USB-C bude bezpečnější. Kabely a nabíječky ale zdraží

9
kabel USB-C
USB-C

USB Implementers Forum (USB-IF), nezisková organizace spravující stejnojmenné rozhraní využívané v počítačích a další elektronice, spouští nový program USB Type-C Authentication. Jeho cílem je certifikovat zařízení, kabely a nabíječky a chránit uživatele před zákeřnými produkty se štěnicemi, které by vás mohly skrz USB odposlouchávat.

Pokud se tedy výrobce mobilu, tabletu či moderního notebooku rozhodně novou autentizaci nasadit, zařízení by mělo s necertifikovanou nabíječkou/kabelem odmítnout příjem energie a také odstavit datové linky. Podobnou ochranu již nasadil Apple u svého Lightningu. Veškeré příslušenství (nejen nabíječky a kabely), které nejsou ocejchované značkou MFi, systém iOS odmítne.

Apple již svá zařízení chrání certifikací MFi
Apple již svá zařízení chrání certifikací MFi

Autentizace u USB-C bude probíhat skrz běžný datový kanál nebo nabíjecí rozhraní Power Delivery (k tomu USB-IF uvádí novou verzi 3.0). Ochrana je založena 128bitovém šifrování a o správu klíčů se postará nezávislá organizace DigiCert.

TIP: Konektorové peklo se jmenuje USB-C

V tuto chvíli je těžké předjímat, jak se zachovají výrobci hardwaru a vývojáři softwaru. U stávajících zařízení žádná podobná hardwarová DRM ochrana není, takže těch se novinka nedotkne. U budoucích se to ale může změnit. A pokud si Google s Microsoftem usmyslí, že certifikace je potřebná, budou se muset přizpůsobit všichni. U Applu je nasazení samozřejmé. Ostatně autentizaci mohl coby člen USB-IF sám navrhnout, když už USB-C využívá pro nabíjení MacBooků i nového iPadu Pro.

Certifikační program ochrání uživatele i jejich zařízení, na druhou stranu ale stoprocentně také prodraží příslušenství a přinese do nich další potenciální „kurvítko“. Program je ale v tuto chvíli dobrovolný a nevztahuje se na sluchátka, jako je to u MFi.

TIP: Co přinese USB 3.2?

USB-C bude bezpečnější. Kabely a nabíječky ale zdraží
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90.91%) 11 hlasů

9 KOMENTÁŘE

  1. USB-C je taky dobra komedie. Takze kabely a nabijecky na USB-C co si lidi doted nakoupili, muzou zahodit a z\ase se pojede odznova.
    Jeste, ze zadne USB-C nemam a vyzaduju microUSB. Na USB-C prejdu tak za 5 let, az se to usadi a bude to konecne spolehlive fungovat bez vytahovani dalsich a dalsich penez.

  2. Nestačilo by, aby nálepka CE něco znamenala? Pak není potřeba, aby si každý jednotlivý výrobce vymýšlel svoji ochranu a náležitě to zdražil. Už takhle je docela nestoudnost, když originální nabíječka stojí o 50 % víc, jenom protože je na ní vyryto logo výrobce. Beztak to žádnou záruku kvality neznamená, kolik už bylo třeba svolávaček na mizerné origo ntb adaptéry.

  3. Achjo, to zase nějakej dobrose… měl prostě dobrý ráno a tak ho napadlo něco genitálního (a nebo někdo zaloboval). Proboha, když chci něco rozumného a fakt mi záleží na kvalitě, tak je jasné, že natloukačka od jabka z ebaye za 2$ a ta „samá“ natloukačka přímo koupená v iStyle (jestli to ještě existuje) za 50$ bude kvalitativně jinde. Ano, obě pravděpodobně budou fungovat „podobně“, ale to že ta 2$ je po bezpečnostní stránce děs a hrůza, nemluvě o kvalitě výstupu, o tom snad někdo pochybuje?

    To samé kabely. Mám tu hromadu USB 2.0 kabelů, většinou typu B, které jsou co kus, to originál, protože čína. Prodává v relaci desetikorun, kabel od společnosti co na to nedlabe, jako je např. Roline vyjde na několikanásobek. Zaručí to, že je velmi nízká pravděpodobnost, že i v tom, co projde kontrolou, vám v ruce zůstane holej kabel a konektoru konektor. Nemluvě o použitých materiálech.

    Jestliže s tímhle bude poteba certifikace, tak se fakt bojim toho, že ty kvalitní kabely, natloukačky a další příslušenství budou ještě dražší a ten levnej a mizernej číňan se na to prostě vydlabe a bude pořád levnej. Kdo to potom ods…káče? Achjo. A jestli zavedou fakt nějaké DRM i do HW mimo jablečnou společnost, achjo^achjo, asi jsem už fakt moc starej a konzerva.