UV reaktivní ventilátor Gelid Wing 14 se dere na trh

0

Po Wing 9 se sedmi lopatkami a Wing 12 s devíti lopatkami Gelid začal vyrábět i Wing 14 UV Blue s dalšími dvěma lopatkami, to se tak dostáváme na jedenáct. Rotor je stále vyroben z poloprůphledného modrého plastu, jenž je navíc UV reaktivní. Větrák s kódovým označením FN-FW14B-12 standardně běží na 1200 otáčkách za minutu, dodáván ale bude kabel s rezistorem snižujícím tuto hodnotu na 900 ot./min.

Ventilátor Gelid Wing 14 UV Blue

Hluk přitom spadne ze 26 na 20,5 dBA, průtok vzduchu z 80 na 63,2 kubických stop za minutu. Maximální tlak který Wing 14 vyvine je roven hydrostatickému tlaku vodního sloupce o výšce 1,45 mm. Součástí dodávky za doporučenou cenu 15 Eur a 40 centů jsou čtyři gumové úchyty, čtyři šroubky, nálepka a samozřejmě samotný ventilátor. Dle fotografií má rámeček úchyty pro uchycení do 14-, 13- i 12cm pozic.

Gelid dává záruku pět let, střední bezporuchová doba činí 100 000 hodin. Toho je dosaženo díky ložiskům Nanoflux, které mají být magnetické, nicméně se jedná jen o lehce upravené ložisko kluzné. Změny jsou v tom, že má být samomazné a více odolné proti zaprášení, nicméně celý koncept je vhodný naopak spíše pro časté namátkové kontroly a čištění.

Ventilátor Gelid Wing 14 UV Blue

Rotor totiž na místě drží jen silný magnet a to za kuličku na jeho konci. Podobné řešení použil např. i Zalman u svého ZM-SF3 o kterém jsme psali. Podobné jsou si jako vejce vejci, nic bych nedal za to, kdyby minimálně ložiska pro obě firmy vyráběl úplně někdo jiný.

Ložisko Gelid Nanoflux

Zdroj: TZ Gelid

Ohodnoťte tento článek!