Úspornější DDR3 standardem

0

DDR3 oproti DDR2 přinesly kromě navýšení frekvencí také snížení pracovního napětí (z 1,8 na 1,5 V) a tím pádem i snížení spotřeby. Ale máme na úspornější paměti čekat až do nástupu další generace? Někteří výrobci obcházejí standardy a například Qimonda nabízí DDR2 čipy určené pro napětí 1,5 V. Do budoucna už takové snahy budou posvěceny samotnou organizací JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council).

Nový standard dostal jméno DDR3L a od DDR3 se liší nižším napětím, konkrétně 1,35 voltu. DDR3L moduly budou fungovat s existujícími DDR3 řadiči, vylepšit bude potřeba pouze rozpoznávání podle SPD (Serial Presence Detect) čipu a příslušné nastavení napětí. A pokročilejší uživatel může napětí sám nastavit manuálně.

Že máte co do činění s DDR3L moduly poznáte i podle značení. Zatímco standardní 1066MHz DDR3 modul je označen PC3-8500, u DDR3L bude značení začínat na PC3L (klasické DIMM a SO-DIMM moduly) nebo EP3L (pro embedded systémy).

Byla také zřízena komise JC-42.3, které předsedá Joe Macri z AMD. Komise má za úkol zvažovat návrhy na další snížení pracovního napětí, takže se někdy dočkáme DDR3 DRAM čipů, kterým postačí 1,25 V nebo ještě méně.

Zdroj: X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!