Uvedení procesorů Ivy Bridge-E se údajně odkládá na čtvrtý kvartál roku

0

Aby příznivcům AMD nebylo líto, že se potenciální nástupce dnešních procesorů FX zřejmě odkládá na rok 2015 (pokud ne ještě dál), máme zde pro změnu novinu souvisejícího ražení o stáji Intel. V tomto případě však není tak dramatická. Dle serveru Fudzilla byl totiž zrušen původní plán vydat novou, 22nm generaci procesorů pro socket LGA 2011 v třetím čtvrtletí tohoto roku. Místo toho naberou CPU architektury Ivy Bridge-E jisté zpoždění.

To má být zhruba tříměsíční, procesory se jednoduše objeví až v čtvrtém kvartále, tedy někdy mezi říjnem až prosincem (októbrom až decembrom). Fudzilla hádá, že by se mohlo zopakovat listopadové uvedení z roku 2011 (tehdy čipy Sandy Bridge-E šly na trh takříkajíc přesně uprostřed: 14. listopadu/novembra), stejně dobře ale Intel asi může zvolit i jiné datum.

Intel Core i7-3960X

Za odkladem údajně nestojí žádné technické problémy. Místo toho má jít o čistě obchodní rozhodnutí. Serverové divizi Intelu (Core i7 pro socket LGA 2011 jsou odvozena od stejných čipů jako procesory Xeon) se údajně vydání v třetím čtvrtletí nehodilo, a tak byl termín změněn. Motivací takového rozhodnutí by mohly bát například příliš vysoké zásoby již vyrobených 32nm procesorů, kterých se je třeba nejdříve zbavit.

 

Pokud se tedy tato informace potvrdí, odsouvá se start Ivy Bridge-E ještě dále za červnové uvedení zcela nové architektury Haswell, která je oproti Ivy Bridge zřejmě technologicky značně napřed a navíc nabídne významné nové instrukce (FMA3 a AVX2). O to víc bude při svém uvedení Ivy Bridge-E, bez ohledu na vysoký celkový výkon, působit architektonicky poněkud zastarale. V tomto případě půjde do značné míry o psychologický účinek, nicméně zpoždění by mohlo mít asi i další, čistě praktický dopad – je totiž šance, že zpozdí celou roadmapu, čímž se oddálí i nástup Haswellu-E, který by jinak měl být velmi zajímavý, například přechodem na paměti DDR4.

Zdroj: Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!