Uspěchané mobilní Ryzeny 7000? První notebooky se 4nm čipy AMD musely být odloženy

28
Procesor AMD Ryzen 5000 pro notebooky APU Cezanne v pouzdru BGA 1600 03
Procesor AMD Ryzen 5000 pro notebooky, APU Cezanne v pouzdru BGA
-
Zdroj: AMD

Mobilní Zen 4 byl odložen. AMD připouští, že notebooky se 4nm procesory Ryzen 7040HS nejsou ještě zralé k vydání a potřebují víc práce.

V poslední době to hodně svádělo strefovat se do zpoždění některých produktů Intelu (aktuálně přicházejí zprávy, že by se mohly opozdit či být částečně zrušené 4nm procesory Meteor Lake). Jako karma pro tímto se proviňující fanoušky se teď ale dostavilo zpoždění či odklad u AMD. A je i trochu nezvyklý – firma totiž podle všeho odložila vydání mobilních procesorů Ryzen 7040HS „Phoenix“ s architekturou Zen 4, ačkoliv už byly oznámené a bylo avizováno, že se začnou prodávat v březnu.

AMD včera rozeslalo oznámení, dle nějž se v březnu žádné notebooky s Ryzeny 7040HS (mobilní APU Phoenix s 35–45W) nezačnou prodávat. Odklad naštěstí nemá být dlouhý. Nový termín uvedení prvních notebooků s těmito procesory „je očekáván“ v dubnu. To má být termín vydání prvních modelů, kterých nejspíš může být jen omezený sortiment, s dalšími modely přibývajícími později.

Oficiální vysvětlení tohoto zpoždění je v podstatě takové, že AMD a výrobci notebooků potřebují víc času na doladění produktu (nejspíš dořešení případných chyb, ovladačů, firmwaru a podobně). AMD uvádí, že očekávaný termín vydání je nyní v dubnu, aby „odpovídal připravenosti platformy“ a byla zajištěná co možná nejlepší kvalita.

To align with platform readiness and ensure the best possible user experience, we now expect our OEM partners to launch the first notebooks powered by Ryzen 7040HS Series processors in April. (AMD, via: AnandTech)

O novinkách procesorů Ryzen 7040HS (založených na čipu APU Phoenix) jsme psali zde. Jde o monolitický křemík obsahující osm jader Zen 4 spolu s relativně výkonným integrovaným GPU architektury RDNA 3 a také novou AI jednotkou, vyráběný na 4nm procesu. Až na počet jader jde tedy v jistém smyslu o pokročilejší návrh, než mají čipletové procesory Ryzen 7000 „Raphael“ pro desktop a 7045HX „Dragon Range“ pro výkonné herní notebooky. Na druhou stranu ale tyto procesory nepodporují PCI Express 5.0.

AMD Ryzen 7040
Představení mobilních procesorů AMD Ryzen 7040 (zdroj: AMD)

AMD zřejmě v jednu dobu v minulosti plánovalo, že čipy Phoenix budou PCIe 5.0 podporovat, ale pak z toho sešlo. K podobné věci došlo dokonce ještě po odhalení těchto procesorů – AMD v lednu ve specifikacích uvádělo takty integrované grafiky až 3000 MHz, ale později byly všude frekvence sníženy o 200 MHz. Možná to naznačuje určité problémy při dolaďování těchto procesorů, které by mohly být i na pozadí nynějšího opoždění.

Více: Zvláštní problémy se 4nm mobilními Ryzeny. AMD už odhaleným modelům zhoršilo parametry

To, že se termíny a specifikace mění takto na poslední chvíli, ale také může naznačovat, že proces uvedení na trh nebyl dobře zvládnutý. Je poměrně běžné, že se specifikace produktů i termíny mění, ale firmy tyto věci obvykle mají ohlídané tak, aby se podobné šachy odehrály v dostatečném předstihu, a když už jednou byly sdělené informace veřejně, aby pak zůstaly definitivní.

Ilustrace ukazující pouzdro a čip Ryzen 7040. Naznačené bloky v čipu ale neodpovídají skutečnosti
Ilustrace ukazující pouzdro a čip Ryzen 7040 (APU Phoenix). Naznačené bloky v čipu ale neodpovídají skutečnosti (zdroj: AMD)

To se AMD nepovedlo a může to indikovat, že v pozdní fázi přípravy produktů byly odhaleny nečekané problémy, nebo že došlo k chybám v organizaci. Také to může znamenat, že firma příliš tlačila na co nejrychlejší vydání a věci uspěchala. Nezbývá než doufat, že to nepovede k nějakým problémům, které tyto procesory a notebooky poznamenají trvale, a po odladění firmwaru a softwaru všechno poběží, jak má.

Zdroj: AnandTech

Uspěchané mobilní Ryzeny 7000? První notebooky se 4nm čipy AMD musely být odloženy
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 10 hlasů

28 KOMENTÁŘE

 1. „Jako karma pro tímto se proviňující fanoušky ale se teď ale dostavilo zpoždění či odklad u AMD.“

  AMD potrestáno karmou za „provinění“ jejích fanoušků*. Zřejmě dobrej matroš.

  *Tady přece žádní fanoušci nejsou. Zdejší diskutující zásadně nikomu nestraní a vždy si kupují to nejvýhodnější na trhu byť je to shodou okolností vždy ta samá značka. Nemohou za to, že existují hloupý idioti, kteří kupují jinou značku, která je nevýhodná 😉

 2. K čemu jako bude dobrá ta AI jednotka v mobilním procesoru?
  Má pro ní AMD vymyšlené nějaké reálné využití nebo tam prostě jen bude aby pak reklamy na ty laptopy mohly obsahovat magickou zkratku „AI“ ?

  • Na mobiloch je AI vyuzivane stale castejsie, napr na analyzu fotografii kde to vie identifikovat osoby aj predmety.
   Na desktope/notebooku je tiez kopec veci kde by sa AI dala pouzit, napr vylepsit zvuk mikrofonu (odstranenie sumu), video z kamery (odstranenie/rozmazanie pozadia), vylepsenie weboveho videa (to co teraz robi Nvidia/Intel a coskoro AMD).
   Kazdopadne, ked bude podpora, pribudne aj software co to bude pouzivat.
   Ja v tom vidim obrovsky potencial kedze neuronove siete dokazu riesit kopec zlozitych problemov, hlavne ked mas dobre natrenovany model. Len ich rychlost je velmi pomala.

     • Tak dovedu si celkem zive predstavit Skyneta a terminatora. Neco jako bezpilotni stihacky uz je realita. Jedine co chybi je par let vyvoje a generace bojovych robotu od Boston dynamics..
      Nevim jak ty, ale AI je ve skutecnosti nejvetsi kradez duaevniho vlastnictci v dejinach a jeji zneuziti v extremu daleko preshauje jeji pozitivni dopady. Nemluve o tom, ze lidstvo bude v prumeru jeste blbejsi.
      Ale tak treba se na to divam moc ‚realisticky‘.

      • Tak AI řízená robotická armáda je nevyhnutelná realita, ale nemyslím, že by ji poháněl Ryzen AI 😀 takže to jsme trochu mimo téma. 🙂

      • „že by ji poháněl Ryzen AI “
       .. tak to si taky nemyslim :))
       Nicmene z AI nejsem vubec nadseny. Podle mne to zavani nejvetsim pruserem lidstva snad od vynalezu atomove bomby..

      • tombomino, naprostý souhlas. Také mě děsí kam se to ubírá. Lidstvo opět netuší s čím si zahrává.

      • Pánové tady už bylo takových průšvihů a přesto si lidstvo našlo tu správnou cestu vpřed. Zkuste mu trochu věřit. Ale ano měli bychom být obezřetní.

      • Tak Bing je jen začátek..
       https://www.cnbc.com/2023/03/16/microsoft-to-improve-office-365-with-chatgpt-like-generative-ai-tech-.html

       „Well Panay and Su, went on to explain that the AI-based Ryzen 7040 processors will be paired with Windows 11 operating systems in the future. Windows will now have AI integration on select devices, with the goal of cultivating a better, easier user experience on Windows 11. Just like Cortana, only not a voice assistant, and actually good.
       Another example given was dynamic eye tracking, background blurring, and audio isolation using select video conferencing applications. A big help to those who prefer, or have no choice but to work from home.“

    • Android? Ne, počítají s tím aplikace, ano i Google to používá, ale každý výrobce dělá vlastní aplikace.

     Navíc AI se používá i v 3rd party programech. Však i na PC máš spousty programů které využívají trénovaných AI modelů a pokud k tomu mají vhodný akcelerátor – například tensory na RTX grafikách – tak je rády využijí.

     Namátkou programy od Adobe, Davinci Resolve… z pohledu produktivních aplikací – inteligentní hledání objektů, trackování, nebo třeba hojně využávný Python a jeho knihovny jako TensorFlow, PyTorch a mnoho dalších. Python je s Javascriptem nejpoužívanější programovací jazyk, takže to mohou být nespočty SW které využívají AI a pokud to bude akcelerovat HW, tak poběží výrazně rychleji.

     • Python a jeho knihovny jako TensorFlow, PyTorch a mnoho dalších. Python je s Javascriptem nejpoužívanější programovací jazyk, takže to mohou být nespočty SW které využívají AI a pokud to bude akcelerovat HW, tak poběží výrazně rychleji.

      — No pozor, Python je obecně programovací jazyk. Některé AI frameworks využívají Python. Ale IMHO významná/dominantní (drtivá?) část využití Pythonu jsou věci, které jdou úplně mimo nějakého možného použitá AI, je to holt programovací jazyk s širokým uplatněním…

  • Na hromadu věcí. Od „blbostí“ jako vylepšení obrazu webkamery, zvuku mikrofonů, přes analýzu textu v obrázcích, snadný ořez objektů, tak jak třeba v telefonech, kdy tapneš na předmět na fotce a hned máš ve schránce ořezaný objekt, zlváště na iPhonech je to slušně použitelné bez úprav, na Samsugu tu a tam hapruje.

   No a pak akcelerace třeba v dalších grafických nebo video editorech, AI akcelerace se tam hojne používá třeba na tracking objektů color grading…

 3. ошибка se vloudila.

  Jen si nepamatuji, k čemu se ten citát měl vztahovat
  – 2 roky meškání Saphire Rapids
  – čekaní na Godota .. 7nm proces Intel od roku 2017
  – předpokládáné zrušení Meteor Lake pro desktop
  – 2 měsíce zpoždění AMD Phoenix

  Až to bude, tak to bude. Můžete si (v civilizovaných zemích) požídit 16c mobilní AMD CPU teď, nebo si počkat na 8c APU s lepší iGPU.

  • Tak delat z tohoto zpozdeni neco velkyho (aspon zatim) je tak spis pro zabavu, zvlate pokud si clovek uvedomi odkladani a ruseni produktu na strane Intelu, jak sam pises. Je to asi jako srovnavat brontosaura s kravou, protoze oba byli bylozravci..

 4. „To align with platform readiness and ensure the best possible user experience, we now expect our OEM partners to launch the first notebooks powered by Ryzen 7040HS Series processors in April.“

  takže Apríl 😀