700+ her za 150 Kč měsíčně. Vyzkoušeli jsme herní půjčovnu Utomik

Více než 700 titulů za 150 Kč měsíčně. Půjčovna Utomik je „Netflixem“ pro hry. Hrát můžete již v průběhu stahování.

0
Utomik
Utomik

Prodeje fyzických nosičů klesají, ať už mluvíme o hudbě, filmech nebo hrách. Aktuální trendy ukazují, že kotoučům se daří jen u náročných uživatelů. Audiofilové kupují vinyly, filmoví nadšenci Ultra HD Blu-raye a hráči zase sběratelské edice, kde není důležitý disk, ale hračky okolo.

Distribuce se přesunula do online světa, jenže tam platí jiná pravidla. Platit vysoké jednorázové částky za digitální kopii nikdo nechce, ale model, kdy za jedny peníze můžete neomezeně sledovat nebo poslouchat cokoliv, se uchytil. Spotify má už přes 70 milionů předplatitelů, Netflix dokonce přes 100 milionů. V herním světě obdobné služby najdeme také, ale zatím žádná neslaví takové úspěchy.

Sony nabízí PlayStation Now s 600+ hrami z PS3 a PS4. Díky tomu, že se obraz a zvuk streamuje z herních serverů, služba funguje i na PC. Obdobně funguje GeForce Now, které PC hry dostane na levné počítače a stolní konzoli Shield. EA na PC a Xboxu One nabízí Origin/EA Access s desítkami her, které si skutečně stáhnete, jako byste si je normálně koupili. Microsoft Game Pass dokáže totéž s hrami pro Xbox 360/One.

Utomik nabízí stovky her za pakatel

Zatím tady ale chyběla služba, která by byla zaměřena čistě na PC hráče a nabídla by víc než jen omezený výběr her jednoho vydavatele. Taková služba už ale existuje, jen se o ní moc neví. Jmenuje se Utomik a na papíru zní skvěle. Aktuálně má v katalogu přes 700 her od 50+ partnerů jako Ubisoft, Epic, Sega, Deep Silver, WB, Disney a dalších. Každý měsíc přibývají desítky nových her. Předplatné stojí jen 6 eur měsíčně (150 Kč), případně 10 eur (250 Kč) ve verzi pro 4 členy domácnosti.

Utomik má navíc parádní funkci, kdy vás nechá hrát ještě před stažením celé hry. Služba upravila instalátor i spouštěcí soubory hry tak, že zbytek dat se stáhne až v průběhu hraní. U několikagigových titulů se hra spustí po stažení pár set megabajtů. To všechno zní skvěle, že?

Zkušenosti s Utomikem

Utomik má kořeny v Nizozemsku, kde byl založen v září 2014. Až necelý rok nato služba odstartovala v uzavřené betaverzi, ke které mělo přístup 10 000 uživatelů. Od února 2016 již Utomik může vyzkoušet každý, byť jde až do dnešního dne stále o betu. Nemůžete tak očekávat zcela bezproblémový provoz nebo dostupnost všech funkcí, které si tvůrci předsevzali.

Pozitivní je, že ani po týdnu testování jsem nenarazil na chybu, která by mi znemožnila nějakou hru spustit nebo bezproblémově hrát. Nevyzkoušel jsem pochopitelně všechny tituly. Ale výbornou německou adventuru Deponia jsem dohrál do konce a nic zvláštního jsem nepozoroval ani u druhého dílu. První epizoda Sama & Maxe také v pořádku. Náročnější Metro 2033 také.

Hry se stahují přes klientský program pro Windows podobný Steamu. Je přehledný, umí se přizpůsobit různě velkým oknům, u každé zobrazuje stručný popis a systémové požadavky. Screenshoty nebo trailery ale nejsou pravidlem. Zapomeňte na hodnocení uživatelů, informace o lokalizacích a zatím i podporu achievementů (ty přijdou).

Negativa Utomiku

Stahování je opravdu dynamické. Například u zmíněného Metra 2033 se hra spustila po stažení 1,5 GB z celkových 8 GB. Na začátku hraní se stáhl další gigabajt a půl. Plných 8 GB ale na disku pořád nemám, to bych musel hrou postupovat rychleji. V Utomiku mi ovšem chybí tlačítko pro vynucení toho, aby se stáhl i zbytek dat. Stahování na pozadí může být nepříjemné u multiplayeru, kde každé vytížení linky může způsobovat lagy.

Hry navíc i po stažení celého balíku vyžadují internetové připojení, takže v offline režimu máte smůlu. Utomik si před spuštěním ještě nějaká data stáhne a nejspíš ověří platnost licence. Tím, že používá vlastní souborové formáty, připravuje hráče o některé vychytávky jako možnost doinstalovat neoficiální češtinu nebo různé mody. Zapomenout také musíte na oficiální patche. Utomik by ale měl vždy dodat poslední verzi hry sám.

Ne, že by to tolik vadilo. Hry, co v katalogu jsou, už není třeba opravovat. Ne, že by to nepotřebovaly, ale spíš už se jim nikdo nevěnuje. To je hlavní problém služby. Nabízí sice přes 700 titulů, boduje však především kvantitou, nikoliv kvalitou. S výjimkou indie blbinky Human Fall Flat snad v katalogu není jediná novější hra.

Jsou tam především staré tituly (a ne vždy známé nebo dobré). Hráči si určitou kvalitu pochopitelně najdou. Kromě zmíněného Metra se můžete těšit třeba na Saints Row 4, první dva díly Batmanovské série Arkham, Borderlands, Dead Island Riptide, starší hry ze světa Star Wars apod. Katalog se navíc každý týden rozrůstá.

Bod za snahu, ale…

Utomik musím pochválit hlavně za snahu dělat věci jinak. Má velký potenciál, sympatickou cenu, ale osloví hlavně ty, kteří si chtějí pouštět staré hry a ještě je nemají koupené na Steamu ani GOGu. Právě druhý jmenovaný se rovněž zaměřuje hlavně na retro hry. A ač nenabízí předplatné, za 6 eur měsíčně si tam nakoupíte každý měsíc jednu i více výborných her dle vlastního výběru, bez DRM ochrany i jiných omezení.

+: cena, počet titulů, dynamické stahování

−: nefunguje offline, nabízí hlavně staré hry, upravené hry nepodporují mody nebo neoficiální češtiny, zatím betaverze s chybějícími funkcemi

700+ her za 150 Kč měsíčně. Vyzkoušeli jsme herní půjčovnu Utomik
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas