Minipočítačů založených na čipech ARM je dnes na trhu slušné množství. Ačkoliv je tedy tato platforma svým způsobem stále exotická, řada těchto krabiček už ani není zas tak zajímavá. To ovšem neplatí o výrobku jménem Utilite2 od firmy CompuLab. Tento počítač může zaujmout neobvyklými možnostmi rozšíření, hlavním lákadlem ale bude procesor. V strojku je totiž použit Snapdragon 600 od Qualcommu, což je architektura, s kterou si prakticky nelze pohrát jinak, než v nějakém mobilu.

první generaci Utilite jsme psali loni v létě, tehdy šlo o zařízení založené na čtyřjádrovém Cortexu-A9 od Freescale. Ten v druhé generaci nahradil zajímavější Snapdragon 600 (typ APQ8064). Obsahuje čtyři jádra architektury Krait 300, taktovaná na 1,7 GHz s grafickým jádrem Adreno 320. Integrován je i multimediální blok podporující akceleraci H.264, Xvid/DivX a VC-1 v rozlišení 1080p. Chybí mu ovšem nový formát HEVC podporovaný některými novějšími čipy.

CompuLab Utilite2, minipočítač s procesorem Snapdragon 600
CompuLab Utilite2, minipočítač s procesorem Snapdragon 600

Kromě výkonnějšího procesoru ovšem prošlo významnou změnou také šasi. Utilite2 je mnohem menší než předchůdce, měří 8,5 × 8,5 cm a na výšku má 2,7 cm. Skříňka je hliníková, a slouží tak zároveň jako pasivní chladič (ventilátor uvnitř není, spotřeba systému má být jen 3–8 W). CompuLab jinak uvádí, že počítač je vhodný k nepřetržitému provozu a dokonce snad i k využití průmyslového charakteru, včetně venkovního provozu. Specifikace uvádí rozšířený rozsah teplot -20–60°C.

 

Utilite2 má napevno připájenou RAM o kapacitě 2 GB (jedná se o DDR3 na efektivním taktu 1066 MHz a s 64bitovou sběrnicí) a také 4GB úložiště typu eMMC. Strojek má pro rozšíření samozřejmě čtečku karet micro SDXC (až do kapacity 128 GB), zároveň ale umožňuje přidat i regulérní SSD formátu mSATA do rozšiřujícího slotu. Počítač tak může mít výkonné úložiště až s kapacitou 512 GB.

Schéma zapojení pro Utilite2
Schéma zapojení pro Utilite2

Utilite2 má integrován jak bezdrátový síťový adaptér (Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0), tak i gigabitový Ethernet, zajištěný Atherosem AR8151 připojeným k rozhraní PCI Express (to je stejně jako rozhraní SATA/mSATA nativní, takže výkon by nemusel být nejhorší). Zajímavostí je také možnost osadit na interní rozhraní USB 2.0 datový modem (pro slot mini PCI Express), takže krabička bude moci být on-line i mimo dosah Wi-Fi či drátové sítě. Další standardní konektivitu tvoří čtyři porty USB 2.0, dva 3,5mm jacky pro výstup a vstup audia a HDMI 1.4a pro monitor (podporována jsou rozlišení do 1920 × 1080 bodů).

CompuLab Utilite2, minipočítač s procesorem Snapdragon 600 CompuLab Utilite2, minipočítač s procesorem Snapdragon 600

CompuLab avizuje u Utilite2 podporu nejen pro Android (Kit Kat 4.4.3 včetně Google Play), ale i standardní desktopový Linux ve formě distribuce Ubuntu. Podporu má oficiálně zajišťovat projekt Linaro, údajně by platforma měla být dokumentovaná a přátelská pro otevřený software. Zařízení zatím firma nemá v ceníku, takže ještě neznáme cenu. Objednávat by mělo být možné už tento měsíc, nicméně datum dodání firma nesdělila.

Zdroje: FanlessTech, CompuLab (1, 2, 3)

Ohodnoťte tento článek!