Uvedení dvojčipového Radeonu HD 7990 „Malta“ prý proběhne už 24. dubna

0

Více než rok jsou již na trhu 28nm GPU Tahiti, přesto na nich však AMD doposud nepostavilo oficiální dvoučipový highend, i když Nvidia má již dlouho svou GeForce GTX 690 a nyní i jednočipový GeForce GTX Titan. Po roce plném dohadů (Cimrmanovsky střídajících prvek očekávání a prvek zklamání) byl ale oficiální Radeon HD 7990 nakonec koncem března skutečně předveden. A co víc – dokonce je prý docela blízko i samotné vydání karty – má se uskutečnit již příští týden.

Přesněji řečeno, karta též známá pod označením Malta má být uvedena na trh přesně za sedm dní, 24. dubna (apríla). Tvrdí tak švýcarský web ocaholic s odkazem na „nejmenované zdroje“. O něco dříve se na čínských fórech objevila informace, že vydání má proběhnout již v pondělí dvaadvacátého, AMD jej ale zřejmě ještě přesunulo.


 

Karty se už údajně (pochopitelně pod NDA) nacházejí v rukou vyvolených recenzentů. Ocaholic ale bohužel není schopen říci, jak to bude s reálnou dostupností těchto grafik v den uvedení. V prvním sledu údajně mohou být dostupné karty jen některých z těch výrobců, kteří s AMD spolupracují. Vyloučeno údajně není ani vydání toliko na papíře, tedy situace, kdy média zveřejní své recenze a AMD odtajní informace o produktu, ale karty samotné v tu chvíli nebudou dostupné a začnou se prodávat až se zpožděním.

 

O Radeonu HD 7990 „Malta“ zatím víme, že půjde o patřičně dlouhou kartu s dvouslotovým chlazením (údajně relativně tichým) o třech axiálních ventilátorech. Zřejmě referenční kartu, jak ji AMD předvedlo na GDC 2013, vidíte na fotografiích. Přes přítomnost dvou čipů Tahiti by spotřeba měla být nižší než u neoficiálních dvojčat Asus ROG Ares IIPowerColor Devil 13. Na rozdíl od těchto počinů má totiž přídavné napájení realizované jen dvěma osmipinovými kontektory místo tří (podobně jako GeForce GTX 690). Co se ovšem chlazení týče, je možné, že výrobci sáhnou i k nějakému nereferenčnímu řešení.

Zdroj: ocaholic

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto