Utility pro Windows 7: vytuněné přepínání oken a další možnosti

0

Alt+Tab Tuner: vylepšené přepínání mezi okny

Pokud pracujete s několika aplikacemi zároveň, jistě oceníte nástroje, které zpřehledňují a zrychlují manipulaci s větším počtem oken. Windows 7 samy o sobě vycházejí práci s více okny co nejvíce vstříc (např. prostředí Aero je toho živým důkazem). Užitečným pomocníkem při rychlém přepínání mezi okny je dnes již notoricky známá klávesová zkratka Alt+Tab. A stejně jako spoustu jiných grafických prvků ve Windows 7, které nějakým způsobem pracují s okny, si i přepínání zkratkou Alt+Tab můžete vyladit k obrazu svému.

Šikovnou utilitu Alt+Tab Tuner (stejně jako oba následující programy) není třeba instalovat – stačí archiv rozbalit na požadované místo a spustit.

Veškerá funkcionalita je přehledně vměstnána do jednoho formuláře. Kromě dvou zaškrtávacích políček provádíte veškeré nastavení pomocí jezdců, s nimiž nastavíte požadované hodnoty. Jedná se vesměs o estetické atributy, které ovlivní velikost náhledů a jejich uspořádání v tabulce. Pohrát si můžete s velikostí okrajů, velikostí náhledů a mezer mezi nimi, velikostí a umístěním ikony aplikace, ke které dané okno náleží.

Konzervativní uživatelé jistě uvítají možnost přepnout do starého dobrého „Old style Alt+Tab“ dialogu, v němž chybí náhledy oken (zobrazeny jsou pouze ikony aplikací s textovým komentářem). Přepnutí provedete zaškrtnutím příznačně pojmenovaného zaškrtávacího pole Old Style Alt+Tab Dialog.

Provedené změny můžete ihned aplikovat tlačítkem Apply, nebo se můžete vrátit k původnímu nastavení tlačítkem Default. Utilita Alt+Tab Tuner je ke stažení zde.

Ultimate Windows Tweaker

S aplikací Ultimate Windows Tweaker (dále UWT) můžete vyladit vaše Windows takřka od A do Z – možná nastavení se týkají jak drobných estetických záležitostí v nabídce Start nebo Průzkumníku, tak i systémových atributů, sítě a bezpečnosti. S ohledem na zásahy do systému u některých položek je na místě dobře si rozmyslet, které hodnoty měníte a proč je měníte.

Nabídka UWT sestává z levého sloupce, v němž si volíte požadovanou agendu, a formuláře, kde provádíte konkrétní změny nastavení. Pole vaší působnosti je opravdu široké. Ve formuláři Personalization ovlivníte vzhled některých prvků, jako je např. Průzkumník nebo nabídka Start. User Account & User Account Control nabízí úpravu uvítací obrazovky, nastavení účtů, UAC a ještě např. úroveň upozorňování na změny v počítači.


V agendě System Performance nastavíte čekací dobu na ukončení programů, které neodpovídají nebo jsou v chodu při vypínání systému, a optimalizujete chod systému vypnutím např. prostředí Aero nebo některých služeb. Přes Security Setting formulář můžete znepřístupnit citlivá místa v systému, jako např. editor registru, případně zakázat přístup do dalších potenciálně rizikových oblastí. Network Tweaks umožňuje šikovně měnit některé parametry sítě.

Internet Explorer obsahuje všechna důležitá nastavení pro Internet Explorer v jednom okně – od cílové složky pro stažené soubory, přes správu tabů až po pokročilejší atributy jako např. RSS kanál. Additonal Tweaks obsahuje užitečné vylepšení kontextových nabídek nebo zapnutí/vypnutí rutinních operací nad disky (např. automatické kontroly místa na disku).

Opakování je matka moudrosti: měňte jen ta nastavení, u kterých jste si jisti, proč je chcete měnit. Omyl by mohl mít neblahé následky. Přesto je však UWT velice zajímavou utilitou s intuitivním ovládáním a řadou užitečných voleb. Stáhnout si jej můžete zde.

Klávesové zkratky a rychlá práce s FTP pomocí aplikace 7Plus

Oproti UWT, který disponuje jednoduchými a účelnými funkcemi, se utilita 7Plus vydává cestou větší komplexnosti spojené jak s některými opravdu ultimátními vylepšeními, tak i se složitějším ovládáním. Ani uživatel-laik ovšem nemusí stát stranou, neboť autoři mysleli na vše a dali dohromady obsáhlou databázi instruktážních videí. Videa jsou prakticky řešena i přímo v aplikaci, kde je vyvoláte kliknutím na otazník u požadované funkce.

7Plus se na dvou záložkách z pěti zabývá zlepšováky pro Průzkumník a na dalších dvou obecnými vylepšeními pro Windows.

Záložka s názvem FTP umožňuje zadat parametry vámi zvoleného FTP serveru. Při použití vhodných klávesových zkratek se pak s FTP serverem spojíte a nahráváte přímo na něj označené soubory, screenshoty nebo data v clipboardu (text i obrázek).

Aplikaci 7Plus najdete zde.

Utility pro Windows 7: vytuněné přepínání oken a další možnosti

Ohodnoťte tento článek!