USB-C ve smartphonech pomalu vytlačuje microUSB (velký přehled včetně rychlostí)

19

V roce 2016 jsem udělal přehled smartphonů s USB-C. Nejlépe sice dopadl Huawei, který v té době nabízel pět modelů, ale celkově to byla pro všechny výrobce ostuda. Lpění na konektoru, do něhož se nabíječka špatně strká, je zvláštní. Výmluva na to, že microUSB je rozšířenější příliš neobstojí, když každý výrobce k telefonu nabíječku stejně přibaluje. A kdyby výrobci čekali, až se konektor rozšíří a bude dominantní, nestane se to nikdy. S odstraněním jacku přitom takový problém nemají…

V roce 2019 si můžeme udělat revizi. Až na Sony, Google, BlackBerry a OnePlus v podstatě všichni pořád nabízejí telefony s microUSB, přitom mají v nabídce i USB-C. Nejde v tomto případě o rychlost. USB-C je jen tvar konektoru a výrobci v něm používají pomalé USB 2.0 i rychlé USB 3.1. Přičemž málokdy se pochlubí byť i tou rychlejší verzí. Rychlost USB je u mobilů důležitá snad jen pro ty, kteří si do telefonu často nahrávají filmy. Ale USB 3.1 je samozřejmě lepší.

Hlavně komfort, vyšší rychlost jen u některých

Nejlevnější smartphone s USB-C se prodává už lehce nad 3000 Kč. Naopak jsou stále v prodeji telefony s microUSB za cenu přes deset tisíc. Ovšem USB-C 3.1, tedy nejen pohodlný konektor, ale skutečné navýšení rychlosti je převážně jen u nejvyšších modelů.

kabel USB-C

Tito výrobci už prodávají smartphony pouze s USB-C: Sony, Google, BlackBerry a OnePlus

Při pohledu na nabídky obchodů a na tento náš přehled je jasné, že postarší microUSB patří minulosti a najdete jej jen u levných mobilů. Naopak USB-C (ať už v jakékoliv variantě) je doménou vlajkových lodí i větší části střední třídy. Změna začíná u telefonů v cenové hranici zhruba 5 až 7 000 Kč. V přehledu vycházím z aktuální nabídky velkých obchodů Alza, CZC, stránek výrobců a z databáze GSMAreny.

Tip: Konektorové peklo USB-C

Já jsem takový příklad early abandonera. Disketové mechaniky jsem zahodil někdy v minulém tisíciletí, cédéčka a dévédéčka umřela okolo roku 2010 … a návštěvy s telefony, které mají microUSB, si jej u mě ani nemají jak dobít.

Samsung

Největší výrobce smartphonů dává obstarožní konektor do všech telefonů základní řady J. Ve střední třídě jej najdete u modelů A6, A6+ a A7, která je ale nahrazována novějšími A40, A50… poznáte podle nuly na konci. Výjimkou byl jen Galaxy A9 (známé čtyřočko), který proti svým kolegům a řadě A moderní USB-C měl už dříve.

Galaxy řady Ax, které budou v prodeji v Česku, by všechny měly mít USB-C, potvrzené to bude až po dnešní tiskové konferenci. Do textu to případně doplníme. USB-C má ještě Galaxy M20, který si Samsung prodává sám mimo běžné prodejní kanály.

U řady S je USB-C samozřejmostí, Samsung na něj přešel v roce 2016 spolu s modely Galaxy S8 a Note7. Smartphony s microUSB u Samsungu končí na částce 7000 Kč a ty s USB-C začínají na 6500 Kč. Rychlé USB-C 3.1 pak mají pouze Galaxy řady S.

Huawei

Starý microUSB stále najdete v levné řadě Y, ale také u přechodových modelů P Smart a Nova 3i. USB-C začíná u modelu Nova 3 a samozřejmě u kompletních řad P30 i Mate 20 včetně modelů Lite. Huawei přešel na USB-C v roce 2016 spolu s modely P9 a Mate 9. Smartphony s microUSB u Huawei končí na částce 8000 Kč a ty s USB-C začínají na 6500 Kč. Rychlé USB 3.1 najdete od P20 a Mate 10 (bez modelů Lite) výše.

Honor

MicroUSB najdete u levných modelů 7S, 7A, 8A a bohužel i u – s velkou pompou představených – 8X a 10 Lite (který navíc kromě jména nemá nic společného s výborným Honorem 10). USB-C najdete pouze u vlajkových lodí Honor 10 a View 20 a u herního Honoru Play.

Přechod na USB-C začal u Honoru (stejně jako u Huaweie) v roce 2016 s modelem Honor 8, řada View tehdy ještě neexistovala. Smartphony s microUSB u Honoru končí na částce 7000 Kč a ty s USB-C začínají také na 7000 Kč. Rychlé USB 3.1 nabídnou pouze nejnovější model View 20.

Xiaomi

Čínské Xiaomi je (kromě nepřehledného značení modelů) známé i tím, že u něj koupíte hodně muziky za pár peněz. Levné mobily s microUSB končí už na 5390 Kč a patří mezi ně Redmi Note 6 Pro, Mi A2 Lite, Redmi 7.

USB-C pak najdete u Mi A1 a Mi A2 (bez modelů Lite), Mi 8 (včetně Lite), Mi Max 3, nového Redmi Note 7. Nechybí ani u podznačky Pocophone a u herního Xiaomi Black Shark. Smartphony s microUSB u Xiaomi končí na částce 5390 Kč a ty s USB-C začínají na 4290 Kč. Žádný z nich však nemá USB 3.1.

Motorola (Lenovo)

Lenovo pod značkou Motorola nabízí microUSB u levných řad E5 (Plus, Play) a G6. Oboustranné USB-C pak najdete u modelů One a Moto G7 (Power, Plus) a nechybí ani u sendvičových Moto Z2 a Z3, k nimž lze na záda nacvaknout nějaké příslušenství.

Smartphony s microUSB u Motoroly končí na částce 4490 Kč a ty s USB-C začínají na 5190 Kč. Rychlé USB 3.1 je pouze u řady Z3 a u modelu Z2 Play.

LG

Smartphony LG u nás nemají oficiální zastoupení, ale dováží je většina velkých prodejců, takže je do srovnání zahrneme. MicroUSB najdete jen u levných modelů řady K. Moderní USB-C pak obsahují modely z řad Q (od Q7), G (od G5) i V (od V20).

LG přešlo na USB-C spolu s Nexusem 5X už v roce 2015. Smartphony s microUSB u LG končí na částce 2790 Kč a ty s USB-C začínají už na 4290 Kč. Rychlé USB 3.1 najdete u modelů Q9, G6, G7, V30 a V50 (ale ne u V40).

Nokia

Reinkarnovaná Nokia pod křídly HMD Global nabízí microUSB u telefonů řad 3, 4, 5 (s výjimkou Nokie 5.1 Plus) a první Nokie 6. Od Nokie 6.1 výše (a v Nokii 5.1 Plus) už najdete moderní USB-C. Nokia začala s USB-C pozdě, až v roce 2018, nicméně šlo o nově budovanou značku, byť se známým jménem.

Smartphony s microUSB u Nokia končí na částce 3400 Kč a ty s USB-C začínají na 4999 Kč. Rychlé USB 3.1 má jen nová Nokia 9 (ta s pěti kamerami) a Nokia 8, zatímco novější Nokia 8.1 už zase ne.

Sony

Japonský výrobce překvapil. Celá aktuální nabídka Sony totiž už obsahuje pouze USB-C a začíná na 3290 Kč za levnou Xperii L1. Přechod na USB-C začal u Sony v roce 2016 s první Xperií XZ a X Compact. Mobil s USB-C od Sony koupíte už za 3290 Kč, což je ještě levnější, než u Alcatelu. Rychlejší USB 3.1 mají Xperie XZ1, XZ2 a XZ3 a jejich Compacty od verze XZ2.

Asus

Ve značení Asusu je složitější se vyznat, takže nebudu zmiňovat řady. Nicméně staré microUSB najdete u ZenFonů 4 Max, Max Pro M1 a Max Pro M2. Moderní USB-C pak na ZenFonech 4 Pro, 5, 5z či herním ROG Phone.

Asus ale prodává i poměrně drahé modely se starým konektorem. Smartphony s microUSB u Asusu končí na částce 10 915 Kč a ty s USB-C začínají sice na 4788 Kč, ale jde o staré modely ZenFone 3 a 4. Aktuální modely ZenFone 5 s USB-C pak začínají na 9999 Kč.

Asus začal s USB-C v roce 2016 u (stále prodávaného) ZenFonu 3 a všechny modely mají USB 2.0. S výjimkou herního ROG Phone, který jako jediný obsahuje rychlé USB 3.1.

HTC

Skomírající HTC nabízí moderní USB-C u modelů U Ultra (od 5590 Kč) a U12+. U obou však jde o rychlé USB-C 3.1. Starší microUSB najdete jen u modelu Desire 12+ za 4490 Kč. Více jich v nabídce obchodů (pokud jde o nové zboží) ani není. HTC začalo s USB-C u modelu HTC 10 v roce 2016.

Alcatel

Pouze dva modely od Alcatelu mají USB-C. Jde o Alcatel 5 5086D (3490 Kč) a Idol 5S (6840 Kč). Jde samozřejmě o USB-C 2.0. Značka se specializuje na levné telefony, ty dražší přenechává BlackBerry, neboť obě mají stejného vlastníka (TCL). Alcatel 5 je druhým nejlevnějším mobilem s USB-C na trhu.

BlackBerry

Tahle značka nabízí smartphony pouze USB-C (a většinou pouze s klávesnicí). Key2 LE a KeyOne pořídíte od 10 500 Kč, přičemž pouze Key2 umí rychlost USB 3.0.

Google

Když ještě Nexusy vyráběly pro Google jiné značky, USB-C jste mohli potkat u Nexusu 5X (LG) a Nexusu 6P (Huawei). Pixely už mají USB-C všechny bez výjimky, ale jde o drahé modely zhruba od 20 000 Kč výše u Pixelu 3 a 12 000 Kč u staršího Pixelu 2. První pixely měly USB 3.0, od Pixelu 2 už jde o USB 3.1.

OnePlus

Značka OnePlus patřila k průkopníkům. Staré microUSB měl snad jen první modely OnePlus One a OnePlus X. Od roku 2015 už mají všechny jejich smartphony moderní USB-C, přičemž jde o mobily s cenou od 12 000 Kč výše. Všechny ovšem jen s rychlostí USB 2.0.

USB-C ve smartphonech pomalu vytlačuje microUSB (velký přehled včetně rychlostí)
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (89.29%) 28 hlasů

19 KOMENTÁŘE

 1. V clanku je bez blizsiho vysvetleni oznacen USB-C jako pohodlny konektor, rad to ctenarum dovysvetlim. Jedna se o konektor pro „debily“, neco jako je Manas, kteri do kolecka rvou ctverecek. V pripade USB-C muzete rvat konektor do telefonu z obou stran a nic se nestane. Stale ovsem neni doreseno, kdyz bude chtit nekdo narvat konektor do telefonu pricne o 90 stupnu, tak to stale nejde. Snad casem vyjde nejaky konektor ve tvaru kolecka, ktery bude problem resit.

  Inteligentni lide jako jsem ja stale zustavaji u microUSB, protoze nemame problem vlozit konektor do telefonu spravne.

  • Ano není to kruhový konektor, ale ten univerzální tvar je prostě fajn, strčit konektor do telefonu de snáze aniž by člověk musel přemýšlet o orientaci konektoru, zvlášť „po slepu“ je to fajn i když se s microUSB poprat umím, hůře se s ním ale pere třeba pětiletý syn a USB-C by mu pomohlo. Vůbec by mi nevadilo kdyby se ze dne na den začal používat USB-C

   • Ale jo, nic proti USB-C jako takovému, ale v kontextu letitého pouzivani microUSB, kdy na tenhle konektor mam spoustu kabelu a nabijecek, takze muzu mit jednu doma, jednu v praci, jednu na chalupe a nemusim to tahat sebou, je proste ta vyhoda v podobe otočného konektoru nevyznamna a naopak je pro me lepsi zustat u microUSB.

    To co by bylo i pro me na USB-C zajimave, teda zvyseni rychlosti prenosu dat z pomalého USB2.0 na rychle USB3.1 bohužel většina telefonu nepodporuje.

     • Nikdy jsem nemel problem s microUSB, pocitam, ze az jednou budu muset prejit na USB-C taky nebudu mit problem. Takze ona odolnost je dana bud tim, ze to nekde někdo osidil nebo se k tomu lidi proste chovaj jak prasata.

      Jinak jsem slysel, ze USB-C je drazsi na vyrobu, takze se vic ojebava, co je na tom pravdy nevim.

  • Považovat zbytečné komplikování si života za znak inteligence je solidně absurdní 🙂 Pokud by to mělo být pravda, pak by každé připojení kabelu k telefonu nejen znamenalo správně připojit daný kabel (a mimochodem zapojovat i USB-A poslepu obvykle znamená trefit se až na třetí pokus 🙂 ), ale i vyřešit nějakou komplikovanou soustavu rovnic a strávit tak připojováním telefonu k nabíječce třeba pět minut. Přece jen blbec by to řešil rychle a jednoduše, když může komplikovaněji, že? 🙂

  • U kulatého konektoru je ta nevýhoda, že by se konektor mohl při pohybu protáčet a brousit tak vnitřní piny. Postupně by se tak rychle znehodnotil, podobně jako jack.
   Pokud používáš jack několikrát denně a máš telefon v kapse, jack postupně odpadne. Stalo se mi to u spousty telefonů a vyjímkou nebyly ani iphony.

  • Ty zůstáváš na micro USB ne proto že bys byl bůhví jak inteligentní, ale proto, že je ještě ta moznost (a ani omezit se při výběru přístroje jen kvůli tomu že ma USB-C místo micro USB o nějaké velké inteligenci moc nesvědčí, stejně jako vybírat si telefon podle toho jak fotí), až bude všude kolem standardem USB-C (a ono bude) tak bude po inteligenci, neboj 😂

 2. USB C je odporný paskvil, který měl rozhraní zjednodušit a sjednotit. Místo toho je to křehký šmejd, za který se bojím zabrat a každý konektor podporuje jiné rychlosti a jiné periferie, to samé platí i o blbé kabeláži. Zlaté microUSB, tam člověk ví na čem je na první pohled.

 3. Jen pro chytrolíny, kteří USB-C mají spojeno s nabíječkou: USB-C je opravdu jen konektor nezávislý na nabíječce. Například Samsung dodává ke svým přístrojům redukci na mezi USB-C a micro-USB, takže lze nabíjet oboje z jedné nabíječky.

  Dokonce jsem si nedávno koupil v Lidlu „no-name“ powerbanku (s podporou bezdrátové nabíjení Qi), ke které je dodávaný kabel s USBmicro-USB, ke kterému je navíc napevno přidělaná redukce na USB-C, takže můžu jedním jediným kabelem nabíjet jak staré přístroje s micro-USB, tak novější s USB-C.

  Pro samotné nabíjení je tedy spíš důležité uvážit parametry nabíjeného přístroje a nabíječky z hlediska výstupního proudu. Asi není příliš dobré nabíjet starší přístroje moderní nabíječkou určenou pro rychlonabíjení 😉

 4. Vtipné je, že autor označuje USB 3.0 jako pomalé, přitom ten problém není 3.1 vs 3.0 ale 3.0 vs 2.0.
  Ano, je to k nevíře, ale telefony jako je Oneplus 6T používají sice USB-C, ale pořád je to USB 2.0. Telefony s USB-C 3.0 jsou úplně v pohodě.

   • Jde spíše o to, že je tam většinou napsané: U značky X začínají smartphony s USB-C už na 10000 Kč. Rychlé USB 3.1 najdete u modelů Y,Z.

    Z toho ovšem není jasná ta hlavní informace – které z těch modelů mají USB 3.0. Víme jen tedy, že některé mají pomalé USB (2.0, nebo 3.0?) a ty nejlepší 3.1. Navíc ta specifikace 3.1 je mnohdy jen papírová a nepřevyšuje ani limity 3.0)

    • Aha.
     Tam kde je uvedené jen USB-C jde o USB-C 2.0. To pomalé.
     USB-C 3.0 je uvedené explicitně a týká se jen BlackBerry a starších Pixelů.
     USB-C 3.1 je také uvedeno explicitně.
     Souhlasím, že mezi USB-C 3.0 a 3.1 pro mobily není moc rozdíl.