Už i Asrock přidává podporu procesorů Broadwell pro Z97 a H97

0

Je to týden, co kolega Jan Olšan psal o kompatibilitě procesorů řady Broadwell na deskách Asus s čipovou sadou Z97 a H97. Asrock nyní oznamuje totéž, po aktualizaci nového biosu budou desky připraveny na nové procesory Intel Core, Pentium či Celeron páté generace. Bohužel ani v případě Asrocku nepůjde o starší čipové sady, Broadwell vám bude u obou výrobců fungovat pouze v deskách s čipsetem devítkové řady. Pravděpodobně ani MSI či Gigabyte nepůjde jinou cestou, pokud přidají podporu i na své desky.   

Zda za vynecháním čipsetu Z87 stojí samotná hardwarová výbava, obchodní zájmy výrobců nebo Intelu nechám na vás. I když upgrade z Haswellu na Broadwell příliš smysl nedává, mohl by pomoci majitelům levnějších procesorů (Pentium, Core i3), kteří by v budoucnu mohli upgradovat na Core i5 či i7 páté generace. 

Procesory rodiny Broadwell poběží na rozdíl od Asusu skutečně ve všech deskách Asrock s devítkovým čipsetem, nehledě na výbavu či řadu. Problém s případným přetaktováním nastane pouze u modelů s nechlazenou či nedostatečně dimenzovanou napájecí kaskádou, což je ale obecné pravidlo odjakživa. 

Desktopový Broadwell přijde do obchodů během léta (pravděpodobně červen-červenec), nahradí stávající rodinu Haswell. Nadcházející Skylake přijde chvíli po Broadwellu, očekává se uvedení na podzim letošního roku.

Zdroje: TechPowerUp, Asrock

Ohodnoťte tento článek!