Už i Acer přesedlává na IPS: série H6 se nápadně podobá LG IPS7. Navíc má DVI.

0

Musím se přiznat, že tiskovky o (dalších) nových monitorech Acer nebo Philips ze své doručené pošty obyčejně mažu. Většinou jde o nošení dříví do lesa, ale alespoň namátkou nahlédnu, jestli tam není nějaké klíčové slovo, co by nově uvedené modely udělalo trochu zajímavými. A u nové série H6 od Aceru jsem je v jinak stručné zprávě uviděl – IPS.

Už v minulosti měl Acer v záplavě modelů skryty nějaké monitory s matricí VA, s IPS je to možná premiéra (možná taky ne, ale jestli to nevím, může si za to Acer sám – k informativnosti oficiálních stránek se dostanu za chvíli). Novinky jsou každopádně dvě, 21,5″ H226HQL a 23″ H236HL nabídnou rozlišení 1920 × 1080 px a blíže nespecifikovaný panel typu IPS.

Díky němu udávané pozorovací úhly dosahují 178 stupňů horizontálně i vertikálně, s parametrem kontrast si Acer hlavu vůbec neláme: kulatých 100 000 000:1 je už tradiční dynamický nesmysl, počítejte přinejlepším se statickým kontrastem do 1200:1 (spíše kolem 1000:1). Stojan umožňuje náklon -5 až 15 stupňů, tím ale asi možnosti polohování končí.

Když si pozorně prohlédnete přiloženou fotografii H236HL, nemůžete si nevšimnout nápadné podobnosti „neviditelného“ rámečku s LG IPS7 i stejně umístěného ovládání. Nebál bych se to tipovat na stejný panel a dost možná podobné vlastnosti. Acer na rozdíl od LG neinzeruje tovární kalibraci barev (dE < 5) a určitě nenabízí hardwarovou kalibraci. Vstup HDMI s podporou MHL pro připojení mobilního zařízení osadili jak u LG, tak u Aceru. Pokud má ale Acer lépe zpracované ovládání (zde je laťka nasazena skutečně nízko) a stojan není tak vratký, mohla by to být dobrá alternativa.

Oproti LG se Acer nevykašlal na DVI, pro potřeby nějakého toho nenáročného volání po internetu apod. jsou tu integrované reproduktory a cenově to bude asi fifty-fifty. H236HL má doporučenou cenu vč. DPH 4490 Kč, H226HQL potom 3990 Kč. Ceny e-shopů s nízkou marží bývají zpravidla o něco nižší. V prodeji by obě novinky měly být v prosinci tohoto roku.

 

Tím jsem ale vyčerpal informace obsažené v tiskovce (a ještě si něco přidal spekulacemi), pro více informací mám prý navštívit acer.cz. Nakonec jsem se na vizuálně jistě zdařilých stránkách na všechny modely monitorů nějak proklikal, ale po H6 ani stopy. To samé na americkém webu Aceru. Pak jsem se podíval alespoň na G236 a G226 a zjistil jsem, že by mi web stejně nepomohl. U produktu je obyčejně pro několik modelů společná ilustrační fotka, potom také do velké míry společné přednosti a parametry v ještě stručnější podobě než v TZ. Typ panelu obvykle zmíněn není (možná se nebylo dosud čím chlubit). A po tom všem procházení se musím sám opravit, jeden IPS (dle závorky ve výpisu modelů) jsem našel: S275HL.

Zdroj: TZ Acer

Ohodnoťte tento článek!