Už 25 let máme národní doménu. Československou .CS jsme měli jen rok

1

Třináctého ledna roku 1993 vznikla národní doména .cz a nahradila tak společnou československou koncovku .cs. Slovensko získalo doménu .sk. Doména .com v té době existovala osm let. Tehdy ještě moc webů nebylo Československo bylo k internetu připojeno necelý rok. O národní doménu se staralo výpočetní centrum při VŠCHT (Vysoká škola chemicko-technologická), od roku 1999 je to pak sdružení CZ.NIC.

Ke včerejšímu dni bylo zaregistrováno více než 1 300 000 webových adres na doméně CZ, což je zhruba 8,1 lidí na jednu doménu. Na Slovensku je přitom méně než 400 000 domén SK.

turris

Podle statistik má běžný držitel domény jen jednu doménu a její délka je devět znaků. Vedle toho existuje mnoho spekulantů držících mnoho domén jen kvůli zisku. Určité procento domén je tak nefunkčních, zaparkovaných či na prodej.

Fyzické osoby si mohou doménu registrovat od roku 1997 a hranice jednoho milionu padla v roce 2012. CZ.NIC několikrát pořádal anketu, za by byl zájem o přidání diakritiky do názvů domén, ale lidé se zatím vždy vyjádřili negativně. Vedle domény CZ  se často registrují i domény .com či .eu, ale národní doména drtivě převažuje. Krátké adresy jsou už zabrané úplně všechny, naopak nejdelší, jakou si můžete zaregistrovat, má 63 znaků.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. CS jsme měli jen rok, přesto si pamatuji předělávání adres v podniku na CZ. To mě nenapadlo, že jsem byl na netu tak brzy. Gopher a FTP, to bylo naše hobby. A první browser, se kterým jsem se setkal, byl Lynx…