou ve dvou verzích. Jedno pro označení přenosové rychlosti dat a druhé pro maximální výkon při napájení. Jelikož nejde o malinké piktogramy, konsorcium ukázalo i sdruženou verzi, která je kompaktnější. Jejich umístění bude buď přímo na konektoru nebo na kabelu.

USB IFLogosChart
Takto vypadá dosavadní značení

zdroj: USB-IF

USB-C bude mít nové značení. Přímo na kabelu ukáže rychlost i výkon
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlasů

15 KOMENTÁŘE

 1. Tak napřed se zavedl USB, pak to začli dělit na USB mini mikro, pak USB 1 2 3 3,0 3,1 3,2 a když teď má být teda všude USB-C tak začnou zas s variantama rychlostí ? nechápu, jedná se o kablík s osmi drátama tak jaký rychlosti sakra ? Má byt jedna rychlost a nazdar.

 2. Praveze toto ja vitam. Tymto to zjednodusili/zprehladnili
  V minulosti to pokazili tymi marketingovymi super speed privlastkami a 3.X oznacovanim

  Od zaciatku to malo byt typ + rychlost – nieco ako1/12M,2/480M,3/5G,3/10G,3/20G, 4/20G,4/40G. Po zavedeni PD napriklad USB 3/5G/15W. Ziadne omalovanky a blbosti. Do buducna moznost lahko pridat dalsi parameter a vsetky aktualne parametre moznost zvysovat.

 3. Konečně sjednocení USB názvosloví.
  to co se stalo od USB 3.0 do dneška už bylo strašné a nyní to konečně sjednotí do srozumitelných čísel všem i těm co se o IT nezajímají a chtějí např jen kabel na nabíjení na 25w tak už se nemusejí koukat v čem je rozdíl mezi usb 2.0 a USB 3.2 Gen 2×2 a to klidně muže být že ten kabel usb 2.0 byl pro to nabíjení lepší 20V5A než to USB 3.2 které bylo např jen 5V1A.
  Nyní to bude přímo na balení napsané co to umí.