Už i SSD do slotu M.2 vyžadují chlazení. Samsung 950 Pro zrychlí pasiv výrazně

0

Před časem jsme tu měli jako poněkud úsměvnou historku vodní chladič, určený pro SSD 750 od Intelu. Tomu se sice dalo zasmát, ovšem zdá se, že dnes už začínají chlazení potřebovat i některá méně bláznivá SSD dokonce i kompaktního formátu M.2, který je mimo jiné určený do notebooků. Rakouská firma Angelbird pro ně už nabízí chladící adaptér a bohužel není jen na ozdobu.

Výrobek označený Wings PX1 vyvádí slot M.2 ze slotu PCI Express ×4, tuto kartu lze tedy použít i na deskách, které M.2 samy nemají (nebo jejich slot neumí režim PCI Express 3.0 ×4). Na kartu se nasazuje velký hliníkový pasiv, který odvádí teplo z čipů na horní straně SSD pomocí teplovodivé podložky. Tu aplikujete také mezi SSD a PCB, aby bylo teplo odváděno i ze spodních čipů. Pasiv je z vnější strany hladký, uvnitř má ale drážky, umožňující podélné protékání vzduchu kartou a záslepkou ven. Pochopitelně za předpokladu, že na „zadek“ karty bude dostatečně foukat průvan z čelního ventilátoru skříně.

Chladící adaptér pro disky M.2 Angelbird Wings PX1
Chladící adaptér pro disky M.2 Angelbird Wings PX1

Chladící adaptér pro disky M.2 Angelbird Wings PX1 Chladící adaptér pro disky M.2 Angelbird Wings PX1 Chladící adaptér pro disky M.2 Angelbird Wings PX1

Adaptér je zcela pasivní (tedy z hlediska OS transparentní) a fungovat v něm budou jak disky v režimu AHCI, tak NVMe, pokud je deska podporuje, nikoliv však moduly s režimem SATA. Po obvodu PCB jsou pro parádivce bílé LED (celkem 25), svítící škvírou mezi PCB a pasivem a průsvitnými pruhy na horní straně.

 

Proti throtling highendových SSD

Jak potřebná ovšem tato záležitost je? Nejvýkonnější moduly M.2 dneška chlazení už podle všeho skutečně mohou potřebovat, pokud po nich chcete optimální rychlost. Kvůli velkému nahuštění komponent se mohou přehřát a jejich teplotní ochrana je začne zpomalovat, aby se disk neupekl. AnandTech, který měl adaptér zapůjčený k recenzi, uvádí, že se s takovým throtlingem setkal u Samsung SSD 950 Pro, The Tech Report zase píše, že se projevilo v recenzi předchozího modelu Samsung SM951 (ve své době též jednoho z nejrychlejších). Tyto disky mají zdá se příliš vysoké TDP, aby bez chlazení mohly jet kontinuálně na plný výkon. Pokud je zátěž nárazová, není to na závadu; ovšem pokud se SSD silně zatíží stabilně a nikoliv v krátkých dávkách, je přinuceno k throtlingu a výkon jde dolů.

Chladící adaptér pro disky M.2 Angelbird Wings PX1

AnandTech vyzkoušel, co za rozdíl takovýto chladící adaptér dělá proti situaci, kdy je SSD (v tomto případě 256GB a 512GB varianta zmíněného SSD 950 Pro) osazeno přímo ve slotu M.2 na desce. V testování se zlepšení skutečně projevilo, benchmarky vystavující SSD stálé zátěži zaznamenaly často výrazně lepší čísla. V jednom testu náhodného zápisu například výkon 512GB disku stoupl z 6082 IOPS na 11024 IOPS.

Chladící adaptér pro disky M.2 Angelbird Wings PX1
Throtling: s chlazením je nárůst výkonu Samsung SSD 950 Pro ve vytrvalejších zátěžích značný

Toto konkrétní SSD tedy evidentně z chlazení profituje a bez něj je jeho rychlost omezena. Ovšem platí to právě pro ty déle trvající zátěže. V typickém použití na PC by ale měly být požadavky na I/O obvykle jen krátké a přicházející v dávkách, což by chladič vyžadovat nemělo. V hodnocení tedy AnandTech uvádí, že pro obvyklého uživatele se asi investice do takovéhoto chladiče nevyplatí a nepoznají ji (s cenou 75 USD nejde o nic levného, SSD 950 Pro s ním stojí prakticky jako Intel SSD 750, která má robustní chlazení už v ceně). U nadšence, který zřejmě bude disk zatěžovat více, už to ale za to stát může.

 

 

Test každopádně ukazuje, že kompaktní rozměry u modulů M.2 védou reálně k problémům a spotřeba výkonných modelů je již dost vysoká, aby se s ní muselo počítat. Řešením případných problémů s teplotami ale nemusí být tento konkrétní výrobek. Pomoci by mělo i přímé ofukování ve skříni, s trochou opatrnosti je také možné vyrobit nějaký chladič vrchní strany disku svépomocí, jako když jsme před lety lepili kousky hliníkových pasivů na čipsety, moduly RAM, nebo nechlazené paměti na grafikách.

Zdroje: The Tech Report, AnandTech

Ohodnoťte tento článek!